Трета фудбалска лига на Македонија 2020/2021

Третата фудбалска лига на Македонија 2020/2021 - 29. издание на Третата фудбалска лига на Македонија.

Трета македонска фудбалска лига
Сезона2020/21
2019/20

Во втората половина на април, третолигашкото првенство било запрено поради финансиските тешкотии поврзани со задолжителен КОВИД-19 тест пред натпревар, наредено од Министерството за здравство.[1]

Запад

уреди
Трета македонска
фудбалска лига - Запад
Сезона2020/21
Одиграни натпревари75
Постигнати голови289 (3.85 по натпревар)
Најголема победа домаБеса 7-0 Пролетер
Арсими 8-1 Пролетер
Најголема победа на гостиПролетер 0-7 Арсими
Натпревар со најмногу головиТрабзонспор 4-6 Камјани
2019/20

Сезоната започнала на 17 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Беса 14 13 1 0 46 7 +39 40 Пласман во баражот за унапредување
2 Арсими 14 11 1 2 55 16 +39 34
3 Речица 13 7 5 1 28 17 +11 26
4 Врапчиште 1958 14 8 2 4 24 13 +11 26
5 Зајази 14 6 4 4 23 16 +7 22
6 Камјани 13 6 3 4 39 28 +11 21
7 Љуботен 13 5 0 8 20 36 −16 15
8 Трабзонспор 13 3 2 8 17 33 −16 11
9 Нерашти 14 3 1 10 14 28 −14 10
10 Напредок 14 1 4 9 15 31 −16 7
11 Пролетер 14 0 1 13 10 66 −56 1 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 18 април 2021. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


Југозапад

уреди
Трета македонска
фудбалска лига - Југозапад
Сезона2020/21
Одиграни натпревари155
Постигнати голови611 (3.94 по натпревар)
Најголема победа домаБелица 12-1 Стрела Спорт
Најголема победа на гостиПобеда 0-7 Лирија
Натпревар со најмногу головиБелица 12-1 Стрела Спорт
2019/20

Сезоната започнала на 10 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Воска Спорт 20 18 2 0 69 25 +44 56 Пласман во баражот за унапредување
2 Караорман 2017 19 13 4 2 46 13 +33 43
3 Новаци 2005 19 11 4 4 46 23 +23 37
4 Црно Буки ЗЛ 20 11 1 8 45 24 +21 34
5 Влазними 20 10 2 8 54 46 +8 32
6 Кравари 19 10 2 7 43 35 +8 32
7 Преспа 19 10 1 8 41 26 +15 31
8 Сатеска 20 10 0 10 36 38 −2 30
9 Македонија 20 7 6 7 30 31 −1 27
10 Октиси Спорт 20 7 6 7 34 39 −5 27
11 Лирија (Г) 20 6 5 9 38 31 +7 23
12 Искра 20 7 2 11 28 53 −25 23
13 Белица 20 4 5 11 40 56 −16 17
14 Победа 19 4 1 14 26 64 −38 13 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
15 Фљамуртари[lower-alpha 1] (R) 15 3 1 11 15 33 −18 10 Откажано учество
16 Стрела Спорт 20 2 2 16 24 78 −54 8 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 18 април 2021. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(R) Отпаднат
Notes:
  1. Фљамуртари се откажал од натпреварувањето. Натпреварите од 12. до 15. коло биле службено доделени на противниците како победи.[2][се бара извор]


Север

уреди
Трета македонска
фудбалска лига - Север
Сезона2020/21
Одиграни натпревари154
Постигнати голови568 (3.69 по натпревар)
Најголема победа домаФортуна 11-0 Аеродром 2018
Најголема победа на гостиВолково 0-5 Фортуна
Натпревар со најмногу головиФортуна 11-1 ССК Нова
2019/20

