Градски стадион Штип

Градски стадион Штипфудбалски стадион со сместивост од околу 4.000 гледачи. На стадионот освен средишното игралиште, има и атлетска патека околу него. Со него стопанисува Општина Штип, а главен корисник е Брегалница 2008. Во минатото, до 2008 година, корисник на теренот била првичната Брегалница.

Градски стадион Штип
Стадионот во 2023 година
Место Штип, Македонија
Отворен
Реновиран 2016, 2020-
Сопственик Општина Штип
Подлога Трева
Игра Брегалница 2008
Гледачи 4.000

Историја уреди

Во 2017 година, за време на полуфиналниот натпревар од Купот на Македонија 2016/2017 помеѓу екипите на Брегалница 2008 и Пелистер, за првпат бил одигран вечерен натпревар под рефлектори. Осветлувањето на теренот било спроведено од страна на Општина Штип, а со поддршка на ФФМ.[1]

На 3 јуни 2017 година, во чест на Драгослав Шекуларац, бил одигран ревијален натпревар помеѓу легендите ветерани кои играле за Црвена ѕвезда и Брегалница. Играчите на Брегалница биле Коцев, Арсов (капитен), Иванов, Лазаров, Тасевски, Милосавов, Блажевски, Митев, Боров, Маџунаров, Алексовски, Тркаљинов, Томче Трајановски, Герасимов, Папаров и Маниќ. Екипата на Брегалница била предводена од Мирко Наџаков како тренер. За Црвена ѕвезда настапиле браќата Бошко и Милко Ѓуровски, Драган Канатларовски, Митко Стојковски, Илија Најдоски, Ѓоре Јовановски, Жарко Серафимовски, а дополнети и со Рајковиќ, Милош Шестиќ, Караси, Арсениевиќ, Ачимовиќ, Стојановиќ, Живковиќ, Јефтовиќ. Станислав Караси бил капитенот на Црвена ѕвезда, а екипата била предводена од самиот Драгослав Шекуларац како тренер. Како посебен гостин била легендата на Вардар и Црвена ѕвезда, Кирил Дојчиновски. Правдата ја делел Ванчо Коцев, со помошниците Мијалче Михајлов и Саше Иванов. Натпреварот завршил без победник, односно 5-5. Стрелци на головите за Брегалница биле Маџунаров, Пане Блажевски, Томче Трајановски, Ѓорги Тркалинов и Тоде Митев, додека за Црвена ѕвезда во два наврати стрелале Милко Ѓуровски и Дејан Стојановиќ, а еден гол постигнал Жарко Серафимовски.[2]

 
Западната трибина во изградба (2023 година).

Во октомври 2019 година, започнало подновувањето на играчкиот терен на стадионот.[3] Во мај 2020 година, почнало рушењето на западната трибина.[4]

Во јули 2020 година, во кругот на стадионот, во завршна фаза била изградбата на играчките апартмани и клупската административна зграда на Брегалница 2008.[5] Во ноември 2020 година, биле почнати градежните активности за новата западна трибина.[6]

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Историски прв натпревар на ФК „Брегалница“ под рефлектори на градскиoт стадион“, Штипски Мозаик, март-април 2017, стр. 18.
  2. Владимир Булатовиќ (3 јуни 2017). „Во чест на Драгослав Шекуларац: Ревија на легенди во Штип…“. ekipa.mk. Архивирано од изворникот на 15 август 2023. Посетено на 15 август 2023.
  3. „Поради реновирање на теренот во Штип: Брегалница – Победа ќе се игра во Пехчево…“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 3 октомври 2019. Посетено на 27 февруари 2020.
  4. Сашо Арсовски (17 мај 2020). „Почна градежно уредување на штипскиот Градски стадион“. Македонска информативна агенција. Архивирано од изворникот 2023-05-21. Посетено на 15 август 2023.
  5. „Апартманите чекаат на игралите на Брегалница!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 2 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-10. Посетено на 10 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  6. „СТАДИОНОТ ВО ШТИП ЌЕ ДОБИЕ НОВА ТРИБИНА ЗА 100 ГОДИНИ ФУДБАЛ ВО ГРАДОТ, НЕ СЕ ЗНАЕ КОЛКУ ЧИНИ“. sdk.mk. 21 октомври 2020. Архивирано од изворникот 2020-11-26. Посетено на 15 август 2023.

Надворешни врски уреди