Матео Мусакио

Матео Пабло Мусакио (роден на 26 август 1990, во Росарио) — аргентински фудбалер, играч од одбраната на Лацио и на аргентинската репрезентација.

Аргентина Матео Мусакио
Musacchio Vila-real.jpg
Лични податоци
Полно име Матео Пабло Мусакио
Роден на 10 декември 1987 (1987-12-10) (34 г.)
Роден во Росарио, Аргентина
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Лацио Лацио
Број 37
Младинска кариера
Ривер Плејт Ривер Плејт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2009 Ривер Плејт Ривер Плејт 10 (0)
2009-2010 600px VCF su sfondo Giallo.png Вилјареал Б 22 (3)
2010–2017 Виљареал Виљареал 189 (7)
2017–2021 Милан Милан 63 (1)
2021- Лацио Лацио 0 (0)
Репрезентација
2008 Аргентина Аргентина 20 3 (0)
2011- Аргентина Аргентина 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23 јануари 2021.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 28 март 2017

Надворешни врскиУреди