Втора македонска кошаркарска лига 2019/20

Втората македонска кошаркарска лига 2019/20 - 28. издание на Втората македонска кошаркарска лига.[1]

Втора македонска кошаркарска лига 2019/20
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт кошарка
Временски период 9 ноември 2019 - 9 март 2020 (Регуларен дел; прекинат)
Број на екипи 9 (Запад)
9 (Исток)
2019/20
Сезони на Втора македонска кошаркарска лига

← 2018/19

2020/21 →

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Кошаркарската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 13 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на кошаркарските работници, привремено да ја суспендира Втората лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[2]

Подоцна, Федерацијата одлучила во скратен турнир, двете најдобри екипи да бидат унапредени во Првата лига.[3][4] Но на 25 јуни, Управниот одбор заклучил дека поради пандемијата, сепак натпреварување нема да има и првите пласирани екипи од Западот и Истокот (Црн Дрим и ТФТ) биле унапредени во Првата лига.[5][6]

Запад уреди

Екипи уреди

 
 
Ангели
Партизан
Албес
Чаир
 
Мега Баскет
 
Спорт Тим
 
Хераклеја
Местоположба на екипите во сезоната 2019/20 - Запад
Екипа Град Сала
Албес Скопје Училишна сала 7 март1
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Мега Баскет Прилеп Училишна сала Добре Јовановски
Партизан Водно Санс Скопје А1 Арена (мала сала)
Спорт Тим Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј2
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала 8ми Септември
Хераклеја Битола Боро Чурлевски
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор
Чаир 2030 Скопје Училишна сала 7 март

1 Албес одиграл еден натпревар Универзитетската сала Македонски Херои како домашна екипа.[7]

2 Спорт Тим одиграл еден натпревар Училишната сала Независна Македонија како домашна екипа.[7]

Табела уреди

     Екипа која напреднала во Првата лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Црн Дрим[1] 10 2 1021 850 + 171 22
2. Партизан Водно Санс 9 3 1051 979 + 72 21
3. Ангели 9 2 970 725 + 245 20
4. Тетекс ТТК 6 6 839 871 - 32 18
5. Мега Баскет 6 6 959 1000 - 41 18
6. Хераклеја 6 5 792 806 - 14 17
7. Чаир 2030 4 7 856 870 - 14 15
8. Спорт Тим 1 11 805 1075 - 270 13
9. Албес 1 10 804 921 - 117 12

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија

Исток уреди

Екипи уреди

 
 
Шкупи
Феникс
Спарта
ТФТ
 
Баскет Кам
 
Риниа
Местоположба на екипите во сезоната 2019/20 - Исток
Екипа Град Сала
Баскет Кам Македонска Каменица Училишна сала Кирил и Методиј1
Борец Баскет Велес Гемиџии
Куманово Куманово Училишна сала Перо Наков
Риниа Куманово Спортска сала Куманово
Спарта Скопје СРЦ Кале
Струмица Струмица Училишна сала Никола Карев
ТФТ Скопје А1 Арена (мала сала)
Феникс 2010 Скопје Училишна сала Методија А. Ченто
Шкупи Скопје Училишна сала Шабан Трстена

1 Поради реновирање на салата Кирил и Методиј,[8] Баскет Кам одиграл еден натпревар со салата Шабан Трстена (1. коло),[9] и два натпревари во салата СРЦ Кале (4. коло и 11. коло) како домашна екипа.[10][11]

Табела уреди

     Екипа која напреднала во Првата лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. ТФТ[1] 11 1 1089 849 + 240 23
2. Феникс 2010 9 2 863 697 + 166 20
3. Струмица 9 2 862 773 + 89 20
4. Спарта 5 7 958 960 - 2 17
5. Борец Баскет 4 8 858 960 - 102 16
6. Шкупи 4 8 865 1007 - 142 16
7. Баскет Кам 4 7 788 842 - 54 15
8. Куманово 3 8 778 885 - 107 14
9. Риниа 2 8 683 771 - 88 12

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија

Поврзано уреди

Белешки уреди

1. а : Според првичниот натпреварувачки план, првите четири екипи од двете лиги требале да се пласираат во разигрувањето. Освојувачот на разигрувањето требал директно се пласира во Првата лига за следната сезона, а вицепрвакот би играл бараж за унапредување со претпоследниот од тековната сезона на Првата лига.

Наводи уреди

 1. „Почнува натпреварувањето во Втората машка лига“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 8 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-09. Посетено на 9 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 13 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Антиќ пресече: Нема шампион, нема испаѓање од кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „КФМ донесе конечна одлука: Сезоната е завршена, шампион нема да има!“. gol.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 17 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Тафталиџе ќе гледа прволигашка кошарка, ТФТ и Црн Дрим се во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „ТФТ и Црн Дрим нови прволигаши“. basketball.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. 7,0 7,1 „Термини и делегирање - Коло 13“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 5 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-06. Посетено на 6 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Започна реконструкцијата на Спортската сала во ООУ „Св. Кирил и Методиј" – Македонска Каменица“. Општина Македонска Каменица преку web.archive.org. 8 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-28. Посетено на 28 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Термини и делегирање - Коло 1“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 7 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-09. Посетено на 9 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Термини и делегирање - Коло 4“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 28 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-28. Посетено на 28 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Термини и делегирање - Коло 11“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 21 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-21. Посетено на 21 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди