Ки Сунг-јуенг

Ки Сунг-јуенг (корејски:기성용) роден на 24 јануари 1989 година) — јужнокорејски фудбалер, играч од средниот ред на Њукасл Јунајтед и на јужнокорејската репрезентација.

Ки Сунг-јуенг
Mex-Kor (13).jpg
Лични податоци
Роден на 24 јануари 1989 (1989-01-24) (34 г.)
Роден во Квангџу, Јужна Кореја
Држава  Јужна Кореја
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Број 4
Младинска кариера
Џон Пол Колеџ
Кумхо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2009 ФК Сеул ФК Сеул 64 (7)
2009-2012 Селтик Селтик 66 (9)
2012-2018 Свонзи Сити Свонзи Сити 139 (12)
2013-2014Сандерленд Сандерленд 27 (3)
2018- Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 11 (0)
Репрезентација
2006-2007 Јужна Кореја Јужна Кореја 20 16 (6)
2007-2012 Јужна Кореја Јужна Кореја 23 21 (1)
2008-  Јужна Кореја 56 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Технички карактеристикиУреди

Познат е по неговата визија во играта, техника, долгите додавања и одличниот удар, како и одличното изведување на слободните удари.

КариераУреди

Клупска кариераУреди

Ки ја започнал својата кариера во екипата на ФК Сеул, пред да се пресели во шкотскиот Селтик во август 2009 година. Ки одиграл три сезони на Хемпден Парк од кои посебно добра за него била последната (2011-12) во која бил еден од најдобрите играчи на Селтик и еден од најзаслужните за освојувањето на Шкотската Премиер лига. Сезоната ја завршил со 30 првенствени настапи и 6 гола. Во летото 2012, Ки направил трансфер во Свонзи Сити за сума од околу 6 милиони фунти, потпишувајќи три-годишен договор со велшкиот клуб.

Во 2018 година, по испаѓањето на Свонзи од Премиер лигата, Ки како слободен играч му се приклучил на Њукасл Јунајтед потпишувајќи со нив двегодишен договор.

Репрезентативна кариераУреди

Ки е репрезентативец на Јужна Кореја од 2008 година. Пред да стане член на сениорската репрезентација тој настапувал во младинските селекции до 17 и до 20 години. Исто така тој настапувал и за Олимписката репрезентација до 23 години, и тоа на две олимпијади во 2008 и 2012, а на втората тој и неговите колеги го освоиле бронзениот медал.

Со сениорската репрезентација настапувал на Светското првенство 2010 каде неговата репрезентација била елиминирана во осминафиналето. Ки бил избран и за Светското првенство 2014 каде неговата репрезентација испаднала уште во првата фаза. Досега тој има 60 настапи за селекцијата на Јужна Кореја и 5 постигнати гола.

Надворешни врскиУреди