Хосе Маури (роден на 16 мај 1996 во Реаличо, Аргентина) — аргентински професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан, во италијанската Серија А, на позиција среден ред.

Хосе Маури
Лични податоци
Полно име Хосе Агустин Маури
Роден на 16 мај 1996 (1996-05-16) (24 г.)
Роден во Реаличо, Аргентина
Висина &100000000000001690000001,69 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 4
Младинска кариера
2011–2013 Парма Парма
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2015 Парма Парма 35 (2)
2015– Милан Милан 11 (0)
2016–2017Емполи Емполи (п) 14 (0)
Репрезентација
2012 Италија U16 2 (0)
2012 Италија U17 6 (2)
2015– Италија U21 0 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 мај 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 27 април 2017

Клубска кариераУреди

ПармаУреди

Маури својата фудбалска кариера ја започнал во екипата на ФК Парма, за која екипа дебитирал на 3 декември 2013 година во четвртата рунда од Купот на Италија, кога влегол во игра против ФК Варесе и ги одиграл последните 27 минути на натпреварот[1].

Во април 2015 година го постигнал својот прв гол во Серија А против ФК Јувентус[2] , нарекувајќи го овој ден како најсреќен во неговиот живот[3].

МиланУреди

На почетокот на сезоната 2015-16, Маури се приклучил на ФК Милан, потпишувајќи четиригодишен договор преку слободен трансфер[4]. Сепак, Милан платил 4 милиони евра од непознати причини [5]. Маури го направил своето прво деби на 1 декември, играјќи 99 минути на натпреварот против ФК Кротоне, кога Милан победил со 3-1 по дополнителноти време. Тој го направил своето деби за Серија А за Милан против Киево на 13 март 2016 година, играјќи ги последните пет минути од натпреварот кој завршил со резултат 0-0.

ЕмполиУреди

На 30 август 2016 година, тој бил позајмен во ФК Емполи[6], играјќи една сезона за клубот, каде одиграл 14 натпревари.

Репрзентативна кариераУреди

Бидејќи една од неговите баби била Италијанка, Маури ги исполнил условите за двојно државјанство. И покрај тоа што играл за италијанските младински интернационални екипи, Маури го одбил повикот за настап во италијанскиот тим до 20 години, објавувајќи ја својата желба да ја претставува единствено Аргентина.

СтатистикаУреди

Обновено на 6 мај 2019[7]
Клуб Сезона Лига Куп Европа Останато Вкупно
Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
ФК Парма 2013–14 2 1 1 0 3 1
2014-2015 33 2 0 0 33 2
Вкупно 35 3 1 0 36 3
ФК Милан 2015-2016 5 0 5 0 10 0
2017-2018 1 0 0 0 3 0 4 0
2018-2019 5 0 0 0 2 0 7 0
Вкупно 11 0 5 0 5 0 21 0
ФК Емполи (позајмен) 2016-2017 14 0 1 0 15 0
Вкупно 59 3 7 0 5 0 71 3

НаводиУреди

  1. http://soccerway.com/matches/2013/12/04/italy/coppa-italia/parma-fc/as-varese-1910/1568347/
  2. „Juve capitulate in Parma“. Football Italia. 11 April 2015. Посетено на 11 April 2015.
  3. „Jose Mauri: 'My happiest day'. Football Italia. 11 April 2015. Посетено на 12 April 2015.
  4. „A.C. Milan official statement“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. 6 July 2015. Посетено на 6 July 2015.
  5. A.C. Milan S.p.A. bilancio (financial report and accounts) on 31 December 2015 (in Italian), PDF purchased from Italian C.C.I.A.A.
  6. „AC Milan official statement“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. 30 August 2016. Посетено на 30 August 2016.
  7. „J. Mauri“. Soccerway. Посетено на 20 October 2017.

Надворешни врскиУреди