Трета фудбалска лига на Македонија 2019/2020

Третата фудбалска лига на Македонија 2019/2020 - 28. издание на Третата фудбалска лига на Македонија.

Трета македонска фудбалска лига
Сезона2019/20
2018/19

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската Федерација на Македонија на 12 март 2020 одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Третата лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1]

ЗападУреди

Трета македонска
фудбалска лига - Запад
Сезона2019/20
Најголема победа домаКамјани 8-2 Фљамуртари
Најголема победа на гостиФљамуртари 0-5 Арсими
Арсими 0-5 Беса
Трабзонспор 0-5 Тетекс
Натпревар со најмногу головиКамјани 8-2 Фљамуртари
2018/19

Сезоната започнала на 21 септември 2019, а ќе заврши во мај 2020 година.

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Беса 11 10 0 1 32 4 +28 30 Пласман во баражот за унапредување
2 Тетекс 11 8 2 1 32 6 +26 26
3 Зајази 11 8 1 2 26 17 +9 25
4 Камјани 11 6 2 3 27 17 +10 20
5 Пролетер 11 6 1 4 19 21 −2 19
6 Речица 11 5 2 4 13 13 0 17
7 Трабзонспор 11 5 0 6 17 18 −1 15
8 Напредок 11 4 2 5 18 21 −3 14
9 Арсими 11 4 0 7 17 22 −5 12
10 Љуботен 11 3 1 7 14 20 −6 10
11 Нерашти 11 1 1 9 5 28 −23 4 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 Фљамуртари 11 0 0 11 3 36 −33 0
Updated to match(es) played on 1 декември 2019. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.


ЈугозападУреди

Трета македонска
фудбалска лига - Југозапад
Сезона2019/20
Најголема победа домаПреспа 8-0 Октиси Спорт
Најголема победа на гостиОктиси Спорт 1-7 Новаци 2005
Натпревар со најмногу головиЦрно Буки ЗЛ 8-2 Октиси Спорт
2018/19

Сезоната започнала на 1 септември 2019, а ќе заврши во мај 2020.

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Велешта 15 11 1 3 48 15 +33 34 Пласман во баражот за унапредување
2 Црно Буки ЗЛ 15 9 2 4 34 19 +15 29
3 Фљамуртари 15 8 4 3 29 14 +15 28
4 Новаци 2005 15 7 3 5 37 22 +15 24
5 Преспа 15 7 2 6 36 23 +13 23
6 Влазними 14 7 2 5 29 21 +8 23
7 Октиси Спорт 15 7 1 7 26 46 −20 22
8 Лирија (Г) 15 6 3 6 33 24 +9 21
9 Кравари 15 6 3 6 28 29 −1 21
10 Сатеска 15 5 3 7 21 32 −11 18
11 Караорман 2017 14 5 2 7 28 29 −1 17
12 Дебрца 15 5 2 8 26 39 −13 17 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Македонија 14 3 4 7 13 32 −19 13
14 Стрела Спорт 15 1 2 12 15 58 −43 5
Updated to match(es) played on 8 март 2020. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.


СеверУреди

Трета македонска
фудбалска лига - Север
Сезона2019/20
Најголема победа домаФортуна 8-0 Цементарница 55
Беса - Влазрими 9-1 Петровец
Најголема победа на гостиРечица 0-7 Студена Вода
Натпревар со најмногу головиРечица 4-6 Фортуна
Беса - Влазрими 9-1 Петровец
2018/19

Сезоната започнала на 15 септември 2019, а ќе заврши во мај 2020.

