Список на земји според потрошувачката на цигари по глава на жител

список на статии на Викимедија
Карта со земјите според бројот на испушени цигари по возрасен годишно

Ова е список на држави по годишна потрошувачка на цигари по глава на жител во 2007 година.

Бројот на пушачи во светот надминува повеќе од 1.1 милијарди луѓе. Додека во развиените земји стапката на пушачи е во стагнација или намалување, во земјите во развој таа се зголемува за 3.4% годишно.[се бара извор]

СписокУреди

Ранг Земја Број на цигари
по возрасен во 1 година
1   Бугарија 2,924
2   Србија 2,822
3   Грција 2,795
4   Русија 2,786
5   Молдавија 2,479
6   Украина 2,401
7   Словенија 2,369
8   Босна и Херцеговина 2,278
9   Белорусија 2,266
10   Црна Гора 2,157
11   Либан 2,138
12   Чешка 2,125
13   Јужна Кореја 1,958
14   Македонија 1,934
15   Казахстан 1,934
16   Азербејџан 1,877
17   Јапонија 1,841
18   Кувајт 1,812
19   Шпанија 1,757
20   Швајцарија 1,722
21   Кина 1,711
22   Австрија 1,650
23   Тунис 1,628
24   Хрватска 1,621
25   Ерменија 1,620
26   Кипар 1,620
27   Полска 1,586
28   Естонија 1,523
29   Унгарија 1,518
30   Италија 1,475
31   Белгија 1,455
32   Данска 1,413
33   Романија 1,404
34   Словачка 1,403
35   Турција 1,399
36   Малта 1,378
37   Јордан 1,372
38   Куба 1,261
39   Албанија 1,116
40   Португалија 1,114
41   Тринидад и Тобаго 1,106
42   Египет 1,104
43   Индонезија 1,085
44   Таџикистан 1,046
45   Германија 1,045
46   Аргентина 1,042
47   Грузија 1,039
48   Монако 1,038
49   Израел 1,037
50   Австралија 1,034
51   САД 1,028
52   Сирија 1,013
53   Ирска 1,006
54   Виетнам 1,001
55   Киргистан 942
56   Луксембург 928
57   Ирак 864
58   Чиле 860
59   Франција 854
60   Оман 852
61   Филипини 838
62   Либија 818
63   Канада 809
64   Саудиска Арабија 809
65   Литванија 804
66   Холандија 801
67   Маврициус 787
68   Латвија 785
69   Андора 784
70   Алжир 775
71   Уругвај 770
72   Брунеј 751
73   Обединето Кралство 750
74   Шведска 715
75   Финска 671
76   Папуа Нова Гвинеја 670
77   Бахреин 661
78   Иран 657
79   Северна Кореја 650
80   Науру 626
81   Парагвај 619
82   ОАР 583
83   Комори 583
84   Нов Зеланд 579
85   Сејшели 565
86   Тајланд 560
87   Монголија 555
88   Сингапур 547
89   Малезија 539
90   Намибија 534
91   Норвешка 534
92   Фиџи 530
93   Костарика 529
94   Бразил 504
95   Габон 501
96   Мароко 500
97   Венецуела 496
98   Исланд 477
99   Пакистан 468
100   ЈАР 459
101   Камбоџа 452
102   Узбекистан 449
103   Лаос 435
104   Непал 420
105   Ангола 414
106   Колумбија 412
107   Јемен 402
108   Сенегал 398
109   Екваторска Гвинеја 391
110   Никарагва 377
111   Антигва и Барбуда 375
112   Мексико 371
113   Белизе 367
114   Свети Винцент и Гренадини 351
115   Барбадос 344
116   Зелен ’Рт 339
117   Доминика 339
118   Боцвана 336
119   Џибути 309
120   Того 307
121   Есватини 303
122   The Bahamas 288
123   Свети Китс и Невис 287
124   Јамајка 283
125   Катар 281
126   Мадагаскар 260
127   Света Луција 249
128   Гватемала 235
129   Доминиканска Република 234
130   Гренада 229
131   Еквадор 227
132   Хондурас 217
133   Ел Салвадор 209
134   Мозамбик 200
135   Панама 197
136   Шри Ланка 195
137   Мјанмар 189
138   Зимбабве 189
139   Боливија 179
140   Сиера Леоне 177
141   Малдиви 170
142   Бангладеш 154
143   Брег на Слоновата Коска 148
144   Кенија 144
145   Бурунди 137
146   Перу 137
147   Туркменистан 135
148   Танзанија 132
149   Мали 127
150   Бутан 120
151   Нигерија 116
152   Либерија 113
153   Буркина Фасо 109
154   Демократска Република Конго 105
155   Централноафриканска Република 102
156   Хаити 100
157   Гвинеја-Бисао 97
158   Индија 96
159   Руанда 94
160   Камерун 93
161   Чад 86
162   Мавританија 86
163   Гамбија 85
164   Судан 75
165   Еритреја 74
166   Замбија 74
167   Бенин 71
168   Сао Томе и Принсипе 69
169   Сомалија 67
170   Лесото 62
171   Авганистан 61
172   Суринам 57
173   Нигер 52
174   Гвајана 49
175   Малави 48
176   Тонга 48
177   Гана 44
178   Вануату 43
179   Етиопија 42
180   Самоа 34
181   Тувалу 29
182   Уганда 24
183   Кирибати 22
184   Соломони 18
185   Гвинеја 9


НаводиУреди