Фудбалски куп на Македонија 2019-2020

Фудбалски куп на Македонија 2019-2020 — 28. издание на македонскиот куп во фудбал.

Куп на Македонија 2019–2020
Податоци за првенството
ЗемјаМакедонија Македонија
Датум на одржувањеод 21 август 2019
до мај 2020
Екипи30

Академија Пандев е бранител на титулата од претходното издание.

Прва рундаУреди

Избирањето на двојките се одржало на 9 август 2019 година.[1][2] Натпреварите се одиграле на 19, 20, 21 и 28 август 2019 година.[3][4][5][6][7][8][9][10] Академија Пандев и Македонија Ѓорче Петров 1932 биле слободни поради немање противници.

Тим 1  Резултат  Тим 2
19 август 2019
Ново Црнилиште (3) 0–22 Брегалница 2008 (2)
20 август 2019
Љуботен (3) 1–5 Тиквеш 1930 Кавадарци (2)
Кит-Го (2) 1–1 (4-5 пен.) Пелистер (2)
21 август 2019
Охрид Лихнидос (2) 1–1 (5-4 пен.) Беласица (2)
Фортуна (3) 0–4 Силекс (1)
Кожуф Гевгелија (2) 3–3 (5-6 пен.) Ренова (1)
Кравари (3) 1–4 Лабуништа 2011 (2)
Тетекс (3) 1–5 Шкупи 1927 (1)
Локомотива Бентоекспорт (3) 1-5 Струга Трим - Лум (1)
Влазрими 77 (2) 0–4 Работнички (1)
Превалец (3) 0–4 Борец 1919 (1)
Осогово (2) 1–0 Победа (2)
Гостивар (2) 1–4 Шкендија (1)
28 август 2019
Каменица Саса (2) 0–5 Вардар (1)

ОсминафиналеУреди

Избирањето на двојките се одржало на 30 август 2019 година.[11][12] Првите натпревари се одиграле на 25 септември,[13][14] додека вторите се одиграле на 30 и 31 октомври 2019 година.[15][16][17][18]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пелистер (2) 1–5 Работнички (1) 1–1 0–4
Академија Пандев (1) 7-1 Осогово 3-0 4-1
Брегалница 2008 (2) 1–0 Македонија Ѓорче Петров 1932 (1) 1–0 0–0
Лабуништа 2011 (2) 5–2 Охрид Лихнидос (2) 2–0 3–2
Борец 1919 (1) 0–1 Струга Трим - Лум (1) 0–0 0–1
Вардар (1) 2–3 Шкендија (1) 2–2 0–1
Шкупи 1927 (1) 1–1 (гол во гости) Силекс (1) 0–0 1–1
Тиквеш 1930 Кавадарци (2) 1–3 Ренова (1) 0–2 1–1

ЧетвртфиналеУреди

Избирањето на двојките се одржало на 1 ноември 2019 година.[19][20] Првите натпревари се одиграле на 4 декември,[21][22][23][24] додека вторите се одиграле на 4 март 2020 година.[25][26]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Струга Трим - Лум (1) 2-1 Ренова (1) 0-0 2-1
Брегалница 2008 (2) 5-1 Лабуништа 2011 (2) 1-0 4-1
Шкендија (1) 3-3 (гол во гости) Работнички (1) 1-1 2-2
Шкупи 1927 (1) 1-2 Академија Пандев (1) 0-1 1-1

ПолуфиналеУреди

Жрепката на двојките се одржала на 5 март 2020 година.[27][28] Првите натпревари ќе се одиграат на 8 април, а вторите ќе се одиграат на 6 мај 2020 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Академија Пандев Брегалница 2008
Струга Трим - Лум Шкендија

Прв натпреварУреди

8 април 2020
15:30
Академија Пандев - Брегалница 2008 Стадион Благој Истатов, Струмица
[ Извештај]

8 април 2020
15:30
Струга Трим - Лум - Шкендија Стадион Градска Плажа, Струга
[ Извештај]


Втор натпреварУреди

6 мај 2020
16:00
Шкендија - Струга Трим - Лум Градски стадион, Тетово
[ Извештај]

