Трка околу Гуангси 2017

1. издание на велосипедската Трка околу Гуангси
Трка околу Гуангси 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание1. Трка околу Гуангси
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми19 – 24 октомври
Растојание920,6 км
ДржаваCHN Кина
ПоаѓалиштеБејхај
ОдредиштеГуејлин
Екипи18
Возачи на почеток122
Возачи на крај115
Просечна брзина43,844 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранIRL Николас Роуш (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
БодовенCOL Фернандо Гавирија (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Даниел Ос (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Жилијан Алафилип (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA БМЦ Рејсинг Тим Wikidata-logo S.svg
2018▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Гуангси 2017 — 1. издание на велосипедската етапна Трка околу Гуангси, која се одржала помеѓу 19 и 24 октомври како 37. настан во сезоната на Светската турнеја. Трката учествувала во Светската турнеја по првпат.[1][2]

Трката била освоена од Тим Веленс од Белгија.

ЕкипиУреди

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (16)Професионални континентални екипи (2)

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  19 октБејхај – Бејхај107,4  Фернандо Гавирија    Фернандо Гавирија  
2  20 октЦинжоу – Нанинг156,7  Фернандо Гавирија    Фернандо Гавирија  
3  21 октНанинг – Нанинг125,3  Фернандо Гавирија    Фернандо Гавирија  
4  22 октНанинг – Машан151  Тим Веленс    Тим Веленс  
5  23 октЛижоу – Гуејлин212,2  Дилан Груневеген    Тим Веленс  
6  24 октГуејлин – Гуејлин168  Фернандо Гавирија    Тим Веленс  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс2ч 20' 01
2.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
3.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
5.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6.   Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 0
7.   Дани ван Попел Тим Скај+ 0
8.   Дилан Пејџ Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
9.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
10.   Морено Хофланд Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија   Квик-Степ Флорс2ч 19' 51
2.   Силван Дилје  БМЦ Рејсинг Тим+ 1
3.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 4
4.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 6
5.   Андриј Гривко Астана+ 6
6.   Реми Кавања  Квик-Степ Флорс+ 7
7.   Николас Дугал Дименжн Дата+ 8
8.   Макс Валшајд Санвеб+ 10
9.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
10.   Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија   Квик-Степ Флорс3ч 43' 54
2.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
3.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
5.   Мексеб Дебесај Дименжн Дата+ 0
6.   Магнус Корт Орика-Скот+ 0
7.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
8.   Федерико Цурло ОАЕ Емирати+ 0
9.   Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 0
10.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија    Квик-Степ Флорс6ч 03' 35
2.   Силван Дилје  БМЦ Рејсинг Тим+ 5
3.   Макс Валшајд Санвеб+ 14
4.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 14
5.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 16
6.   Андриј Гривко Астана+ 16
7.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 16
8.   Вилко Келдерман Санвеб+ 17
9.   Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 17
10.   Јонатан Ластра Каха Рурал-Сегурос РГА+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија    Квик-Степ Флорс2ч 41' 57
2.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
3.   Магнус Корт Орика-Скот+ 0
4.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
5.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6.   Дилан Пејџ Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
7.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
8.   Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 0
9.   Морено Хофланд Лото-Судал+ 0
10.   Бернхард Ајзел Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија    Квик-Степ Флорс8ч 45' 22
2.   Силван Дилје  БМЦ Рејсинг Тим+ 13
3.   Макс Валшајд Санвеб+ 18
4.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 24
5.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 26
6.   Магнус Корт Орика-Скот+ 26
7.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 26
8.   Андриј Гривко Астана+ 26
9.   Вилко Келдерман Санвеб+ 27
10.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 27
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс Лото-Судал3ч 23' 18
2.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
3.   Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 4
4.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 6
5.   Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 6
6.   Ваут Пулс Тим Скај+ 12
7.   Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 12
8.   Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 17
9.   Мексеб Дебесај Дименжн Дата+ 20
10.   Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 22
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс  Лото-Судал12ч 09' 00
2.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 4
3.   Николас Роуш  БМЦ Рејсинг Тим+ 9
4.   Жилијан Алафилип  Квик-Степ Флорс+ 13
5.   Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 16
6.   Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 22
7.   Ваут Пулс Тим Скај+ 22
8.   Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 27
9.   Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 27
10.   Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо5ч 04' 21
2.   Фернандо Гавирија  Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Магнус Корт Орика-Скот+ 0
4.   Мике Тенисен Санвеб+ 0
5.   Пјерпаоло де Негри Нипо-Вини Фантини+ 0
6.   Роџер Клуге Орика-Скот+ 0
7.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
8.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
10.   Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс  Лото-Судал17ч 13' 19
2.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 6
3.   Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 11
4.   Жилијан Алафилип  Квик-Степ Флорс+ 15
5.   Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 18
6.   Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 24
7.   Ваут Пулс Тим Скај+ 24
8.   Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 29
9.   Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 29
10.   Мексеб Дебесај Дименжн Дата+ 31
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија  Квик-Степ Флорс3ч 46' 30
2.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
3.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
4.   Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 0
5.   Магнус Корт Орика-Скот+ 0
6.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
7.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
8.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Роџер Клуге Орика-Скот+ 0
10.   Грега Боле Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тим Веленс  Лото-Судал20ч 59' 49
2.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 6
3.   Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 11
4.   Жилијан Алафилип  Квик-Степ Флорс+ 15
5.   Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 18
6.   Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 24
7.   Ваут Пулс Тим Скај+ 24
8.   Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 29
9.   Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 29
10.   Мексеб Дебесај Дименжн Дата+ 31
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.

Надворешни врскиУреди