Фудбалска репрезентација на Португалија под 21 година

Фудбалската репрезентација на Португалија под 21 година е фудбалска репрезентација на Португалија за играчи на возраст до и под 21 година и е контролирана од страна на португалската фудбалска федерација. Нејзиниот прекар е "Esperanças" или Esperança што значи надеж, односно играчите претставуваат надежта на португалскиот фудбал за во иднина.

 Португалија
СојузФудбалска Асоцијација на Португалија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторПортугалија Руи Жорге
КапитенСержо Оливеира
Најдобар стрелецУго Алмеида (16)
ФИФА кодPOR
Домашни бои
Гостински бои
УЕФА У-21 Првенство
Учества7 (Прво на 1994)
Најдобар резултатВицешампиони во 1994

По реорганизација на младинските натпреварување на УЕФА во 1976 година, била формирана на португалската репрезентациа под 21 година. До 1994 година, тимот имал прилично слаби резултати, не успевајќи да се квалификува за било кој од првите осум европски првенства под 21 година на УЕФА. Од 1994 година, репрезентацијата го подобрила својот скор во голема мера, квалификувајќи се за пет од седум турнири, вклучувајќи го и завршниот турнир во 2006 година кога биле домаќини.

Последен пат на европските првенства, Португалија играла во 2015 година.

Настапи на меѓународни натпреварувањаУреди

Евро У-21Уреди

Година Фаза Позиција Pld W D * L GF GA GD
1978 to 1980 Не се кваификувале
1982 Не се кваификувале
1984 to 1992 Не се кваификувале
  1994 Вицешампиони 2-ро 4 3 0 1 7 2 + 5
  1996 Четвртфинале 7-мо 2 1 0 1 1 2 - 1
1998 to 2000 Не се кваификувале
  2002 Фаза по групи 5-то 3 1 1 1 4 4 0
  2004 Трето место 3-то 5 2 1 2 9 11 -2
  2006 Фаза по групи 6-то 3 1 0 2 1 3 -2
  2007 Фаза по групи 6-то 4 1 2 1 5 2 +3
2009 до 2013 Не се кваификувале
  2015 Вицешампиони 2-ро 5 2 3 1 7 1 +6
  2017 Фаза по групи 6-то 3 2 0 1 7 5
   2019 To be determined
Вкупно 0 Титули 0/6 21 9 4 8 27 24 +3

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди