Омотско

Село во Грција, Западна Македонија
Омотско
Λειβαδοτόπι
Местоположба
Омотско на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 41 (2001)
Надм. вис.: м
Геог. положба: 40° 24' 46" СГШ
20° 57' 5" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Омотско или Омоцко (на грчки : Λειβαδοτόπι, Ливадотопи) е село во Егејска Македонија, Република Грција, општина Нестрам, Костурско.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди