Градски стадион Гостивар

Градски стадион Гостиварфудбалски стадион со сместивост од околу 1.000 гледачи. Сопственост е на Општина Гостивар, а со него стопанисува и воедно главен корисник е ФК Гостивар. Во минатото, корисник на теренот бил првичниот ФК Гостивар.

Градски стадион Гостивар
Место Гостивар, Македонија
Координати 41°47′28″N 20°54′5″E / 41.79111° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.79111; 20.90139
Отворен
Реновиран 2015
Сопственик Општина Гостивар
Оператор ФК Гостивар
Подлога Трева
Игра ФК Гостивар
Гледачи 1.000

Историја

уреди

Во 2015 година, била започната нова трибина на стадионот.[1]

Во јуни 2022 година, биле заменет тревникот и биле почнале градежни зафати во подтрибинскиот простор од страна на новите сопственици на ФК Гостивар.[2]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Стадионот во Гостивар добива нова функционална трибина“. ekipa.mk. 14 септември 2015. Архивирано од изворникот на 23 септември 2019. Посетено на 24 септември 2019.
  2. „Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик“. Гостивар: Гостивар Прес. 25 јуни 2022. Архивирано од изворникот на 27 јуни 2022. Посетено на 23 август 2022.