6 мај 2020
16:00
Брегалница 2008 - Академија Пандев Градски стадион, Штип
[ Извештај]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. "Куп на Македонија: Шкендија со Гостивар, Вардар ќе тргне против Саса". gol.mk преку web.archive.org. 9 август 2019. Посетено на 9 август 2019.
 2. "ЖДРЕПКА КУП: „Пандевци" и „лавовите" слободни на стартот, Вардар кај Саса, Работнички во Кичево…". sportmedia.mk преку web.archive.org. 9 август 2019. Посетено на 9 август 2019.
 3. "Шоу во Штип: Брегалница му даде 22 ГОЛА на Ново Црнилиште во Купот". gol.mk преку web.archive.org. 19 август 2019. Посетено на 20 август 2019.
 4. "Брегалница броеше до „22" во Купот на Македонија". ekipa.mk преку web.archive.org. 19 август 2019. Посетено на 20 август 2019.
 5. "Пелистер по пенали подобар од Кит Го, Тиквеш убедлив со Љуботен за осминафинале во Купот". ekipa.mk преку web.archive.org. 20 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 6. "КУП: Пелистер се спаси на крајот, па преку пенали отиде во 1/8 финалето". sportmedia.mk преку web.archive.org. 20 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 7. "Шкендија конечно се разигра, Работнички, Шкупи, Струга ТЛ… лесно до осминафинале". ekipa.mk преку web.archive.org. 21 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 8. "КУП: Пелистер се спаси на крајот, па преку пенали отиде во 1/8 финалето". sportmedia.mk преку web.archive.org. 20 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 9. "Macedonian Cup overview of opening round". macedonianfootball.com преку web.archive.org. 21 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 10. "Вардар се „прошета" во Македонска Каменица и со пет гола ја елиминира Саса". gol.mk преку web.archive.org. 28 август 2019. Посетено на 2 септември 2019.
 11. "Куп осминафинале: Супер-дерби меѓу Вардар и Шкендија, Работнички патува за Битола". gol.mk преку web.archive.org. 30 август 2019. Посетено на 2 септември 2019.
 12. "Шкендија против Вардар во осминафиналето од Купот на Македонија". ekipa.mk преку web.archive.org. 30 август 2019. Посетено на 2 септември 2019.
 13. "Куп: Вардар спаси пораз против Шкендија, реми во Битола, Брегалница ги гризна „лавовите"". ekipa.mk преку web.archive.org. 25 септември 2019. Посетено на 27 септември 2019.
 14. "КУП 1/8 финале: Штипски кафез за „лавовите", реми во Битола, Ренова силна…". sportmedia.mk преку web.archive.org. 25 септември 2019. Посетено на 27 септември 2019.
 15. "Куп: Агим Ибраими го урна Вардар, Работнички убедлив, Брегалница ги гризна „лавовите"". ekipa.mk преку web.archive.org. 30 октомври 2019. Посетено на 30 октомври 2019.
 16. "Куп – 1/8 финале: Штип слави 1/4 финале, Работнички ефектно, Шкупи, А. Пандев…одат натаму". sportmedia.mk преку web.archive.org. 30 октомври 2019. Посетено на 30 октомври 2019.
 17. "Ренова е последниот четвртфиналист во Купот на Македонија". ekipa.mk преку web.archive.org. 31 октомври 2019. Посетено на 31 октомври 2019.
 18. "Куп – 1/8 финале: Ренова одигра 1:1 со Тиквеш и се пласира во 1/4 финалето…". sportmedia.mk преку web.archive.org. 31 октомври 2019. Посетено на 31 октомври 2019.
 19. "Шкендија – Работнички и Шкупи против Академија Пандев во четвртфиналето од Купот на Македонија". еkipa.mk преку web.archive.org. 1 ноември 2019. Посетено на 3 ноември 2019.
 20. "Четвртфинале – Куп: Работнички„налета" на Шкендија, ќе има второлигаш во 1/2 финале…". sportmedia.mk преку web.archive.org. 1 ноември 2019. Посетено на 3 ноември 2019.
 21. "Работнички непоразен од Тетово, „пандевци" со триумф над Шкупи на пат кон полуфинале во Купот". еkipa.mk преку web.archive.org. 4 декември 2019. Посетено на 7 декември 2019.
 22. "КУП – 1/4 ФИНАЛЕ: „Џокерот" Темелков го расплака Чаир во 92 минута, Работнички извлече 1:1 во Тетово". sportmedia.mk преку web.archive.org. 4 декември 2019. Посетено на 7 декември 2019.
 23. "Брегалница со предност против Лабуништа ќе го чека четвртфиналниот реванш во Купот". еkipa.mk преку web.archive.org. 4 декември 2019. Посетено на 7 декември 2019.
 24. "КУП 1/4 ФИНАЛЕ: Мартин Стојанов за предност на Брегалница против Лабуништа". sportmedia.mk преку web.archive.org. 4 декември 2019. Посетено на 7 декември 2019.
 25. "Шкендија, Ак. Пандев, Брегалница и Струга ТЛ во полуфиналето од Купот на Македонија". еkipa.mk преку web.archive.org. 4 март 2020. Посетено на 4 март 2020.
 26. "Куп 1/4 финале: Велемајстор е тој Бесарт, Шкендија оди натаму, во 1/2 финалето се и „пандевци", Струга ТЛ и Брегалница". sportmedia.mk преку web.archive.org. 4 март 2020. Посетено на 4 март 2020.
 27. "Куп на Македонија: „Лавовите" против Беласица, Победа – Академија Пандев во полуфиналето". ekipa.mk преку web.archive.org. 5 март 2020. Посетено на 8 март 2020.
 28. "Пандевци ја добија Брегалница, Струга налета на Шкендија". sportmedia.mk преку web.archive.org. 5 март 2020. Посетено на 8 март 2020.

Надворешни врскиУреди