Сезоната започнала на 24 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Фортуна 19 17 0 2 74 15 +59 51 Пласман во баражот за унапредување
2 Беса - Влазрими 20 15 2 3 56 23 +33 47
3 Студена Вода 20 12 1 7 46 23 +23 37
4 Њу Старс 19 11 4 4 42 18 +24 37
5 Башкими (Љ)[lower-alpha 1] 20 11 3 6 41 29 +12 36
6 Маџари Солидарност Јуниор 19 9 5 5 45 30 +15 32
7 Петровец 20 9 3 8 31 36 −5 30
8 Ринија 98 20 8 3 9 28 38 −10 27
9 Илинден 20 8 2 10 38 54 −16 26
10 Раштак[lower-alpha 2] 19 7 3 9 35 37 −2 24
11 Башкими 1947 20 7 2 11 26 32 −6 23
12 ССК Нова 19 6 3 10 20 46 −26 21
13 Аеродром 2018 20 5 3 12 21 38 −17 18
14 Локомотива Бентоекспорт[lower-alpha 3] (R) 15 4 4 7 23 27 −4 16 Откажано учество
15 Волково 19 3 2 14 27 52 −25 11 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
16 Речица 19 0 4 15 25 78 −53 4
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 17 април 2020. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(R) Отпаднат
Notes:
  1. Поради финансиски проблеми Њујорк на почетокот на сезоната бил преземен од управата на Башкими од Љуботен и му било сменето името на клубот.
  2. Поради откажување на Братство - Влазними, како негова замена бил приклучен Раштак.
  3. Локомотива се откажала поради финансиски причини. Натпреварите од 10. до 15. коло биле службено доделени на противниците како победи.[2]


Исток

уреди
Трета македонска
фудбалска лига - Исток
Сезона2020/21
Одиграни натпревари96
Постигнати голови377 (3.93 по натпревар)
Најголема победа домаДетонит Јуниор 11-0 Спартмани
Најголема победа на гостиСпартмани 0-8 Хоризонт Турново
Натпревар со најмногу головиДетонит Јуниор 11-0 Спартмани

Сезоната започнала на 11 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021 година.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Детонит Јуниор 16 13 2 1 47 9 +38 41 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Хоризонт Турново 16 12 1 3 46 13 +33 37
3 Брегалница Голак 16 11 2 3 39 20 +19 35
4 Овче Поле 16 11 1 4 40 16 +24 34
5 Малеш 16 9 1 6 44 22 +22 28
6 Чешиново 16 7 3 6 36 21 +15 24
7 Тиверија 16 5 1 10 34 44 −10 16
8 Карбинци 16 4 4 8 16 31 −15 16
9 Спартмани 16 5 1 10 15 48 −33 16
10 Раклиш 16 4 3 9 22 43 −21 15
11 Работник 16 3 1 12 19 45 −26 10 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
12 Василево 16 1 2 13 19 65 −46 5
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 18 април 2021. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


Трета македонска
фудбалска лига - Југ
Сезона2020/21
Одиграни натпревари146
Постигнати голови587 (4.02 по натпревар)
Најголема победа домаНапредок 8-0 Марена
Дојранско Езеро 9-1 Големо Коњари
Најголема победа на гостиДинамо 0-6 Вардар Неготино
Младост 1930 0-6 Ново Црнилиште
Натпревар со најмногу головиМладост (У) 8-5 Големо Коњари

Сезоната започнала на 11 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Локомотива 21 16 3 2 63 13 +50 51 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Братство 07 22 13 5 4 52 24 +28 44
3 Ново Црнилиште 21 14 1 6 64 33 +31 43
4 Вардар Неготино 21 11 5 5 51 25 +26 38
5 Напредок 20 12 2 6 50 26 +24 38
6 Превалец 21 11 1 9 57 30 +27 34
7 Обршани 22 8 5 9 35 37 −2 29
8 Динамо 21 7 2 12 43 73 −30 23
9 Младост 1930 21 6 4 11 23 50 −27 22
10 Марена 21 6 4 11 34 64 −30 22
11 Питу Гули 20 6 2 12 31 43 −12 20
12 Големо Коњари 22 6 2 14 31 65 −34 20
13 Младост (У) 20 5 4 11 30 56 −26 19
14 Дојранско Езеро[lower-alpha 1] 21 9 4 8 49 39 +10 16 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
15 Илинден БС[lower-alpha 2] 14 1 2 11 13 48 −35 2 Исфрлена екипа
Габер[lower-alpha 3] 5 0 0 5 3 24 −21 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 18 април 2021. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
Notes:
  1. На Дојранско Езеро му биле одземени петнаесет бода. Дванаесет бода поради ставање на терен несоодветен играч во 7. коло и други кола, и три бода поради непојавување на терен во 11. коло.
  2. Илинден БС го прекинал учеството. Само резултатите до 15. коло му биле важечки. Поради непојавување во 16. коло, на екипата и биле одземени три бода.[се бара извор]
  3. Габер бил исфрлен поради два неодиграни натпревари и неговите резултати до петтото коло станале неважечки.


Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Филип Здравески (22 април 2021). „Фудбалските лиги повторно пред прекин?“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот на 2021-05-13. Посетено на 13 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 Константин Теодоси (28 февруари 2021). „Round overview of 3.MFL North, South & Southwest“. macedonianfootball.com. Посетено на 3 март 2021.

Надворешни врски

уреди