Фудбалска репрезентација на Шведска под 21 година

Фудбалската репрезентација на Шведска под 21 година е фудбалска репрезентација на Шведска за играчи на возраст до и под 21 година и е контролирана од страна на шведската фудбалска федерација. Оваа репрезентација постои, откако била изврешена реорганизација на УЕФА Европското првенство за играчи под 23 години, кое било променето во натпреварување за играчи до 21 година во 1978 година. Најголемиот успех на репрезентацијата е токму освојувањето на Европското првенство во 2015 година.

 Шведска
СојузФудбалска Асоцијација на Шведска
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторШведска Хакан Ериксон
КапитенОскар Хиљемарк
Најмногу натпревариОскар Хиљемарк (37)
Најдобар стрелецОла Тоивонен (13)
Домашен стадионЕрјанс Вал
ФИФА кодSWE
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Финска Финска 1 - 3 Шведска Шведска
(Васа, Финска; 11 август, 1976)
Најголема победа
Шведска Шведска 6 - 0 Кипар Кипар
(Хелсинборг, Шведска; 1 мај, 1991)
Шведска Шведска 6–0 Бугарија Бугарија
Халмштад, 6 октомври, 1992
Најлош пораз
Украина Украина 6 - 0 Шведска Шведска
(Киев, Украина; 31 мај, 2012)

/>

Records for competitive
matches only.
Европско првенство под 21 година
Учества7 (Првпат во 1986)
Најдобар резултатШампиони, 2015

Инаку, Шведска го забележала својот прв настап на Европското првенство за играчи под 21 година во 1986, а во 1992 завршиле на второто место. Тие, исто така, стигнале до полуфиналето и на првенствата во 1990 и 2009 година.[1] Оскар Хиљемарк е играчот со најмногу настапи за шведскиот национален тим под 21 година, со 37 одиграни натпревари во периодот меѓу 2011 и 2015 година. Ола Тоивонен е најдобар стрелец на оваа репрезентација, со 13 постигнати гола во периодот меѓу 2006 и 2009 година. Моментален капитен на репрезентацијата е Оскар Хиљемарк.

Настапи на меѓународни натпреварувањаУреди

Европско првенство за играчи под 21 годинаУреди

Европско првенство под 21 година Квалификации за ЕП под 21 година
Година Фаза Позиција Pld W D * L GF GA Pld W D L GF GA
1978 не се квалификувале 4 1 1 2 6 8
1980 4 0 1 3 1 4
1982 4 1 1 2 3 6
1984 4 2 1 1 10 4
1986 четврт-финале 6-ти 2 0 1 1 2 3 6 4 1 1 7 3
1988 не се квалификувале 6 1 4 1 6 6
1990 полуфинале 3-ти 4 2 1 1 7 4 6 4 2 0 10 2
1992 вице-шампиони 2-ри 6 3 1 2 4 4 6 4 2 0 17 3
  1994 не се квалификувале 10 4 4 2 21 8
  1996 8 5 1 2 15 4
  1998 четврт-финале 6-ти 3 1 0 2 3 3 10 9 0 1 30 6
  2000 не се квалификувале 8 2 0 6 7 15
  2002 12 6 4 2 22 10
  2004 четврто место 4-ти 5 3 1 1 11 7 10 5 3 2 20 14
  2006 не се квалификувале 10 6 0 4 16 12
  2007 4 3 0 1 8 6
  2009 полуфинале 3-ти 4 2 1 1 12 7 Се квалификувале како домаќин
  2011 не се квалификувале 10 6 2 2 17 10
  2013 12 7 1 4 20 14
  2015 Шампиони 1-ви 4 2 2 1 7 4 10 6 1 3 24 17
  2017 Треба да се одигра
Вкупно Најдобро: шампиони 7/20 24 11 5 8 39 28 144 76 29 39 260 152

Европско првенство за играчи под 21 година - 2015 (1. титула)Уреди

КвалификацииУреди

Квалификации - Група 7Уреди
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.   Шведска 16 8 5 1 2 20 14 +6
2.   Грција 15 8 5 0 3 20 10 +10
3.   Полска 15 8 5 0 3 17 10 +7
4.   Турција 13 8 4 1 3 16 11 +5
5.   Малта 0 8 0 0 8 2 30 -28
БаражУреди

Шведска победила со вкупен резултат 4–3.

