Отвори го главното мени

ФК Асколи Калчо 1898

(Пренасочено од ФК Асколи Пикио)

ФК Асколи Калчо 1898 е италијански фудбалски клуб со седиште во градот Асколи Пичено, Марке. Моментално се натпреварува во Серија Б, второто ниво на италијанскиот фудбал.

Асколи
Ascoli Picchio F.C. 1898.png
Целосно имеАколи Пикио Фудбал Клуб 1898 С.п.А.
ПрекарБјанконери (црно-бели)
Основан1898
СтадионСтадион Чино е Лило Дел Дука
Асколи Пичено, Италија
Капацитет20,550
ПретседателИталија Франческо Белини
ТренерИталија Алфредо Алјети
ЛигаСерија Б
2017-2018Серија Б, 18-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1898 година како "Кандидо Аугусто Веки". Досега во клупската историја Асколи има одиграно 16 сезони во Серија А - каде најдобриот резултат им е 4-тото место освоено во сезоната 1979-1980 - и 20 во Серија Б. Најголемиот успех на клубот е освојувањето на Митропа купот во сезоната 1986-1987.

Боите на клубот се црна и бела и игра во дресови со вертикални риги испреплетени со овие две бои. Својте домашни натпревари ги игра на стадионот Чино е Лило Дел Дука кој е со капацитет од 20,550 седечки места.

СтадионУреди

Асколи ги игра својте домашни натпревари на стадионот Чино е Лило Дел Дука кој е со капацитет од 20,550 седечки места и се наоѓа во периферијата на Асколи Пичено. Стадионот е отворен во 1962 година и бил реновиран во 1975 година.

Пред тоа, од 1925 до 1962 година клубот играл на стадионот Феручо Корадино Скварчија.

РивалиУреди

ИграчиУреди

ТитулиУреди

ДомашниУреди

1977–1978, 1985–1986
2001-2002 (група Б)

МеѓународниУреди

1986-1987

Надворешни врскиУреди