ФК Саса

македонски фудбалски клуб

ФК Каменица Сасамакедонски фудбалски клуб од Македонска Каменица. Клубот моментално се натпреварува во Втората македонска фудбалска лига - Исток.

ФК Каменица Саса
Целосно имеФудбалски клуб Каменица Саса
Основан1968; пред 56 години (1968)
СтадионГрадски стадион Македонска Каменица
(Капацитет: 5,000)
ПретседателДарко Петровски
ТренерДимитар Тодоровски
ЛигаВтора македонска лига
2023/24Втора лига - 13. од 16 места
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Историја

уреди

Клубот бил основан во 1968 година. Во сезоната 1991/92, клубот ја освоил Републичката лига на Македонија.[1]

Во сезоната 2018/2019, Каменица Саса отпаднала од Втората лига - Исток. Но поради пополнување на едно изпразнето место во Лигата, клубот бил вратен во второлигашкото друштво.[2][3]

Титули

уреди

Наводи

уреди
  1. „Sasa“. macedonianfootball.com. Посетено на 28 август 2019.
  2. „Каменица Саса останува во Втората лига – Исток“. ekipa.mk. 12 јули 2019. Посетено на 28 август 2019.
  3. „Иако лани испадна, Каменица Саса пак ќе игра во ВМФЛ!“. gol.mk. 12 јули 2019. Посетено на 28 август 2019.

Надворешни врски

уреди