Општински фудбалски лиги на Македонија 2019/2020

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2019/2020 - 28. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2019/2020
2018/19

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ги суспендира Општинските лиги и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1]

Лигите не биле завршени, а прваци не биле прогласени.

Регион СеверУреди

ОФЛ Гази БабаУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Раштак[б 1] (P) 8 7 0 1 25 10 +15 21 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Гоце Делчев СП 8 6 1 1 28 10 +18 19
3 Р’жаничино 8 3 5 0 15 6 +9 14
4 Марино 2012 8 3 2 3 16 17 −1 11
5 Миладиновци 8 3 1 4 12 14 −2 10
6 Долно Коњари 8 2 3 3 9 14 −5 9
7 Смилковци 2011 8 2 1 5 9 14 −5 7
8 Мралино 8 2 1 5 10 19 −9 7
9 Инџиково 8 1 0 7 7 27 −20 3
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден.
Notes:
 1. Бидејќи третолигашот Братство - Влазними се откажал пред почетокот на новата сезона 2020/21, на негово место била примена екипата на Раштак која претходно била единствената екипа што не била извлечена во жрепката за унапредување за северниот регион.


ОФЛ Кисела ВодаУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Аеродром 2018 (P) 8 8 0 0 32 3 +29 24 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Текстилец 8 7 0 1 33 8 +25 21
3 Еуромилк Горно Лисиче 8 6 0 2 22 11 +11 18
4 Зелениково 8 5 0 3 23 13 +10 15
5 Вардар 75 8 3 0 5 16 41 −25 9
6 Кул Здравје 8 2 1 5 16 17 −1 7
7 Славија 8 2 1 5 16 23 −7 7
8 Победа 8 1 2 5 12 24 −12 5
9 ССК Младинец 8 0 0 8 7 37 −30 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден.


ОФЛ Куманово - А лигаУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Башкими 1947 (P) 9 8 1 0 34 0 +34 25 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Младост 9 7 0 2 36 11 +25 21
3 Четирце 9 6 2 1 26 15 +11 20
4 Карпош 93 9 6 0 3 18 12 +6 18
5 Јуниор 9 4 1 4 23 20 +3 13
6 Ран Производ 9 3 1 5 14 22 −8 10
7 Милано 9 2 1 6 13 23 −10 7
8 Козјак 9 2 1 6 13 23 −10 7
9 Македонија 9 2 0 7 12 27 −15 6
10 Победа 9 1 1 7 12 25 −13 4
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден.


ОФЛ СкопјеУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Њу Старс (P) 7 7 0 0 29 3 +26 21 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Сарај 7 5 0 2 16 13 +3 15
3 Лепенец 7 4 0 3 14 18 −4 12
4 Бутел 7 3 1 3 14 10 +4 10
5 Перпарими 7 3 0 4 17 14 +3 9
6 Шишево 7 3 0 4 13 19 −6 9
7 Чаир АМ 7 2 1 4 9 15 −6 7
8 Братство 7 0 0 7 8 28 −20 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден.


Ждрепка за унапредување (Север)Уреди

По прекинатото првенство, екипите кои завршиле на првите места во северните лиги добиле право преку ждрепка да бидат унапредени во Третата лига. Екипите кои биле избрани биле Аеродром 2018, Башкими 1947, Њу Старс.[2]

Регион ЗападУреди

ОФЛ ГостиварУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Врапчиште 1958 (P) 5 5 0 0 11 4 +7 15 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Градец 5 4 0 1 16 3 +13 12
3 Илирија 92 5 2 1 2 6 12 −6 7
4 Генч Калемлер Спорт 5 0 3 2 3 9 −6 3
5 Лирија 5 0 2 3 7 11 −4 2
6 Ринија 5 0 2 3 4 8 −4 2
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден.


Регион ЈугозападУреди

ОФЛ Битола - А лигаУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Победа (P) 17 16 1 0 66 8 +58 49 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Поешево 17 13 2 2 55 27 +28 41
3 Олд Бојс 16 12 1 3 46 25 +21 37
4 ДОСК 17 10 3 4 37 18 +19 33
5 Чагор 17 10 2 5 49 38 +11 32
6 Лисолај 17 8 2 7 33 19 +14 26
7 Новаци 2011 17 7 3 7 25 29 −4 24
8 Космос Спорт 16 6 4 6 37 26 +11 22
9 Црна Река 17 6 3 8 23 31 −8 21
10 Јени Маале 17 6 2 9 31 33 −2 20
11 Напредок 16 5 3 8 26 29 −3 18
12 Карамани 17 4 5 8 32 49 −17 17
13 Светлост 17 5 1 11 30 36 −6 16
14 Пелагонија (Л) 17 5 1 11 19 45 −26 16
15 Пелагонија (Д) 17 3 2 12 24 53 −29 11
16 Буково 15 0 0 15 9 76 −67 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден.


