Париз-Ница 2012 било 70. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, често позната како Трка на Сонцето. Започнала на 4 март во Дампјер ан Ивлен, а завршила на 11 март во Ница и се состоела од осум етапи, вклучувајќи два хронометри. Таа била втора трка од сезоната на Светската турнеја во 2012.

Париз-Ница 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 2 од 28
Рутата на Париз-Ница 2012
Детали за трката
Датум(и) 4-11 март
Етапи 8
Растојание 1.155,5 км
Време 28 ч 12 м 16 с (25,457 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Бредли Вигинс (ВБР) (Тим Скај)
Втор  Ливе Вестра (ХОЛ) (Вакансолел-ДКМ)
Трет  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)

Бодовен  Бредли Вигинс (ВБР) (Тим Скај)
Планински  Фредерик Вешелен (БЕЛ) (Вакансолел-ДКМ)
Младински  Тиџеј ван Гардерен (САД) (Аксент.џобс-Вилемс Веранда)
Екипен Вакансолел-ДКМ
2011
2013

Трката ја освоил Британецот Бредли Вигинс од Тим Скај, кој го презел водството на втората етапа од трката и ја носел водачката жолта маичка до крајот, станувајќи првиот британски возач, кој победил на трката од Том Симпсон во 1967.[1] Вигинс исто така ја освоил и зелената маичка за освоените најмногу бодови во текот на етапите на средните спринтови и етапните победи.[2] Вигинс го освоил генералниот пласман со осум секунди разлика пред освојувалот на второто место, Ливе Вестра (Вакансолел-ДКМ), кој бил победник на кралската етапа до Манд.[3] Возачот на Мовистар Тим Алехандро Валверде го завршил подиумот, 62 секунди зад Вестра и 70 секунди зад Вигинс.[3]

Во другите пласмани на трката, Тиџеј ван Гардерен од Аксент.џобс-Вилемс Веранда ја освоил белата маичка за највисоко пласираниот возач, роден во 1987 или подоцна, завршувајќи како петти во генералниот пласман,[4], додека возачот на Вакансолел-ДКМ Фредерик Вешелен го освоил планинскиот пласман.[4] Вакансолел-ДКМ исто така завршил и на чело на екипниот пласман на крајот на тешката недела за тимот, во која нејзините возачи исто така освоил три етапни победи.[4]

Екипи уреди

Бидејќи Париз-Ница е настан од светската турнеја на UCI, сите 18 UCI ProTeam тимови автоматски се поканети и се обврзани да испратат екипа. На четири други екипи им биле доделени покани за трката,[5] и така се создала групата од 22 тима за оваа трка.

22-та тима кои ќе се натпреваруваат се следниве:[6]

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

4 март 2012 – Дампјер ан Ивлен до Сен Реми ле Шеврез, 9,4 км поединечен хронометар (ITT)[7]
Резултати и генерален пласман по етапа 1
Возач Тим Време
1   Густав Ларсон (ШВЕ)     Вакансолел-ДКМ 11' 19"
2   Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 1"
3   Леви Лајпхајмер (САД)   Омега Парма-Квик Степ + 4"
4   Тиџеј ван Гардерен (САД)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 9"
5   Томас де Гент (БЕЛ)   Вакансолел-ДКМ + 12"
6   Силвен Шаванел (ФРА)   Омега Парма-Квик Степ + 12"
7   Реин Тарамае (ЕСТ) Кофидис + 13"
8   Маркел Иризар (ШПА) РадиоШек-Нисан + 13"
9   Реми Пориол (ФРА) ФДЖ-БигМет + 15"
10   Жером Копел (ФРА) Сор-Сожасен + 15"

Етапа 2 уреди

5 март 2012 – Мант ла Жоли до Орлеан, 185 км[8]
Резултати од етапа 2
Возач Тим Време
1   Том Бонен (БЕЛ)   Омега Парма-Квик Степ 4ч 22' 15"
2   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3   Џон Дегенколб (ГЕР) Проект 1т4и и.в.
4   Сеп Ванмарке (БЕЛ) Гармин-Баракуда и.в.
5   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
6   Анхел Висиозо (ШПА) Катјуша и.в.
7   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан и.в.
8   Тејлор Фини (САД) Аксент.џобс-Вилемс Веранда и.в.
9   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим и.в.
10   Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Тим Време
1   Бредли Вигинс (ВБР)   Тим Скај 4ч 33' 32"
2   Леви Лајпхајмер (САД)   Омега Парма-Квик Степ + 6"
3   Том Бонен (БЕЛ)     Омега Парма-Квик Степ + 7"
4   Тиџеј ван Гардерен (САД)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 11"
5   Силвен Шаванел (ФРА)   Омега Парма-Квик Степ + 14"
6   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 18"
7   Тејлор Фини (САД) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 21"
8   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 22"
9   Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 28"
10   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 29"

