Западна Македонија (Грција)

управна област во Егејска Македонија, Грција

Западна Македонијаобласт во северна Грција, која се протега во западниот дел на Егејска Македонија.

Западна Македонија
Δυτική Μακεδονία
Областа во рамките на Грција
Областа во рамките на Грција
Поделба на областа Западна Македонија
Поделба на областа Западна Македонија
Земја Грција
Децентрализирана управаЕпир и Западна Македонија
СедиштеКожани
Окрузи
Управа
 • УправникТеодорос Карипидис (независен)
Површина
 • Вкупна9.451 км2 (3,649 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно283.689
 • Густина30/км2 (78/ми2)
ISO 3166GR-C
ИЧР (2017)0,867[2]
многу висок · 3.
Мреж. местоpdm.gov.gr

Според административна реформа од 1 јануари 2011 г. Грција е поделена на 13 области (со поранешен назив периферии), кои понатаму се поделени на окрузи, а пак тие на општини.

Според оваа реформа регионот Западна Македонија е поделен на 4 окрузи: Гребен, Лерин, Костур и Кожани, кои пак се поделени на вкупно 12 општини. Вклучува неколку поголеми градови, меѓу кои спаѓа и главниот град на областа — Кожани, како и градовите Костур, Лерин и Гребен.

ОпштиниУреди

Општини во Западна Македонија[3]
Општина Грчки Население Седиште Бр.
Горуша Δήμος Βοΐου &1000000000001838600000018.386 Сачишта 3
Гребен Δήμος Γρεβενών &1000000000002590500000025.905 Гребен 6
Дескати Δήμος Δεσκάτης &100000000000058520000005.852 Дескати 5
Еордеја 1 Δήμος Εορδαίας &1000000000004559200000045.592 Кајлари 2
Кожани Δήμος Κοζάνης &1000000000007138800000071.388 Кожани 1
Костур Δήμος Καστοριάς &1000000000003587400000035.874 Костур 9
Лерин Δήμος Φλώρινας &1000000000003288100000032.881 Лерин 11
Нестрам Δήμος Νεστορίου &100000000000026460000002.646 Нестрам 7
Преспа Δήμος Πρεσπών &100000000000015600000001.560 Р’мби 10
Рупишта Δήμος Ορεστίδος &1000000000001180200000011.802 Рупишта 8
Серфиџе-Велвендо Δήμος Σερβίων - Βελβεντού &1000000000001483000000014.830 Серфиџе 4
Суровичево Δήμος Αμυνταίου &1000000000001697300000016.973 Суровичево 12

1 Општината е наречена по истоимената древномакедонска област, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија.

ДемографијаУреди

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во оваа област, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во оваа област Македонците живеат во околу 160 населени места и сочинуваат околу 24% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 67.000 Македонци.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Demographic and social characteristics of the Resident Population of Greece according to the 2011 Population - Housing Census revision of 20/3/2014“ (PDF). Hellenic Statistical Authority. 12 September 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-08. Посетено на 2019-04-14.
  2. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.
  3. Detailed census results 2011 Архивирано на 16 октомври 2015 г. (грчки)

Надворешни врскиУреди