Александер Фарнеруд

Александeр Фарнеруд (роден на 1 мај 1984) — шведски професионален фудбалер, играч од средниот ред на Хелсингборг.

Александер Фарнеруд
Alexander Farnerud bei einem Testspiel in Wernau.JPG
Лични податоци
Роден на 1 мај 1984 (1984-05-01) (37 г.)
Роден во Ландскрона, Шведска
Држава  Шведска
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Слободен играч Слободен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001-2003 Ландскрона Ландскрона 75 (13)
2003-2006 Стразбур Стразбур 81 (6)
2006-2008 Штутгарт Штутгарт 20 (0)
2006-2008 Штутгарт II Штутгарт II 4 (1)
2008-2011 Брондби Брондби 73 (18)
2011-2013 Јанг Бојс Јанг Бојс 82 (16)
2013-2016 Торино Торино 50 (5)
2016-2017 Хекен Хекен 24 (5)
2019 Хелсингборг Хелсингборг 19 (2)
2020 Гетеборг Гетеборг 21 (4)
Репрезентација
1999-2001 Шведска Шведска 16 21 (9)
2001-2002 Шведска Шведска 19 6 (3)
2002-2006 Шведска Шведска 21 35 (12)
2003-2010 Шведска Шведска 8 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Неговиот постар брат Понтус, исто така, бил професионален фудбалер, играч од средниот ред, но ја завршил својата кариера во 2013 година.

Технички карактеристикиУреди

Централен играч од средниот ред од голема супстанција и квалитет, кој е природен левак. Тој често во неговата кариера бил користен и како плејмејкер во средниот ред.[1].

ТитулиУреди

  СтразбурУреди

2004-2005

  ШтутгартУреди

2006-2007

НаводиУреди

  1. Transfermarkt.it, уред. (15 ноември 2003). „Alexander Farnerud“. Посетено на 22 октомври 2013.

Надворешни врскиУреди