Завршен турнирУреди

Фаза по групиУреди

Група БУреди

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.   Португалија 5 3 1 2 0 2 1 +1
2.   Шведска 4 3 1 1 1 3 3 0
3.   Италија 4 3 1 1 1 4 3 +1
4.   Англија 3 3 1 0 2 2 4 -2
Нокаут-фазаУреди

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Патрик Карлгрен 8 јануари 1992 (1992-01-08) (28 г.) 18 0   АИК
12 ГМ Јакоб Рине 20 јуни 1993 (1993-06-20) (27 г.) 3 0   Еребро
23 ГМ Андреас Линде 24 јули 1993 (1993-07-24) (26 г.) 4 0   Молде
2 ОД Виктор Линделеф 17 јули 1994 (1994-07-17) (25 г.) 9 0   Бенфика
3 ОД Александер Милошевиќ (заменик капитен) 30 јануари 1992 (1992-01-30) (28 г.) 24 3   Бешикташ
4 ОД Филип Хеландер 22 април 1993 (1993-04-22) (27 г.) 19 0   Малме
5 ОД Лудвиг Аугустинсон 21 април 1994 (1994-04-21) (26 г.) 16 0   Копенхаген
17 ОД Жозеф Бафо 7 ноември 1992 (1992-11-07) (27 г.) 17 0   Халмштад
18 ОД Себастијан Холмен 29 април 1992 (1992-04-29) (28 г.) 12 0   Елфсборг
21 ОД Па Конате 25 април 1994 (1994-04-25) (26 г.) 6 0   Малме
6 СР Оскар Левицки 14 јули 1992 (1992-07-14) (27 г.) 27 2   Малме
7 СР Оскар Хиљемарк (капитен) 28 јуни 1992 (1992-06-28) (28 г.) 37 4   ПСВ
8 СР Абдул Калили 7 јуни 1992 (1992-06-07) (28 г.) 13 0   Мерсин Идманјурду
13 СР Арбер Зенели 25 февруари 1995 (1995-02-25) (25 г.) 5 1   Елфсборг
15 СР Кристофер Олсон 30 јуни 1995 (1995-06-30) (25 г.) 10 3   Мидтјиланд
16 СР Симон Тиблинг 7 септември 1994 (1994-09-07) (25 г.) 18 2   Гронинген
19 СР Сем Ларсон 10 април 1993 (1993-04-10) (27 г.) 10 1   Херенвен
20 СР Робин Кваизон 9 октомври 1993 (1993-10-09) (26 г.) 16 1   Палермо
22 СР Симон Густафсон 11 јануари 1995 (1995-01-11) (25 г.) 7 3   Хекен
9 НП Бранимир Хргота 12 јануари 1993 (1993-01-12) (27 г.) 14 3   Борусија Менхенгладбах
10 НП Џон Гвидети 15 април 1992 (1992-04-15) (28 г.) 23 12 Без клуб
11 НП Исак Кисе Телин 24 јуни 1992 (1992-06-24) (28 г.) 11 7   Бордо
14 НП Микаел Ишак 31 март 1993 (1993-03-31) (27 г.) 24 10   Рандерс

Играчи со најмногу настапиУреди

Играчите во болд текст се уште можат да играат за репрезентацијата под 21 година.

# Играч Кариера Насатпи Голови
1 Оскар Хиљемарк 2011–2015 37 4
2 Александер Фарнеруд 2002–2006 35 12
3 Џони Редлунд 1990–1993 31 9
Микаел Дорсин 2000–2004 31 1
Матијас Бјорсмир 2005–2009 31 0
6 Јохан Елмандер 2000–2004 30 12
Томи Јенсон 1995–1998 30 2
Свен Андерсон 1981–1986 30 0
9 Ола Тоивонен 2006–2009 28 13
Јилоан Хамад 2009–2012 28 3
Магнус Хедман 1992–1995 28 0
Магнус Јохансон 1990–1993 28 0

Најдобри стрелциУреди

Играчите во болд текст се уште можат да играат за репрезентацијата под 21 година.

# Играч Кариера Голови Настапи
1 Ола Тоивонен 2006–2009 13 28
2 Џон Гвидети 2010–2015 12 23
Јохан Елмандер 2000–2004 12 30
Александер Фарнеруд 2002–2006 12 35
5 Никлас Ског 1994–1995 10 14
Микаел Ишак 2012–2015 10 24
7 Ларс Ларсон 1982–1983 9 10
Џони Редлунд 1990–1993 9 31
9 Маркус Берг 2006–2009 8 19
Ханс Еклунд 1987–1990 8 20
Јоаким Персон 1994–1998 8 27

СелекториУреди

Шампионски генерацииУреди

Победници на УЕФА Европското првенство за играчи под 21 година

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. "EM-sorti på straffar efter mirakelvändning" (шведски). Svenskfotboll. Посетено на 24 February 2014.