Микаел Дорсин

Микаел Френк Дорсин (роден на 6 октомври 1981 во Стокхолм, Шведска) — шведски поранешен фудбалер, играч од одбраната.

Шведска Микаел Дорсин
Photo:Jarle Vines
Лични податоци
Роден на 6 октомври 1981 (1981-10-06) (39 г.)
Роден во Стокхолм, Шведска
Висина &100000000000001850000001,85 м
Играчки податоци
Позиција лев бек
Младинска кариера
ИФК Лидинго
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2003 Јургорден Јургорден 85 (6)
1999Спарваген Спарваген 9 (0)
2003-2004 Стразбур Стразбур 20 (0)
2004-2007 Розенборг Розенборг 76 (5)
2008 ЧФР Клуж ЧФР Клуж 8 (1)
2008-2016 Розенборг Розенборг 194 (16)
Репрезентација
2000-2004 Шведска Шведска 21 31 (1)
2001-2010 Шведска Шведска 16 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Последно Дорсин играл за Розенборг во Норвешката Премиер лига.

Надворешни врскиУреди