Волта а Каталуња 2012

Волта а Каталуња 2012 било 92. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња. Започнала на 19 март во Калеља и завршила на 25 март во Барселона и се состоела од седум етапи. Таа била петти настан од сезоната 2012 во светската турнеја.

Волта а Каталуња 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 5 од 28
Рутата на Волта а Каталуња 2012
Детали за трката
Датум(и) 19–25 март
Етапи 6[N 1]
Растојание 995,2 км
Време 24ч 15' 45"[1] (41.018 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Михаел Албасини (Швајцарија) (ГринЕЏ)
Втор  Самуел Санчес (Шпанија) (Еускалтел-Еускади)
Трет  Јурген ван ден Брук (Белгија) (Лото-Белисол)

Планински  Крис Анкер Соренсен (Данска) (Тим Саксо Банк)
Спринтерски  Томаш Марчињски (Полска) (Вакансолел-ДКМ)
Екипен Гармин-Баракуда
2011
2013

Трката била освоена од Швајцарецот Михаел Албасини од ГринЕЏ,[2] по освојувањето на првите две етапи на трката и одржувајќи ја неговата предност сè до крајот на трката. Албасини го освоил генералниот пласман со 90 секунди пред Самуел Санчес од екипата Еускалтел-Еускади. Третото место го освоил возачот на Лото-Белисол Јурген ван ден Брук, откако тринаесет возачи ја завршиле трката со дефицит од 92 секунди зад Албасини; Ван ден Брук го освоил најмалиот кумулативен резултат на етапните места, па поради тоа бил на највисокото место од групата возачи.[1] Во другите пласмани на трката, Томаш Марчињски од Вакансолел-ДКМ ја освоил белата маичка со најголемиот број бодови освоени од спринтовите,[1] додека возачот на Тим Саксо Банк Крис Анкер Соренсен го освоил планинскиот пласман,[1], а екипата Гармин-Баракуда завршила на чело на екипниот пласман.[1]

Екипи

уреди

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI ProTeam екипи се повикани автоматски и се обврзани да испратат екипа. На пет други екипи им доделени посебни покани за трката,[3] и така се создава групата од 23 екипи.

Екипите кои се натпреваруваат во трката се:[4]

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
19 март 2012 — Калеља до Калеља, 138,9 км[5]
Резултат од етапа 1 и генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1   Михаел Албасини (ШВА)   ГринЕЏ 3ч 20' 04"
2   Антони Делаплас (ФРА)   Сор-Сожасен + 42"
3   Никола Еде (ФРА) Кофидис + 1' 14"
4   Кени ван Хумел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 1' 32"
5   Бен Гастауер (ЛУК) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 32"
6   Роџер Клуге (ГЕР) Проект 1т4и + 1' 32"
7   Ален Дејвис (АВС) ГринЕЏ + 1' 32"
8   Фабио Сабатини (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 1' 32"
9   Давиде Аполонио (ИТА) Тим Скај + 1' 32"
10   Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 1' 32"

Етапа 2

уреди
20 март 2012 — Ѓирона до Ѓирона, 161 км[6]
Резултати од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 3ч 52' 07"
2   Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај и.в.
4   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
5   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда и.в.
6   Серхио Пардиља (ШПА) Мовистар Тим и.в.
7   Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет и.в.
8   Алберто Лосада (ШПА) Катјуша и.в.
9   Ричи Порт (АВС) Тим Скај и.в.
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Михаел Албасини (ШВА)   ГринЕЏ 7ч 12' 11"
2   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 1' 32"
3   Микаел Шерел (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 32"
4   Стив Морабито (ШВА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 1' 32"
5   Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 32"
6   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
7   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 1' 32"
8   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
9   Јакоб Фуглсанг (ДАН) РадиоШек-Нисан + 1' 32"
10   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"

Етапа 3

уреди
21 март 2012 — Ла Вал д‘ен Бас до Кантури, 154,2 км[7]

Првично одредено да се вози 210,9 километри од Ла Вал д‘ен Бас до Порт Аине,[8] етапата била скратена на 154,2 км поради снег на врвовите од екстра категорија, Порт дел Канто и завршницата во Порт Аине. Па така, обата врва биле повлечени од етапата и крајот на етапата бил преместен во Кантури. Но, подоцна било објавено дека етапата нема да се важи во генералниот пласман по одлуката за кратење на етапата.

Резултати од етапа 3[N 2]
Возач Екипа
1   Јанез Брајкович (СЛО) Астана
2   Михал Голаш (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ
3   Матео Карара (ИТА) Вакансолел-ДКМ
4   Микаел Шерел (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал
5   Крис Анкер Соренсен (ДАН) Тим Саксо Банк
6   Кристијан Ванде Велде (САД) Гармин-Баракуда
7   Томас Рорегер (АВТ) РадиоШек-Нисан
8   Јохан Чоп (ШВА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда
9   Стевен Краусвајк (ХОЛ) Рабобанк
10   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Михаел Албасини (ШВА)   ГринЕЏ 7ч 12' 12"[N 3]
2   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 1' 32"
3   Микаел Шерел (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 32"
4   Стив Морабито (ШВА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 1' 32"
5   Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 32"
6   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
7   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
8   Јакоб Фуглсанг (ДАН) РадиоШек-Нисан + 1' 32"
9   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
10   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 1' 32"

