ФК Корабимакедонски фудбалски клуб од Дебар. Клубот се натпреварува во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад.

ФК Кораби
Целосно имеФудбалски клуб Кораби
Основан1921; пред 101 година (1921)
СтадионГрадски стадион Дебар
(Капацитет: 2,500)
ПретседателХабиб Клобочишта
МенаџерМенсур Неџипи
ЛигаВтора фудбалска лига - Запад
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Запад, 7. од 10 места
Домашни бои
Гостински бои

ИсторијаУреди

Клубот бил формиран во 1921 година.[1]

ТитулиУреди

  Трета фудбалска лига на Македонија - Југозапад:

СоставУреди

Обновено на 7 февруари 2020


Бр. Позиција Играч
1   ГМ Филип Лазаревски
  ОД Мартин Лекоски
4   СР Ерсин Фетахи
5   ОД Исмаил Абдулаху
7   ОД Фатјон Леши
8   СР Башким Љама
11   НП Емир Аљиу
13   СР Аздрен Мена
14   НП Албан Расими
15   НП Илбер Беќири
Бр. Позиција Играч
18   НП Егзон Азири
22   СР Фатмир Арифи
29   ГМ Вулнет Ислами
  Агон Истрефи
  Мергим Љуфтиу
  Бљерон Муца
  Кренар Верлаку
  Дриљон Кољеци
  НП Един Мерсовски
  Фуат Спахиу

НаводиУреди

  1. „Macedonian Football | Korabi – Macedonian Football“. macedonianfootball.com. Посетено на 2018-03-16.

Надворешни врскиУреди