ОФЛ ОхридУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Воска Спорт (P) 9 8 1 0 37 6 +31 25 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Славеј 8 6 1 1 29 10 +19 19
3 Воска 2002 9 6 0 3 27 25 +2 18
4 Рудар 8 4 1 3 22 21 +1 13
5 Куршум 9 4 0 5 18 28 −10 12
6 Вулкан Спорт 8 3 1 4 19 16 +3 10
7 Свети Петар и Павле 8 3 0 5 14 19 −5 9
8 Злести 9 3 0 6 18 32 −14 9
9 Вапила 9 2 2 5 17 16 +1 8
10 Велмеј 9 0 2 7 12 38 −26 2
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден.


ОФЛ СтругаУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Белица (P) 5 4 0 1 14 6 +8 12 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Ложани 5 3 2 0 10 5 +5 11
3 Искра 5 2 1 2 7 6 +1 7
4 Корошишта 5 2 1 2 3 3 0 7
5 Драслајца 5 1 1 3 4 10 −6 4
6 Морнар 5 0 1 4 5 13 −8 1
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден.


Регион ЈугоистокУреди

ОФЛ ГевгелијаУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Зорбас-Победа 5 4 1 0 9 3 +6 13
2 Пролетер 05 5 3 1 1 9 6 +3 10
3 Партизан 5 2 3 0 10 4 +6 9
4 Џокер 2018 5 2 0 3 7 11 −4 6
5 Вардар 4 1 1 2 6 6 0 4
6 Полин 2009 5 0 0 5 0 11 −11 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


ОФЛ Кочани - А лигаУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Чешиново (P) 6 5 1 0 15 2 +13 16 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Сокол 6 4 1 1 16 7 +9 13
3 Облешево Штрци 6 4 0 2 13 9 +4 12
4 Олимпик КО 2016 6 3 0 3 13 14 −1 9
5 АГРОС 6 3 0 3 10 13 −3 9
6 Бели 6 1 0 5 7 13 −6 3
7 Задругар 6 0 0 6 5 19 −14 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден.


ОФЛ ПробиштипУреди

 • Забелешка: Табелата е во прекинот за време на почетокот.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Сокол 3 2 1 0 16 10 +6 7
2 Ратавица 3 2 0 1 9 12 −3 6
3 Злетовица 3 1 1 1 10 11 −1 4
4 Стрмош 2 1 0 1 10 5 +5 3
5 Црешово Топче 3 0 2 1 11 12 −1 2
6 Белошница 2 0 0 2 4 10 −6 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


Регион ЦентарУреди

ОФЛ НеготиноУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Младост 5 4 0 1 15 6 +9 12
2 Победа 4 2 2 0 12 1 +11 8
3 Вардар 4 2 1 1 7 8 −1 7
4 Полет 5 1 3 1 7 7 0 6
5 Повардарие 5 0 3 2 3 6 −3 3
6 Напредок 5 0 1 4 5 21 −16 1
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


ОФЛ Прилеп - А лигаУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кадица 1965 13 11 2 0 53 14 +39 35
2 Јунајтед 13 11 2 0 47 14 +33 35
3 Слога 1976 13 9 1 3 38 18 +20 28
4 Црвена Ѕвезда 13 8 2 3 30 16 +14 26
5 Влазними Јуниор 13 7 3 3 33 17 +16 24
6 Галичани 13 5 2 6 22 32 −10 17
7 Канатларци 13 4 3 6 20 24 −4 15
8 Врбјани 2015 13 4 3 6 16 23 −7 15
9 Тризла 2008 13 4 2 7 24 23 +1 14
10 Тополчани 13 4 1 8 16 27 −11 13
11 Чепигово 13 4 0 9 24 35 −11 12
12 Мукос 13 3 2 8 18 30 −12 11
13 Пролетер 13 3 1 9 16 47 −31 10
14 Пелагонија 13 2 0 11 12 48 −36 6
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


ОФЛ ВелесУреди

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Тополка 8 6 2 0 34 11 +23 20
2 Бабуна 8 6 2 0 26 10 +16 20
3 Согле 8 5 1 2 18 8 +10 16
4 Горски 8 4 2 2 16 15 +1 14
5 Форца Нова 8 3 3 2 16 15 +1 12
6 Мартолци 07 8 2 1 5 11 24 −13 7
7 Башкими 8 1 2 5 11 18 −7 5
8 Младост 8 1 2 5 9 23 −14 5
9 Интернационал 8 0 1 7 12 31 −19 1
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 11 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Draw for filling the 3.MFL North made“. macedonianfootball.com преку web.archive.org. 6 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-15. Посетено на 16 август 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врскиУреди