Амерсфорт

град и општина во Холандија

Амерсфорт (холандски: Amersfoort) — општина и втор најголем град во покраината Утрехт, средишна Холандија. Претставува брзорастечки град во изминативе 25 години, а воедно поседува добро зачуван и заштитен средновековен стар град. Амерсфорт е една од најголемите железнички раскрсници во државата, поради неговата местоположба на двете главни железнички линии во Холандија.

Амерсфорт
Град и општина
Средновековната порта Копелпорт
Средновековната порта Копелпорт
Знаме на АмерсфортГрб на Амерсфорт
Местоположба во Утрехт
Местоположба во Утрехт
Координати: 52°9′N 5°23′E / 52.150° СГШ; 5.383° ИГД / 52.150; 5.383
ДржаваХоландија
ПокраинаУтрехт
Градски права1259
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЛукас Болзиус (CDA)
Површина[2]
 • Општина63,86 км2 (2,466 ми2)
 • Земјишна62,86 км2 (2,427 ми2)
 • Вода1,00 км2 (40 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000030000003 м
Население (општина, август 2017; градска и метро, мај 2014)[4][5]
 • Општина155.089
 • Густина2.467/км2 (6,390/ми2)
 • Градскo180.539
 • Метро287.110
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број3800–3829
Повикувачки број033
Мреж. местоamersfoort.nl

Во 2009 година, градот ја прославил 750-годишнината,[6] кога бил прогласен за најзелен град во Европа.

Бројот на жители во Амерсфорт во 2016 година изнесувал 153.773 жители.

Наводи

уреди
  1. „Burgemeester“ (холандски). Gemeente Amersfoort. Архивирано од изворникот на 2014-07-16. Посетено на 3 април 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 3811LM“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 3 април 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.
  6. „Home Page“ (холандски). Amersfoort 750. Архивирано од изворникот на 2 февруари 2009. Посетено на 24 јануари 2009.

Надворешни врски

уреди