Анфилд

(Пренасочено од Енфилд)

Анфилд (англиски: Anfield) — фудбалски стадион во Анфилд, Ливерпул, Англија кој има сместивост за седење од 54.074 места, што го прави шести по големина фудбалски стадион во Англија.[3] Тоа е дом на Ливерпул од нивното формирање во 1892. Тоа беше првично домот на ФК Евертон 1884-1891, пред да се пресели во Гудисон Парк по спорот со претседателот на клубот.[4]

Анфилд
Поглед на Енфилд пред реконструкцијата на главната трибина
Место Ливерпул, Англија
Координати 53°25′50.98″N 2°57′39.05″W / 53.4308278° СГШ; 2.9608472° ЗГД / 53.4308278; -2.9608472
Изграден 1884
Отворен 1884
Сопственик Fenway Sports Group
Подлога Десо Грасмастер[1]
Игра ФК Ливерпул
Гледачи 53,394[2]

Стадионот има четири терени: на Спион Коп, главен терен, вековниот терен и Енфилд Роуд. Рекордот на посетеноста беше поставен на натпреварот помеѓу Ливерпул и Вулверхемптон во 1952 година, каде што присуствуваа 61.905, гледачи [5] Земјата на стадионот била претворена во седишта на стадионот во 1994 година, како резултат на Тејлоровиот извештај кои во голема мера ја намали сместивоста на стадионот.

Две порти кон земјата се именувани по поранешни менаџери на Ливерпул: Бил Шенкли и Боб Пејсли. Статуа на Шенкли се наоѓа надвор од стадионот. Земјата е претворена на| 2 | кимолометри| километри | }} од железничката станица Ливерпул . Тоа беше предложено во 2002 година да се замени стадионот со нов [стадион [Стенли Парк | Стенли Парк]] во непосредна близина, но по преземањето на ФК Ливерпул од страна на Fenway Sports Group во 2010 година беше јасно дека тоа нема да се случи.

Конструкција за продолжување на главениот терен започна на 8 декември 2014.[6] Оваа екстензија ја зголеми сместивоста на стадионот на 54.074, што го направи еден од најголемите стадиони со седишта еден во европскиот фудбал.[7] Постојат идни планови за проширување на Енфилд кон патот за мирување кој ќе донесе поголема големина на стадионот на околу 59.000 места за седење.[8]

Наводи

уреди
 • Adams, Duncan (2007). A Fan's Guide to Football Grounds: England and Wales. Hersham: Ian Allan. ISBN 978-0-7110-3268-2. Архивирано од изворникот на 2008-11-20. Посетено на 2017-02-25.
 • Graham, Matthew (1984). Liverpool. Twickenham: Hamlyn Publishing. ISBN 0-600-50254-6.
 • Inglis, Simon (1983). The Football Grounds of England and Wales. Beverley: Willow. ISBN 0-00-218024-3.
 • Kelly, Stephen F. (1988). You'll Never Walk Alone. London: Queen Anne Press. ISBN 0-356-19594-5.
 • Liversedge, Stan (1991). Liverpool The Official Centenary History. London: Hamlyn Publishing. ISBN 0-600-57308-7.
 • Moynihan, Leo (2008). The Liverpool Miscellany. London: Vision Sports Publishing. ISBN 978-1-905326-46-4.
 • Smith, Tommy (2008). Anfield Iron. London: Bantam Press. ISBN 0-593-05958-1.
Панорама на Енфилд

Надворешни врски

уреди

 1. „Football projects“. Desso Sports. Архивирано од изворникот на 6 July 2011. Посетено на 13 July 2011.
 2. „Premier League Handbook 2020/21“ (PDF). Premier League. стр. 24. Архивирано од изворникот (PDF) на 12-4-2021. Посетено на 12-4-2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
 3. „Premier League Handbook Season 2015/16“ (PDF). Premier League. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 September 2015. Посетено на 19 January 2016.
 4. "Liverpool F.C | Stadium | Anfield" Архивирано на 28 февруари 2014 г., Liverpool F.C. Retrieved 18 February 2014
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ливерпул | стадион | Енфилд.
 6. "Carillion to start work on £75m Anfield expansion". The Telegraph. Retrieved 17 January 2015
 7. „Liverpool officially open new Main Stand at Anfield“. Посетено на 2016-09-09.
 8. „Liverpool's Anfield stadium expansion: Construction to begin on Monday“. BBC News. 4 December 2014.