Фудбалска лига на Англија Чемпионшип

(Пренасочено од Чемпионшип лига)

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип или само Чемпионшип е англиска фудбалска лига, која го претставува второто ниво во лигашкиот систем на земјата и на крајот од секоја сезона дава три клуба кои стекнуваат право да играат во највисокото фудбалско ниво - Премиер лигата. Чемпионшип исто така, е највисокото ниво на Фудбалската лига на Англија.

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
ЗемјаАнглија Англија
Останати клуб(ови) одВелс Велс (еден клуб)
КонфедерацијаУЕФА
Основана2004
1892-1992 (како Втора Дивизија)
1992-2004(како Прва Дивизија)
Број на клубови24
Нивоа на пирамида2
Промоција воПремиер лига (прва лига)
Испаѓање воЛига Еден (трета лига)
Домашен купФА Куп
Тековен првакНорич Сити Норич Сити
(2018–19)
Најмногу титулиСандерленд Сандерленд и
Рединг Рединг
(2 титули)
ТВ партнериСкај Спортс
Би-Би-Си
Мрежно местоМрежно место
Чемпионшип лига на Англија 2018-2019

Оваа лига се состои од 24 клубови кои играат меѓу себе двокружно. Првите две екипи на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во Премиер лигата, а останатите 4 од 3-то до 6-то место играат плејоф, во кој победникот во финалето, исто така, изборува промоција. Последните три екипи во лигата, пак, испаѓаат во Лига Еден.

Тимови во сезона 2018-2019

уреди

Надворешни врски

уреди