Етапа 3 уреди

6 март 2012 – Верзон до Ле Лак де Васивиер, 194 км[9]
Резултати од етапа 3
Возач Тим Време
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 4ч 36' 19"
2   Сајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ и.в.
3   Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
4   Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк и.в.
5   Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша и.в.
6   Ерос Капеки (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
7   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан и.в.
8   Џонатан Ивер (ФРА) Сор-Сожасен и.в.
9   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
10   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Тим Време
1   Бредли Вигинс (ВБР)   Тим Скај 9ч 09' 51"
2   Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 6"
3   Тиџеј ван Гардерен (САД)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 11"
4   Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 14"
5   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 18"
6   Алехандро Валверде (ШПА)   Мовистар Тим + 20"
7   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 22"
8   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 29"
9   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 33"
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 36"

Етапа 4 уреди

7 март 2012 – Брив ла Гајар до Родез, 183 км[10]
Резултат од етапа 4
Возач Тим Време
1   Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол 4ч 21' 01"
2   Грега Боле (СЛО) Лампре-ИСД и.в.
3   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
4   Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша и.в.
5   Џонатан Ивер (ФРА) Сор-Сожасен и.в.
6   Зимон Гешке (ГЕР) Проект 1т4и и.в.
7   Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
8   Алехандро Валверде (ШПА)   Мовистар Тим и.в.
9   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
10   Бредли Вигинс (ВБР)   Тим Скај и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Тим Време
1   Бредли Вигинс (ВБР)   Тим Скај 13ч 30' 52"
2   Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 6"
3   Тиџеј ван Гардерен (САД)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 11"
4   Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 14"
5   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 18"
6   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 18"
7   Алехандро Валверде (ШПА)   Мовистар Тим + 20"
8   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 29"
9   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 33"
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 36"

Етапа 5 уреди

8 март 2012 – Оне ле Шато до Манд, 178 км[11]
Резултати од етапа 5
Возач Тим Време
1   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ 4ч 52' 46"
2   Алехандро Валверде (ШПА)   Мовистар Тим + 6"
3   Бредли Вигинс (ВБР)   Тим Скај + 6"
4   Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 6"
5   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 6"
6   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 16"
7   Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 16"
8   Силвестер Шмид (ПОЛ) Ликвигас-Канондејл + 24"
9   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 24"
10   Тома Веклер (ФРА) Тим Јуропкар + 30"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Тим Време
1   Бредли Вигинс (ВБР)   Тим Скај 18ч 23' 40"
2   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 6"
3   Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 10"
4   Алехандро Валверде (ШПА)   Мовистар Тим + 18"
5   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 37"
6   Тиџеј ван Гардерен (САД)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 39"
7   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 46"
8   Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 06"
9   Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 16"
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 21"

Етапа 6 уреди

9 март 2012 – Суз ла Рус до Систерон, 176,5 км[12]
Резултати од етапа 6
Возач Тим Време
1   Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк 4ч 07' 58"
2   Јенс Фогт (ГЕР) РадиоШек-Нисан и.в.
3   Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Баракуда + 14"
4   Елија Вивијани (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 14"
5   Грега Боле (СЛО) Лампре-ИСД + 14"
6   Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 14"
7   Самуел Димулен (ФРА) Кофидис + 14"
8   Ромен Феји (ФРА) Вакансолел-ДКМ + 14"
9   Кун де Корт (ХОЛ) Проект 1т4и + 14"
10   Џакопо Гварниери (ИТА) Астана + 14"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Тим Време
1   Бредли Вигинс (ВБР)   Тим Скај 22ч 31' 52"
2   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 6"
3   Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 10"
4   Алехандро Валверде (ШПА)   Мовистар Тим + 18"
5   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 37"
6   Тиџеј ван Гардерен (САД)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 39"
7   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 46"
8   Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 06"
9   Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 16"
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 21"

