Енфилд (англиски: Anfield) — фудбалски стадион во Енфилд, Ливерпул, Англија кој има капацитет за седење од 54.074 места, што го прави шести по големина фудбалски стадион во Англија.[3] Тоа е дом на Ливерпул од нивното формирање во 1892. Тоа беше првично домот на ФК Евертон 1884-1891, пред да се пресели во Гудисон Парк по спорот со претседателот на клубот.[4]

Стадион „Енфилд“
Поглед на Енфилд пред реконструкцијата на главната трибина
Место Ливерпул, Англија
Координати 53°25′50.98″N 2°57′39.05″W / 53.4308278° N; 2.9608472° W / 53.4308278; -2.9608472Координати: 53°25′50.98″N 2°57′39.05″W / 53.4308278° N; 2.9608472° W / 53.4308278; -2.9608472
Изграден 1884
Отворен 1884
Сопственик Fenway Sports Group
Подлога Десо Грасмастер[1]
Игра ФК Ливерпул
Гледачи 54,074[2]

Стадионот има четири терени: на Спион Коп, главен терен, вековниот терен и Енфилд Роуд. Рекордот на посетеноста беше поставен на натпреварот помеѓу Ливерпул и Вулверхемптон во 1952 година, каде што присуствуваа 61.905, гледачи [5] Земјата на стадионот била претворена во во седишта на стадионот во 1994 година, како резултат на Тејлоровиот извештај кои во голема мера го намали капацитетот на стадионот.

Две порти кон земјата се именувани по поранешни менаџери на Ливерпул: Бил Шенкли и Боб Пејсли. Статуа на Шенкли се наоѓа надвор од стадионот. Земјата е претворена на| 2 | кимолометри| километри | }} од железничката станица Ливерпул . Тоа беше предложено во 2002 година да се замени стадионот со нов [стадион [Стенли Парк | Стенли Парк]] во непосредна близина, но по преземањето на ФК Ливерпул од страна на Fenway Sports Group во 2010 година беше јасно дека тоа нема да се случи.

Конструкција за продолжување на главениот терен започна на 8 декември 2014.[6] Оваа екстензија го зголеми капацитетот на стадионот на 54.074, што го направи еден од најголемите стадиони со седишта еден во европскиот фудбал.[7] Постојат идни планови за проширување на Енфилд кон патот за мирување кој ќе донесе поголема големина на стадионот на околу 59.000 места за седење.[8]

НаводиУреди

 • Adams, Duncan (2007). A Fan's Guide to Football Grounds: England and Wales. Hersham: Ian Allan. ISBN 978-0-7110-3268-2.
 • Graham, Matthew (1984). Liverpool. Twickenham: Hamlyn Publishing. ISBN 0-600-50254-6.
 • Inglis, Simon (1983). The Football Grounds of England and Wales. Beverley: Willow. ISBN 0-00-218024-3.
 • Kelly, Stephen F. (1988). You'll Never Walk Alone. London: Queen Anne Press. ISBN 0-356-19594-5.
 • Liversedge, Stan (1991). Liverpool The Official Centenary History. London: Hamlyn Publishing. ISBN 0-600-57308-7.
 • Moynihan, Leo (2008). The Liverpool Miscellany. London: Vision Sports Publishing. ISBN 978-1-905326-46-4.
 • Smith, Tommy (2008). Anfield Iron. London: Bantam Press. ISBN 0-593-05958-1.
Панорама на Енфилд

Надворешни врскиУреди

 1. „Football projects“. Desso Sports. Архивирано од изворникот на 6 јули 2011. Посетено на 13 јули 2011.
 2. „LIVERPOOL - ANFIELD“. Liverpool Official Website. Посетено на 9 септември 2016.
 3. „Premier League Handbook Season 2015/16“ (PDF). Premier League. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 September 2015. Посетено на 19 January 2016.
 4. "Liverpool F.C | Stadium | Anfield", Liverpool F.C. Retrieved 18 February 2014
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ливерпул | стадион | Енфилд.
 6. "Carillion to start work on £75m Anfield expansion". The Telegraph. Retrieved 17 January 2015
 7. „Liverpool officially open new Main Stand at Anfield“. Посетено на 9 септември 2016.
 8. „Liverpool's Anfield stadium expansion: Construction to begin on Monday“. BBC News. 4 декември 2014.