Еден Арена е фудбалски стадион во Прага, Чешка. Се наоѓа во картот Вршовице. Капацитетот му е околу 21.000 седечки места и е најсовремен стадион во Чешка.

Еден Арена
Synot Tip Arena - Viktoria Plzen - FC Barcelona 0-4.jpg
Место Prague CoA CZ.svg Прага, Чешка Чешка
Отворен 7 мај 2008
Сопственик Еден Арена[1]
Игра Славија Прага Славија Прага
Гледачи 21,000

На него својте домашни натпревар ги игра екипата на Славија Прага, а повремено на Еден Арена настапува и чешката фудбалска репрезентација.

На 30 август 2013 тука се одиграл Суперкупот на УЕФА за 2013.

НаводиУреди

  1. Land register at nahlizenidokn.cuzk.cz, Praha Vršovice č.p. 1540, sole owner Eden Arena, a.s., accessed 2015-03-16

Надворешни врскиУреди