Етапа 7 уреди

10 март 2012 – Систерон до Ница, 220 км[13]
Резултати од етапа 7
Возач Тим Време
1   Томас де Гент (БЕЛ) Вакансолел-ДКМ 5ч 11' 48"
2   Реин Тарамае (ЕСТ) Кофидис + 6' 18"
3   Џон Дегенколб (ГЕР) Проект 1т4и + 9' 24"
4   Грег Хендерсон (NZL) Лото-Белисол + 9' 24"
5   Тор Хушовд (НОР) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 9' 24"
6   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 9' 24"
7   Ромен Феји (ФРА) Вакансолел-ДКМ + 9' 24"
8   Сајмон Кларк (АВС) ГринЕЏ + 9' 24"
9   Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша + 9' 24"
10   Грега Боле (СЛО) Лампре-ИСД + 9' 24"
Генерален пласман по етапа 7
Возач Тим Време
1   Бредли Вигинс (ВБР)   Тим Скај 27ч 53' 04"
2   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 6"
3   Алехандро Валверде (ШПА)   Мовистар Тим + 18"
4   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 37"
5   Тиџеј ван Гардерен (САД)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 39"
6   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 46"
7   Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 06"
8   Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 16"
9   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 21"
10   Анхел Висиозо (ШПА) Катјуша + 2' 24"

Етапа 8 уреди

11 март 2012 – Ница до Кол д‘Ез, 9,6 км поединечен хронометар (ITT)[14]
Резултати од етапа 8
Возач Тим Време
1   Бредли Вигинс (ВБР)   Тим Скај 19' 12"
2   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 2"
3   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 33"
4   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 47"
5   Жером Копел (ФРА) Сор-Сожасен + 51"
6   Алехандро Валверде (ШПА)   Мовистар Тим + 52"
7   Андреас Кледен (ГЕР) РадиоШек-Нисан + 58"
8   Давид Монкутје (ФРА) Кофидис + 59"
9   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 59"
10   Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 1' 06"
Последен генерален пласман
Возач Тим Време
1   Бредли Вигинс (ВБР)     Тим Скај 28ч 12' 16"
2   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 8"
3   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 10"
4   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 1' 24"
5   Тиџеј ван Гардерен (САД)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 1' 54"
6   Арнолд Жанесон (ФРА) ФДЖ-БигМет + 2' 13"
7   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 2' 21"
8   Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 2' 42"
9   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 3' 30"
10   Анхел Висиозо (ШПА) Катјуша + 3' 59"

Поредок уреди

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Тимски пласман
 
1 Густав Ларсон Густав Ларсон Густав Ларсон Томас де Гент Тиџеј ван Гардерен Судал Квик-Степ
2 Том Бонен Бредли Вигинс Том Бонен
3 Алехандро Валверде Алехандро Валверде
4 Џани Мерсман Луис Анхел Мате
5 Ливе Вестра Фредерик Вешелен
6 Луис Леон Санчес
7 Томас де Гент Вакансолел-ДКМ
8 Бредли Вигинс Бредли Вигинс
На крај Бредли Вигинс Бредли Вигинс Фредерик Вешелен Тиџеј ван Гардерен Вакансолел-ДКМ

Наводи уреди

 1. „Вигинс станал првиот британски победник на Париз-Ница во последниве 45 години“. Google News. Google Inc. Agence France-Presse. 11 март 2012. Архивирано од изворникот 2013-09-02. Посетено на 11 март 2012.
 2. Тарнер, Џонатан (11 март 2012). „Вигинс ја освоил Париз-Ница“. Sporting Life. 365 Media Group Ltd. Посетено на 11 март 2012.[мртва врска]
 3. 3,0 3,1 „Бредли Вигинс ја освоил Париз-Ница“. The Guardian. Guardian Media Group. Reuters. 11 март 2012. Посетено на 11 март 2012.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Вигинс не стигна толку лесно до Ез“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 11 март 2012. Посетено на 11 март 2012.
 5. „Објавени се вајлдкартите за Париз-Ница 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 јануари 2012. Посетено на 4 март 2012.
 6. „Тимови“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 29 февруари 2012.
 7. „Етапа 1: Дампјер ан Ивлен до Сен Реми ле Шеврез“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 8. „Етапа 2: Мант ла Жоли до Орлеан“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 9. „Етапа 3: Верзон до Ле Лак де Васивиер“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 10. „Етапа 4: Брив ла Гајар до Родез“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 11. „Етапа 5: Оне ле Шато до Манд“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 12. „Етапа 6: Суз ла Рус до Систерон“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 13. „Етапа 7: Систерон до Ница“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.
 14. „Етапа 8: Ница до Кол д'Ез“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 март 2012.

Надворешни врски уреди