Нестрам

село во Егејска Македонија

Нестрам или Несрам (грчки: Νεστόριο, Несторио; до 1928 г. Άγιος Νέστωρ, Агиос Нестор,[2] до 1926 Νεστράμι, Нестрами[3]) — село во Егејска Македонија, денес во Грција. Сместено е во Костурскиот округ и претставува седиште на истоимената Општина Нестрам.

Нестрам
Νεστόριο
Панорама на Нестрам
Панорама на Нестрам
Нестрам is located in Грција
Нестрам
Нестрам
Местоположба во областа
2011 Dimos Nestoriou.png
Координати: 40°24′N 21°3′E / 40.400° СГШ; 21.050° ИГД / 40.400; 21.050Координати: 40°24′N 21°3′E / 40.400° СГШ; 21.050° ИГД / 40.400; 21.050
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
Површина
 • Општина618,5 км2 (2,388 ми2)
Најг. вис.&100000000000017000000001.700 м
Најм. вис.&10000000000000900000000900 м
Население (2011)[1]
 • Општ.2.646
 • Општ. густина0,43/км2 (1,1/ми2)
 • Општ. един.1.411
Заедница
 • Население964
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.520 51
Рег. таб.AT

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 22 км југозападно од градот Костур во падините на планината Горуша, крак на планината Грамос. Крај него тече реката Белица, десна притока на Бистрица.

ИсторијаУреди

Пред 1912 година имаше една просперитетна македонска заедница во Нестрам која зборуваше на дијалект на Нестрам, меѓутоа силите на Јоанис Метаксас ги убија повеќето од жителите и го ограбија селото за време на Балканските војни. Градот потоа беше повторно населен од грчки анадолијци 10 години подоцна .

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

  • 1913 - 2 731 луѓе
  • 1920 - 1 979 луѓе
  • 1928 - 1 888 луѓе
  • 1940 - 2 677 луѓе
  • 1951 - 1 787 луѓе
  • 1961 - 1 323 луѓе
  • 1971 - 1 143 луѓе

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Άγιος Νέστωρ -- Νεστόριον
  3. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Νεστράμι -- Άγιος Νέστωρ

Надворешни врскиУреди