ИФ Елфсборг е шведски фудбалски клуб од градот Борас. Клубот е формиран 26 јуни 1904 година. Елфсборг шест пати бил првак на државата, а последен пат 2012 година и двапати го освојувал националниот куп. Моментално се натпреваруваат во првата шведска лига, Алсвенскан. Својте домашни натпревари клубот ги игра на Борас Арената која има капацитет преку 17,000 седечки места. Најголем соперник на Елфсборг му е Гетеборг.

ИФ Елфсборг
logo
Целосно имеIdrottsföreningen Elfsborg
ПрекариЖолтите
Основан26 јуни 1904 како Борас
СтадионСтадион Борас Арена
Борас, Шведска
(Капацитет: 17.800)
ПретседателШведска Бо Јохансон
ТренерШведска Јерген Ленартсон
ЛигаАлсвенскан
2022.6.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Надворешни врскиУреди