Втора македонска кошаркарска лига 2007/08

Втората македонска кошаркарска лига 2007/08 - 16. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Торус.

Втора македонска кошаркарска лига 2007/08
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт Кошарка
Број на тимови 12
2007/08
Сезонски шампиони Торус
  вице-прваци Поп Спорт ВСА
Втора македонска кошаркарска лига сезони

← 2006/07

2008/09 →

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2007/08
Екипа Град Сала
АБА Струмица Струмица
Ангели Леов1 Велес
Вардар Центар Скопје
Гоце Делчев Штип
Дрога Долинска / Неготино2 Неготино
Кожув Гевгелија 26 Април
Овче Поле1 Свети Николе
Плејмејкер Кубус Скопје
Поп Спорт ВСА Скопје
Тетекс Тетово
Торус Скопје
Хераклеја Битола

1 Ангели Леов и Овче Поле се фузирале на почетокот на сезоната.

2 Дрога Колинска го сменила своето име во Неготино за време на сезоната.

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Прва фазаУреди

     Екипи кои продолжиле во групата за унапредување
     Екипи кои продолжиле во групата за опстанок
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Поп Спорт ВСА 15 5 35
2 Вардар Центар 14 6 34
3 Торус 13 7 33
4 Овче Поле 13 7 33
5 Гоце Делчев 11 9 31
6 Неготино 11 9 31
7 Плејмејкер Кубус 10 10 30
8 Тетекс 9 11 29
9 Кожув 8 12 28
10 Хераклеја 4 16 24
11 АБА Струмица 2 18 22

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Група за опстанокУреди

     Екипи кои опстанале во Втората лига
     Екипа која играла бараж за опстанок
     Екипа која испаднала во Третата лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. Тетекс 13 15 - 59 41
2. Плејмејкер Кубус 12 15 + 63 39
3. Кожув 11 16 - 57 38
4. Хераклеја 9 19 - 202 37
5. АБА Струмица 7 21 - 305 35

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Група за унапредувањеУреди

     Екипи кои напреднале во Првата лига
     Екипа која играла бараж за унапредување
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. Торус 22 8 + 292 52
2. Поп Спорт ВСА 21 9 + 310 51
3. Овче Поле 21 9 + 186 51
4. Вардар Центар 16 14 + 75 46
5. Гоце Делчев 16 14 - 16 46
6. Неготино 11 19 - 287 41

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Бараж за унапредувањеУреди

Овче Поле не настапил на двомечот за пополнување на Првата лига против прволигашот Карпош Соколи 2000 и со тоа го загубил баражот.[1]

Бараж за опстанокУреди

Прв натпреварУреди

мај 2008 [2] Ангели 71, Хераклеја 66    Скопје

Втор натпреварУреди

јуни 2008 [3] Хераклеја vs. Ангели    Битола

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Овче Поле и Баскет Прилеп бараат место во 1. лига“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 6 јуни 2008. Архивирано од изворникот на 2008-06-07. Посетено на 30 јануари 2018.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
  2. „Ангели - Хераклеја 71:66“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 26 мај 2008. Архивирано од изворникот на 2008-05-26. Посетено на 24 јануари 2018.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
  3. „Хераклеја остана второлигаш“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 2 јуни 2008. Архивирано од изворникот на 2008-06-03. Посетено на 24 јануари 2018.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)

Надворешни врскиУреди