Градски стадион Пехчево

Градскиот стадион Пехчево - фудбалски стадион со сместивост од околу 1.200 гледачи. Со него стопанисува компанијата Кит-Го, а корисник на стадионот е ФК Кит-Го. Стадионот претставува дел од спортскиот комплекс Гогов.[1]

Градски стадион Пехчево
Место Пехчево, Македонија
Отворен
Сопственик Општина Пехчево
Оператор Кит-Го
Подлога Трева
Игра Кит-Го
Гледачи 1.200

ИсторијаУреди

Во 2016 година, била изградена нова северна трибина со сместивост од околу 1,200 седишта. Инвеститори биле Кит-Го компанијата и Хотел Гогов, односно главните спонзори на ФК Кит-Го, како и Општина Пехчево.[2]

НаводиУреди

  1. „Стадион“. fkkitgo.mk преку web.archive.org. Посетено на 24 септември 2019.
  2. „Градскиот стадион во Пехчево ќе добие модерна трибина“. Општина Пехчево преку web.archive.org. 25 јули 2016. Посетено на 24 септември 2019.

Надворешни врскиУреди