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Фортуна 13 12 1 0 51 17 +34 37 Пласман во баражот за унапредување
2 Маџари Солидарност Јуниор 13 9 2 2 32 11 +21 29
3 Студена Вода 13 9 1 3 44 18 +26 28
4 Локомотива Бентоекспорт 13 8 2 3 27 17 +10 26
5 Братство - Влазними 13 7 2 4 32 19 +13 23
6 Ринија 98 13 5 6 2 22 16 +6 21
7 Беса - Влазрими 13 6 1 6 38 35 +3 19
8 Илинден 13 5 2 6 21 23 −2 17
9 ССК Нова 13 4 3 6 28 27 +1 15
10 Волково 13 4 3 6 25 33 −8 15
11 Речица 13 2 4 7 21 34 −13 10
12 Њујорк 13 2 1 10 13 31 −18 7 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Петровец[б 1] 13 2 2 9 19 51 −32 5
14 Цементарница 55[б 2] (R) 13 0 2 11 7 48 −41 −1 Откажано учество
Updated to match(es) played on 24 ноември 2019. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(R) Relegated.
Notes:
  1. На Петровец му биле одземени три поени.[се бара извор]
  2. Цементарница 55 била унапредена како пополнување на местото на испаднатиот второлигаш Гоблен Јуниор кој го откажал своето учество во Третата лига. На Цементарница 55 и биле одземени три поени поради инцидент во седмото коло. Цементарница 55 по седмото коло го напуштила натпреварувањето. Напреварите од осмото до тринаесеттото коло, односно до полусезоната, биле службено доделени на противниците.


ЈугоистокУреди

Трета македонска
фудбалска лига - Југоисток
Сезона2019/20
Најголема победа домаСлога 1934 7-0 Малеш
Најголема победа на гостиСпартмани 0-5 Слога 1934
Тиверија 0-5 Слога 1934
Натпревар со најмногу головиТиверија 7-3 Дојранско Езеро
2018/19

Сезоната започнала на 14 септември 2019, а ќе заврши во мај 2020 година. Поради укинувањето на повеќето источни општински фудбалски сојузи,[2][3] била суспендирана Третата лига - Исток. Нејзините екипи учесници се приклучиле во југоисточниот фудбалски регион.

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Слога 1934 10 10 0 0 36 0 +36 30 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Овче Поле 10 9 0 1 29 6 +23 27
3 Детонит Јуниор 10 6 1 3 25 15 +10 19
4 Василево 10 5 2 3 18 11 +7 17
5 Тиверија 10 5 1 4 29 24 +5 16
6 Брегалница Голак 10 5 0 5 22 20 +2 15
7 Раклиш 10 4 0 6 21 26 −5 12
8 Дојранско Езеро 10 4 0 6 19 25 −6 12
9 Младост 10 2 0 8 14 35 −21 6
10 Малеш 10 2 0 8 16 39 −23 6
11 Спартмани 10 1 0 9 5 33 −28 3 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Updated to match(es) played on 1 декември 2019. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.


ЦентарУреди

Трета македонска
фудбалска лига - Центар
Сезона2019/20
Најголема победа домаНово Црнилиште 11-2 Локомотива
Најголема победа на гостиЛокомотива 2-10 Вардар Неготино
Натпревар со најмногу головиНово Црнилиште 11-2 Локомотива
2018/19

Сезоната започнала на 1 септември 2019, а ќе заврши во мај 2020.

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Росоман 83 14 11 1 2 36 9 +27 34 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Превалец 14 11 1 2 38 20 +18 34
3 Напредок 14 10 3 1 43 26 +17 33
4 Вардар Неготино 14 8 1 5 42 23 +19 25
5 Обршани[б 1] 14 7 2 5 28 18 +10 23
6 Ново Црнилиште 14 7 0 7 52 40 +12 21
7 Младост 1930 14 6 2 6 24 26 −2 20
8 Динамо 14 5 2 7 21 36 −15 17
9 Марена 14 5 1 8 35 30 +5 16
10 Големо Коњари 14 4 1 9 15 26 −11 13
11 Братство 07 14 2 6 6 17 27 −10 12
12 Илинден БС[б 2] 14 3 3 8 22 36 −14 12 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Габер 14 3 1 10 15 47 −32 10
14 Локомотива 14 2 3 9 12 39 −27 9
Updated to match(es) played on 8 март 2020. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
Notes:
  1. Поради откажување на Партизан, како замена од ОФЛ Прилеп бил приклучен Обршани.[се бара извор]
  2. Поради откажување на Бабуна, како замена од ОФЛ Велес бил приклучен Илинден БС.


ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. "Националниот шампионат во сите конкуренции се прекинува на неодредено време". Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Посетено на 13 март 2020.
  2. "Укинат фудбалот во речиси цела Источна Македонија!". sport1.mk преку web.archive.org. 29 јули 2019. Посетено на 17 октомври 2019.
  3. "Делчево се простува од сениорскиот фудбал!?!". delcevo365.mk преку web.archive.org. 6 септември 2019. Посетено на 17 октомври 2019.

Надворешни врскиУреди