Давиде Калабрија (роден на 6 декември 1996 во Бреша, Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан, во италијанската Серија А, на позиција одбрана, најчесто на десната страна.

Давиде Калабрија
Лични податоци
Полно име Давиде Калабрија
Роден на 6 декември 1996(1996-12-06)(27 г.)
Роден во Бреша
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 2
Младинска кариера
2001–2006 Виртус Адренсе
2006–2015 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015– Милан Милан 174 (8)
Репрезентација
2013 Италија U17 9 (0)
2013 Италија U18 1 (0)
2014–2015 Италија U19 12 (1)
2015 Италија U20 2 (0)
2015– Италија U21 19 (0)
2020– Италија 7 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 јуни 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 јуни 2022

Клупска кариера

уреди

Калабрија својата фудбалска кариера ја започнал во младинските школи на Милан од 2006 година. Тој го примил својот прв повик за да се приклучи на првиот тим пред натпреварот против ФК Лацио на 25 јануари 2015 година, но останал на клупата за резерви. Калабрија својот прв натпревар за првиот тим на ФК Милан го имал на 30 мај 2015 година против ФК Аталанта, кога влегол во игра на местото на Матија Де Шиљо на 84 минута во победата од 1-3[1]. На 15 јули 2015 Калабрија официјално бил промовиран во првиот тим[2][3]. За првпат како стартер започнал во победата од 3-2 над Палермо на 22 септември, играјќи 49 минути и беше многу пофален за неговата игра. Тој го постигнал својот прв професионален гол за Милан против ФК Рома во сезоната 2017/18[4].

Репрезентативна кариера

уреди

Калабрија го имал своето деби за Италија U21 на 13 октомври 2015 година, во квалификацискиот натпревар против Република Ирска.

Во јуни 2017 година, тој бил вклучен во составот на Италија под 21 година за УЕФА Европското првенство под 21 година од страна на менаџерот Лујџи Ди Бјаџо. Италија била поразена од Шпанија во полуфиналето на 27 јуни, по поразот од 3:1[5].

Тој дебитирал за сениорската селекција на Италија, на чело со Роберто Манчини, на пријателскиот натпревар против Естонија во Фиренца на 11 ноември 2020 година, а влегол како замена во 80-та минута од победата од 4-0[6][7][8][9] . На 18 ноември 2020 година го заменил Лоренцо Инсиње во 94-та минута во победата од 2-0 на Лигата на нации против Босна и Херцеговина во Сараево[10].

Статистика

уреди
Обновено на match played 4 јуни 2023[11]
Клуб Сезона Лига Куп Европа Останато Вкупно
Лига Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Милан 2014–15 Серија А 1 0 0 0 1 0
2015–16 6 0 2 0 8 0
2016–17 12 0 1 0 13 0
2017–18 21 1 4 0 5[lower-alpha 1] 0 30 1
2018–19 26 1 2 0 4[lower-alpha 1] 0 1[lower-alpha 2] 0 33 1
2019–20 25 1 2 0 27 1
2020–21 32 2 1 0 6[lower-alpha 1] 0 39 2
2021–22 26 2 3 0 4[lower-alpha 3] 0 33 2
2022–23 25 1 1 0 6[lower-alpha 3] 0 1[lower-alpha 2] 0 33 1
2023–24 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 174 8 16 0 25 0 2 0 217 8

Наводи

уреди
 1. „Atalanta vs. Milan 1 - 3“. Soccerway. 30 May 2015. Посетено на 31 May 2015.
 2. Ferrazzi, Enrico (15 July 2015). „Tuttosport - Milan, Calabria promosso in prima squadra: completerà la batteria dei terzini“ (италијански). Milan News. Архивирано од изворникот на 2018-07-03. Посетено на 2019-06-20. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 3. Ferrazzi, Enrico (15 July 2015). „Calabria a MC: "E' un sogno essere in prima squadra, Mihajlovic ha una personalità incredibile. Lavoriamo duro per riportare il Milan in alto" (италијански). Milan News. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 4. Atkinson, Guy (25 February 2018). „Roma 0 AC Milan 2: Cutrone and Calabria secure superb win for Rossoneri“. Goal.
 5. James Horncastle (28 June 2017). „Italy fall to familiar foe Spain at U21 Euros but there is hope for the future“. ESPN FC. Посетено на 24 October 2017.
 6. „Mancini convoca anche Bastoni, Ferrari e Zaccagni. Alle 16 primo allenamento“ (италијански). www.figc.it. 9 November 2020. Посетено на 12 November 2020.
 7. „A Grifo brace and goals from Bernardeschi and Orsolini secure a comfortable win against Estonia“. www.figc.it. 11 November 2020. Посетено на 12 November 2020.
 8. „Italy vs. Estonia - Football Match Report - November 11, 2020 - ESPN“. ESPN.com. 11 November 2020. Посетено на 12 November 2020.
 9. „Italy 4-0 Estonia: Grifo lights up experimental Azzurri“. www.football-italia.net. 11 November 2020. Посетено на 12 November 2020.
 10. ESPN (2020-11-18). „2020-22 UEFA Nations League, Group Stage“. ESPN. Посетено на 2021-05-08.
 11. „D. Calabria“. Soccerway. Посетено на 11 November 2020.

Надворешни врски

уреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „lower-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="lower-alpha"/>.