Јановени

село во Костурско, Егејска Македонија
Јановени
Γιαννοχώρι
Местоположба
Јановени на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 0 (2011)
Надм. вис.: 1030 м
Геог. положба: 40° 28' 12" СГШ
20° 56' 17" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Јановени или Јановене (на грчки : Γιαννοχώρι, Јанохори) е село во Егејска Македонија, Република Грција, општина Нестрам, Костурско.

Географија и местоположба Уреди

Историја Уреди

Стопанство Уреди

Демографија Уреди

Општествени установи Уреди

Културни и природни знаменитости Уреди

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Надворешни врски Уреди