Мант ла Жоли

општина во Франција

Мант ла Жоли (француски: Mantes-la-Jolie, често едноставно нарекуван Мант) — општина во департманот Ивлин во регионот Ил де Франс во северниот дел на Франција. Се наоѓа во западните предградија на Париз, на околу 48,4 километри од центарот на градот. Мант ла Жоли претставува потпрефектура.

Мант ла Жоли
Mantes-la-Jolie
Мант ла Жоли is located in Франција
Мант ла Жоли
Мант ла Жоли
Местоположба во регионот Ил-де-Франс
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/France Île-de-France" nor "Шаблон:Location map France Île-de-France" exists|270px|Мант ла Жоли is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/France Île-de-France" nor "Шаблон:Location map France Île-de-France" exists]]
Мант ла Жоли
Координати: 48°59′27″ N; 1°43′02″ E / 48.9908° N; 1.7172° E / 48.9908; 1.7172Координати: 48°59′27″ N; 1°43′02″ E / 48.9908° N; 1.7172° E / 48.9908; 1.7172
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманИвлин
ОкругМант ла Жоли
КантонМант ла Жоли
Општ. заедницаМант ан Ивлин
Управа
 • Градоначалник (2004–2010) Мишел Вијале
Површина19,38 км2 (362 ми2)
Население (2006)242.365
 • Густина45/км2 (120/ми2)
INSEE/Пошт. бр.78361 / 78200
Надм. висина17 м
(прос. 34 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

НаселениеУреди

Ле Вал-Фуре, најголемиот станбен проект во општината, претставува едно големо гето и е главно населен со доселеници од Магреб — мнозинството од нив Мароканци и супсахарски доселеници, главно од Сенегал. Тој е најнова станбена област во Мант ла Жоли, изграден во шеесеттите и седумдесеттите, во кој денес живеат околу 28.000 жители од вкупно 45.000 во целата општина.

Меѓународни односиУреди

Мант ла Жоли е збратимен со:

Познати луѓеУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди