Сион (француски: Sion, германски: Sitten, италијански: Sion) - град во јужна Швајцарија. Сион е главен град и најголемо населено место на кантонот Вале.

Сион
Sion
Сион, долината на Рона и О де Кри (2,969 м, 9,741 ст, десно напред) и Фран Шавалар (2,899 м, 9,511 ст, крајно лево)
Сион, долината на Рона и О де Кри (2,969 м, 9,741 ст, десно напред) и Фран Шавалар (2,899 м, 9,511 ст, крајно лево)
Грб на Сион Sion
ДржаваШвајцарија
КантонВале
ОбластСион
Управа
 • ИзвршителConseil municipal
со 9 членови
 • ГрадоначалникPrésident (list)
Филип Варон FDP/PRD/PLR
(as of ноември 2016)
 • ПарламентConseil général
со 60 членови
Површина[1]
 • Вкупна34,86 км2 (1,346 ми2)
Надм. вис. (жел. ст.)&10000000000000491000000491 м
Население (Грешка: погрешен формат за време[2])
 • Вкупно31,676
 • Густина9,1/км2 (24/ми2)
Демоним
БИЗ број6266
Мреж. местоsion.ch
SFSO statistics

Природни одлики

уреди
 
Сион и Рона

Сион се наоѓа во јужниот дел на Швајцарија. Од најблискиот поголем град, Лозана, оддалечен е 100 км југоисточно, а од главног град, Берн оддалечен е 160 км јужно.

Релјеф: Сион е сместен во долината на горна Рона, на надморска висина од приближно 500 метри. Долината е вклештена со Алпите од јужната и северната страна. Северно се простираат Бернските Алпи, а јужно Пенинските Алпи.

Клима: Климата во Сион е поостра варијанта на умереноконтинентална клима заради значителната надморска висина и алпското опкружување.

Води: Сион е сместен на реката Рона во горниот дел на нејзиниот тек. Градот е првото позначајно населено место на оваа позната европска река. Реката го дели градот на два дела.

Наводи

уреди
  1. Arealstatistik Standard - Gemeindedaten nach 4 Hauptbereichen
  2. Сојузна статистичка служба на Швајцарија — STAT-TAB Ständige und Nichtständige Wohnbevölkerung nach Region, Geschlecht, Nationalität und Alter (германски)