Фудбалска репрезентација на Англија под 21 година

Фудбалската репрезентација на Англија под 21 година е фудбалска репрезентација на Англија за играчи на возраст до и под 21 година и е контролирана од страна на Англиската фудбалска федерација.

 Англија
СојузФудбалска Асоцијација на Англија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторАнглија Ејди Бутројд
Најмногу настапиЏејмс Милнер (46)
Најдобар стрелецАлан Ширер и
Франсис Џеферс (13)
ФИФА кодENG
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Англија Англија 2 - 1 Велс Велс
(Вулверхемптон, Англија; 15 декември, 1976)
Најголема победа
Англија Англија 7 - 0 Сан Марино
Сан Марино (19 ноември, 2013)
Најлош пораз
Романија Романија 4 - 0 Англија Англија
(Плоешти, Романија; 14 октомври, 1980)

/>

Records for competitive
matches only.
Европско првенство под 21 година
Учества14 (Првпат во 1978)
Најдобар резултатПобедници, (1982, 1984)

Првиот натпревар оваа репрезентација го одиграла на 15 декември 1976 година, на Стадионот Молинју, играјќи 0-0 против Велс.

Репрезентацијата се натпреварува на Европското првенство под 21 година, кое се одржува на секои две години. Досега Англија има две победи на натпреварувањето во 1982 и 1984 година.

Настапи на меѓународни натпреварувањаУреди

Европско првенство за играчи под-21 годинаУреди

Европско првенство за играчи под 21 година Квалификации Селектор(и)
Домаќин/Година Рунда Позиција ОН П Н * И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
  1978 Полуфинале 4-то од 8 4 1 2 1 4 4 4 4 0 0 17 2 Секстон
  1980 Полуфинале 3-то од 8 4 1 1 2 4 4 4 4 0 0 11 2 Секстон
  1982 Шампиони 1-во од 8 6 3 2 1 11 8 6 4 1 1 12 5 Секстон
  1984 Шампиони 1-во од 8 6 5 0 1 13 3 6 5 0 1 13 4 Секстон
  1986 Полуфинале 4-то од 8 4 1 2 1 3 4 6 3 2 1 9 3 Секстон
  1988 Полуфинале 3-то од 8 4 2 1 1 6 6 4 1 3 0 7 3 Секстон
  1990 Не се квалификувале 6 4 1 1 10 5 Секстон
  1992 Не се квалификувале 6 3 1 2 11 5 МекМенеми
  1994 Не се квалификувале 10 4 3 3 20 8 МекМенеми
  1996 Не се квалификувале 8 6 1 1 13 4 Секстон
  1998 Не се квалификувале 10 6 3 1 11 5 Тејлор
  2000 Групна фаза 5-то од 8 3 1 0 2 6 4 9 8 0 1 26 3 Тејлор, Рид, Вилкинсон[1]
  2002 Групна фаза 7-мо од 8 3 1 0 2 4 6 8 5 2 1 18 8 Вилкинсон Плат[2]
  2004 Не се квалификувале 8 3 2 3 14 10 Плат
  2006 Не се квалификувале 12 6 4 2 23 10 Тејлор
  2007 Полуфинале 3-то од 8 4 1 3 0 5 3 4 3 1 0 8 4 Тејлор, Пирс[3]
  2009 Финалист 2-ро од 8 5 2 3 0 8 9 10 8 2 0 22 5 Пирс
  2011 Групна фаза 7-мо од 8 3 0 2 1 2 3 10 6 3 1 17 8 Пирс
  2013 Групна фаза 7-мо од 8 3 0 0 3 1 5 10 9 0 1 26 3 Пирс
  2015 Групна фаза 7-мо од 8 3 1 0 2 2 4 12 11 1 0 35 4 Саутгејт
  2017 Полуфинале 3 од 12 4 2 2 0 7 3 8 6 2 0 20 3 Саутгејт, Бутројд[4]
Вкупно 2 титули 14/21 53 19 17 17 71 65 161 109 32 20 343 103

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Статистика на играчитеУреди

Играчи со најмногу настапиУреди

Поз. Играч Клуб(ови) У-21 настапи
1 Џејмс Милнер   Лидс Јунајтед,   Њукасл Јунајтед,   Астон Вила 46
2 Натаниел Чалоба   Челси,   Вотфорд 40
3 Нејтн Редмонд   Бирмингем Сити,   Норич Сити,   Саутхемптон 38
4 Том Хадлстоун   Дарби Каунти,   Тотенхем 33
Фабрис Муамба   Бирмингем Сити,   Болтон 33
6 Џејмс Ворд-Проус   Саутхемптон 31
7 Мајкл Мансиен   Челси,   Хамбургер 30
8 Скот Карсон   Лидс Јунајтед,   Ливерпул 29
Стивен Тејлор   Њукасл Јунајтед 29
Дани Роуз   Тотенхем 29

Забелешка: Клубот или клубовите се однесуваат на клубовите за кој играчот играл за времето додека бил У-21 репрезентативец. Играчите во задебелено сè уште имаат право да настапуваат за оваа репрезентација.

Играчи со најмногу постигнати головиУреди

Поз. Играч Клуб(ови) У-21 голови
1 Алан Ширер   Саутхемптон 13
Франсис Џеферс   Евертон,   Арсенал 13
3 Саидо Бераино   Вест Бромвич Албион 11
4 Нејтн Редмонд   Бирмингем Сити,   Норич Сити,   Саутхемптон 10
5 Дарент Бент   Ипсвич Таун,   Чарлтон 9
Френк Лампард   Вест Хем Јунајтед 9
Џејм Милнер   Лидс Јунајтед,   Њукасл Јунајтед,   Астон Вила 9
8 Хари Кејн   Тотенхем 8
Марк Хатели   Ковентри Сити,   Портсмут 8
Луис Бејкер   Челси,   Витесе 8
Карл Корт   AФК Вимблдон 8

НаводиУреди

  1. Тејлор ја водел репрезентацијата во првите пет квалификациски натпревари, Рид во една: Вилкинсон во останатите квалификациски натпревари и на завршницата од Европското првенство.
  2. Вилкинсон бил отпуштен по пет квалификациски натпревари, Плат ја водел репрезентацијата во останатите квалификациски натпревари и на завршницата од Европското првенство.
  3. Тејлор ја водел репрезентацијата во квалификацискиот цисклус. Потоа тој ја напуштил функцијата пред почетокот на турнирот и бил заменет од Пирс.
  4. Саутгејт ја водел репрезентацијата во првите шест квалификациски натпревари, додека Бутројд во останатите квалификациски натпревари и на завршницата од Европското првенство.

Надворешни врскиУреди