Етапа 4

уреди
22 март 2012 — Тремп до Аско, 199 км[9]
Резултати од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај 5ч 13' 12"
2   Денис Мењшов (РУС) Катјуша и.в.
3   Силвестер Шмид (ПОЛ) Ликвигас-Канондејл и.в.
4   Давид Монкутје (ФРА) Кофидис и.в.
5   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
6   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
7   Матео Карара (ИТА) Вакансолел-ДКМ и.в.
8   Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
9   Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен и.в.
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 12ч 25' 24"
2   Стив Морабито (ШВА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 1' 32"
3   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
5   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 32"
6   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 32"
7   Серхио Пардиља (ШПА) Мовистар Тим + 1' 32"
8   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
9   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 1' 32"
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 32"

Етапа 5

уреди
23 март 2012 — Аско до Манреса, 207,1 км[10]
Резултати од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен 4ч 58' 27"
2   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај и.в.
3   Силвестер Шмид (ПОЛ) Ликвигас-Канондејл и.в.
4   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
5   Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
6   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
7   Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ и.в.
8   Денис Мењшов (РУС) Катјуша и.в.
9   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда и.в.
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1   Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 17ч 23' 51"
2   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
3   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
4   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 32"
5   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 32"
6   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
7   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 1' 32"
8   Серхио Пардиља (ШПА) Мовистар Тим + 1' 32"
9   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 32"
10   Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 32"

Етапа 6

уреди
24 март 2012 — Сан Фруитос де Бажес до Бадалона, 169,4 км[11]
Резултати од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади 4ч 04' 50"
2   Алан Дејвис (АВС) ГринЕЏ + 2"
3   Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен + 2"
4   Хуан Хосе Аедо (АРГ) Тим Саксо Банк + 2"
5   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 2"
6   Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 2"
7   Фабио Сабатини (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 2"
8   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 2"
9   Давиде Аполонио (ИТА) Тим Скај + 2"
10   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 2"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1   Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 21ч 28' 43"
2   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 30"
3   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
5   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 32"
6   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
7   Серхио Пардиља (ШПА) Мовистар Тим + 1' 32"
8   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 32"
9   Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 32"
10   Матео Карара (ИТА) Вакансолел-ДКМ + 1' 32"

Етапа 7

уреди
25 март 2012 — Бадалона до Барселона, 119,8 км[12]
Резултати од етапа 7
Возач Екипа Време
1   Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен 2ч 47' 02"
2   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
3   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
4   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај и.в.
5   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана и.в.
6   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
7   Стевен Краусвајк (ХОЛ) Рабобанк и.в.
8   Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9   Маќеј Патерски (ПОЛ) Ликвигас-Канондејл и.в.
10   Денис Мењшов (РУС) Катјуша и.в.
Конечен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Михаел Албасини (ШВА) ГринЕЏ 24ч 15' 45"
2   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 30"
3   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 32"
4   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Баракуда + 1' 32"
5   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 32"
6   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 32"
7   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 32"
8   Матео Карара (ИТА) Вакансолел-ДКМ + 1' 32"
9   Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 32"
10   Серхио Пардиља (ШПА) Мовистар Тим + 1' 32"

Поредок

уреди
Етапа Победник Генерален пласман
Планински пласман
 
Бодовен пласман
 
Екипен пласман
1 Михаел Албасини Михаел Албасини Михаел Албасини Антони Делаплас ГринЕЏ
2 Михаел Албасини Тим Скај
3 Јанез Брајкович Крис Анкер Соренсен Михаел Албасини
4 Ригоберто Уран Хулијан Санчес Гармин-Баракуда
5 Жилјен Симон Томаш Марчињски
6 Самуел Санчес
7 Жилјен Симон
На крај Михаел Албасини Крис Анкер Соренсен Томаш Марчињски Гармин-Баракуда

Белешки

уреди
 1. На Волта а Каталуња била одземена една етапа, иако првично биле најавени седум етапи со 1.206,1 километар, поради кратењето - а подоцна и поништувањето на резултатите - на етапата 3.
 2. Не е забележано официјално време.
 3. Извршено е номинално зголемување за една секунда во генералниот пласман за секој оној возач, кој успеал да ја заврши етапата.

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Volta a Catalunya: General Individual Ranking After Stage 7“ (PDF). Edosof (шпански). AS&A. 25 март 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-05-12. Посетено на 25 март 2012.
 2. „Албасини ја зеде победата во Каталуња“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 25 март 2012. Посетено на 25 март 2012.
 3. „Стелар ќе учествува на трката Волта а Каталуња“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 март 2012. Посетено на 19 март 2012.
 4. „23 teams will participate in the Tour 2012“. Волта а Каталуња (каталонски). Ciclista a Catalunya Associació Esportiva. 6 март 2012. Архивирано од изворникот на 2015-07-05. Посетено на 19 март 2012.
 5. „Преглед на етапа 1“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. Посетено на 19 март 2012.
 6. „Преглед на етапа 2“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. Посетено на 19 март 2012.
 7. „Volta a Catalunya: Stage 3 Classification“ (PDF). Едософ (шпански). AS&A. 21 март 2012. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-30. Посетено на 21 март 2012.
 8. „Преглед на етапа 3“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. Посетено на 19 март 2012.
 9. „Преглед на етапа 4“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. Посетено на 19 март 2012.
 10. „Преглед на етапа 5“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. Посетено на 19 март 2012.
 11. „Преглед на етапа 6“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. Посетено на 19 март 2012.
 12. „Преглед на етапа 7“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 март 2012. Посетено на 19 март 2012.

Надворешни врски

уреди