БинкБенк Тур 2019

15. издание на велосипедската трка
БинкБенк Тур 2019
Детали за трката
Издание15. БинкБенк Тур
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми12 – 18 август
Растојание977,3 км
ДржавиBEL Белгија
NED Холандија
ПоаѓалиштеБеверен
ОдредиштеГерардсберген
Екипи23
Возачи на почеток161
Возачи на крај104
Просечна брзина45,458 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Лауренс де Плус (Џамбо-Висма)
ВторопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал)
ТретопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал)
БодовенIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое)
БорбеностBEL Баптист Планкерт (Валони Брисел)
ЕкипенGER Тим ДСМ
◀20182020
Документација

БинкБенк Тур 2019 — 15. издание на велосипедската етапна трка БинкБенк Тур, која се одржала помеѓу 12 и 18 август како триесет и прв настан во сезоната на Светската турнеја. Трката била одржана на територија на Белгија и на Холандија.[1]

Трката била освоена од Белгиецот Лауренс де Плус.

Рута уреди

Патеката за трката била објавена во јуни 2019 година.[2][3]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  12 авгБеверен –   Хулст
 
рамна етапа
167,2  Сем Бенет    Сем Бенет  
2  13 авгБланкенберге – Ардоје
 
рамна етапа
169,1  Сем Бенет    Сем Бенет  
3  14 авгАлтер – Алтер
 
рамна етапа
166,9  Сем Бенет    Сем Бенет  
4  15 авгУфализ – Уфализ
 
ридеста етапа
96,2  Тим Веленс    Тим Веленс  
5  16 авгРимст –   Венрај
 
рамна етапа
191,4  Алваро Одег    Тим Веленс  
6  17 авг  Хаг  Хаг
 
индивидуален хронометар
8,4  Филипо Гана    Тим Веленс  
7  18 авгСинт Питерс Леув – Герардсберген
 
ридеста етапа
178,1  Оливер Насен    Лауренс де Плус  

Екипи уреди

Бидејќи БинкБенк Тур е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Пет професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 23 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (5)

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 37' 15
2.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 0
4.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
5.   Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
6.   Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
7.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
8.   Кристофер Халворсен Инеос+ 0
9.   Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 0
10.   Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое3ч 37' 05
2.   Лукаш Вишњовски ССС+ 2
3.   Ларс Бак Дименжн Дата+ 3
4.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 4
5.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 6
6.   Баптист Планкерт  Валони Брисел+ 7
7.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 10
8.   Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 10
9.   Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 10
10.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 10


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое3ч 45' 20
2.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
3.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
4.   Кристофер Халворсен Инеос+ 0
5.   Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 0
6.   Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 0
7.   Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
8.   Николас Мес Лото-Судал+ 0
9.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
10.   Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое7ч 27' 57
2.   Лукаш Вишњовски ССС+ 12
3.   Јосеф Черни ССС+ 13
4.   Ларс Бак Дименжн Дата+ 13
5.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 14
6.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 14
7.   Роберт Станард Мичелтон-Скот+ 14
8.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 16
9.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 16
10.   Томас Спренгерс Спорт Вландерен-Балоас+ 17


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое3ч 48' 36
2.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
3.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
4.   Јирген Рулантс Мовистар+ 0
5.   Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 0
6.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
7.   Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
8.   Јакуб Маречко ССС+ 0
9.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
10.   Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Бора-Хансгрое11ч 16' 23
2.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 20
3.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 20
4.   Лукаш Вишњовски ССС+ 22
5.   Гијом ван Кејрсбулк ССС+ 22
6.   Ларс Бак Дименжн Дата+ 23
7.   Јосеф Черни ССС+ 23
8.   Хари Танфилд Катјуша-Алпесин+ 23
9.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 24
10.   Роберт Станард Мичелтон-Скот+ 24


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс Лото-Судал2ч 20' 41
2.   Марк Хирши Тим ДСМ+ 0
3.   Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 5
4.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 23
5.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 23
6.   Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 26
7.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 26
8.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 33
9.   Дион Смит Мичелтон-Скот+ 33
10.   Грег ван Авермат ССС+ 33
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс  Лото-Судал13ч 32' 46
2.   Марк Хирши Тим ДСМ+ 4
3.   Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 14
4.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 36
5.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 38
6.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 39
7.   Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 42
8.   Грег ван Авермат ССС+ 49
9.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 49
10.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 49


