ФК Дерби Каунти

ФК Дерби Каунти е професионален фудбалски клуб од Дерби, грофовијата Дербишир, Англија. Моментално се натпреварува во Чемпионшип лигата, вториот ранг на англискиот фудбал.

Дерби Каунти
Derby County crest.png
Целосно имеФудбал клуб Дерби Каунти
ДржаваАнглија Англија
Прекаровни
Основан1884; пред 136 години (1884)
Бои          бела и бела
СтадионПрајд Парк[1]Дерби, Англија
Капацитет33,500
СопственикАнглија Мел Морис
ПретседателАнглија Мел Морис
МенаџерАнглија Вејн Руни
ЛигаSky Bet Championship.png Чемпионшип лига
2019–20Чемпионшип лига, 10. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1875 година, како Крикет клуб Дербишир Каунти. Од 1997 година својте домашшни натпревари ги игра на стадионот Прајд Парк.

Исто така, Дерби бил еден од основачите на Првата дивизија во 1888 година. Најуспешниот период во историјата на клубот биле 70-тите години на 20. век, кога освоиле две титули првак на Англија (1972, 1975) и имале четири настапи во европските натпреварувања, каде најголемиот успех го забележале во Европскиот Куп на шампионите во сезоната 1972-1973. Исто така клубот го освоил еднаш и ФА Купот во 1946 година.

За последен пат настапувале во Премиер лигата во сезоната 2007-2008, кога завршиле како последни на табелата и влегле во историјата како клуб со најмалку освоени бодови во една премиерлигашка сезона.

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди