Градски стадион Македонска Каменица

Градскиот стадион Македонска Каменица - фудбалски стадион со сместивост од околу 2.500 гледачи. Со него стопанисува Општина Македонска Каменица, а главен корисник е Каменица Саса.

Градски стадион Македонска Каменица
Место Македонска Каменица, Македонија
Отворен
Сопственик Општина Македонска Каменица
Подлога Трева
Игра Каменица Саса
Гледачи 2.500

Историја

уреди

На 13 мај 2017 година, во рамки на стадионот, била отворена таканаречената „Куќа на спортот“. Објектот претставувал спортски музеј, а истовремено служел како административна зграда на ФК Каменица Саса.[1][2] Инвеститор била Општината Македонска Каменица и со помош од Рудникот Саса.[3]

Наводи

уреди
  1. „Македонска Каменица го доби својот „Дом на Спортот". Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 мај 2017. Посетено на 24 септември 2019.
  2. „Отворена „Куќата на фудбалот" во Македонска Каменица“. ekipa.mk преку web.archive.org. 13 мај 2017. Посетено на 24 септември 2019.
  3. „Третолигашот Каменица САСА добива „Куќа на спортот" каква што немаат ни прволигашите“. gol.mk преку web.archive.org. 27 март 2017. Посетено на 24 септември 2019.