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ3ч 54' 48
2.   Сем Бенет  Бора-Хансгрое+ 0
3.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
4.   Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
5.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
6.   Кристофер Халворсен Инеос+ 0
7.   Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
8.   Стан Девулф Лото-Судал+ 0
9.   Борис Вале Ванти-Гобер+ 0
10.   Бој ван Попел Ромпот-Шарл+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс  Лото-Судал17ч 27' 34
2.   Марк Хирши Тим ДСМ+ 4
3.   Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 14
4.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 36
5.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 39
6.   Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 42
7.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 45
8.   Грег ван Авермат ССС+ 49
9.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 49
10.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 49


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Филипо Гана Инеос9' 16
2.   Едоардо Афини Мичелтон-Скот+ 5
3.   Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 8
4.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 11
5.   Хари Танфилд Катјуша-Алпесин+ 15
6.   Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 16
7.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 16
8.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 16
9.   Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 18
10.   Тим Веленс  Лото-Судал+ 20
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс  Лото-Судал17ч 37' 10
2.   Марк Хирши Тим ДСМ+ 8
3.   Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 12
4.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 40
5.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 43
6.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 45
7.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 45
8.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 49
9.   Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 53
10.   Грег ван Авермат ССС+ 54


Етапа 7 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал3ч 52' 40
2.   Грег ван Авермат ССС+ 0
3.   Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 4
4.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 25
5.   Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 26
6.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 26
7.   Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 35
8.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 35
9.   Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 38
10.   Дилан ван Барле Инеос+ 38

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Лауренс де Плус  Џамбо-Висма21ч 29' 55
2.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 35
3.   Тим Веленс Лото-Судал+ 36
4.   Грег ван Авермат ССС+ 37
5.   Марк Хирши Тим ДСМ+ 44
6.   Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 1' 06
7.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 1' 13
8.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 16
9.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 19
10.   Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

Постоеле четири главни пласмани на трката. Првиот бил генералниот пласман, пресметуван преку додавање на времето кое секој возач го извозел на секоја етапа. Се применувале временски бонуси за првите тројца на етапата (10, 6 и 4 секунди на првите тројца возачи) и на трите спринтови „златен километар“ на секоја етапа. На секој од овие спринтови, првите тројца добивале 3, 2 и 1 секунда бонус, соодветно. Возачот со најниско вкупно време бил победник на генералниот пласман. Возачот кој водел во пласманот ја освојувал зелената маичка.

Постоел и бодовен пласман. На секоја друмска етапа, возачите добивале бодови доколку завршат помеѓу првите десет, а други бодови имало и за средните спринтови. Возачот со најмногу бодови бил предводник на пласманот и ја освојувал црвената маичка. Борбениот пласман бил заснован само на бодовите на средните спринтови; водечкиот возач ја освојувал црната маичка. Последен пласман е екипниот пласман: на секоја етапа времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа биле додавани. Екипата со најниско вкупно време го освојувала екипниот пласман.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Борбен пласман
 
Екипен пласман
1 Сем Бенет Сем Бенет Сем Бенет Баптист Планкерт Спорт Вландерен-Балоас
2 Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ
3 Сем Бенет Спорт Вландерен-Балоас
4 Тим Веленс Тим Веленс Тим Санвеб
5 Алваро Одег
6 Филипо Гана
7 Оливер Насен Лауренс де Плус
На крај Лауренс де Плус Сем Бенет Баптист Планкерт Тим Санвеб

Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „BinckBank Tour serveert weer mini-Ronde en mini-Luik-Bastenaken-Luik“ [BinckBank Tour serves mini-Tour of Flanders and mini-Liège-Bastogne-Liège again]. sport.be. Посетено на 4 јуни 2019.[мртва врска]
  3. „BinckBank Tour 2019“. BinckBank Tour. Архивирано од изворникот на 2019-08-01. Посетено на 1 август 2019.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  5. „BinckBank Tour 2019 Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 1 август 2019.

Надворешни врски уреди