Стадион Зоран Паунов

Стадионот Зоран Паунов, познат и по старото име Градски стадион Велес - фудбалски стадион со сместивост од 2,300 гледачи. Моментално на него настапува екипата на Борец 1919.

Стадион Зоран Паунов
Место Велес, Македонија
Отворен
Сопственик Општина Велес
Оператор Општина Велес
Подлога Трева
Игра Борец 1919
Гледачи 2,300

Историја

уреди

Во јуни 2019 година, Градскиот стадион Велес бил преименуван во Стадион Зоран Паунов во чест на десетгодишнината од смртта на бившиот голман на Борец - Зоран Паунов.[1][2]

Наводи

уреди
  1. „Градски стадион го доби името на Зоран Паунов“. tirekovmirece.com преку web.archive.org. 3 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-09-21. Посетено на 21 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Градскиот совет одлучи: Стадионот во Велес ќе го носи името „Зоран Паунов". sportmedia.mk преку web.archive.org. 3 јуни 2019. Посетено на 21 септември 2019.