Костур (град)

град во Егејска Македонија
Оваа статија е за град во Егејска Македонија. За други значења на поимот „костур“, видете ја страницата за појаснување.

Костур (грчки: Καστοριά) — град во западниот дел на Егејска Македонија и главен град на Костурскиот округ во Западна Македонија, денес Грција. Претставува и административен центар на истоимената Општина Костур.

Костур
Καστοριά
Костур и Костурското Езеро
Костур is located in Грција
Костур
Костур
Местоположба во областа
Kastoria map.png
Координати: 40°31′N 21°16′E / 40.517° СГШ; 21.267° ИГД / 40.517; 21.267Координати: 40°31′N 21°16′E / 40.517° СГШ; 21.267° ИГД / 40.517; 21.267
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
Површина
 • Вкупна57,3 км2 (221 ми2)
Надм. вис.&10000000000000700000000700 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно16.218
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.521 00
Повик. бр.24670
Рег. таб.KT
Панорама на градот

Градот се наоѓа на брегот на Костурското Езеро во планинскиот крај на масивот на планинскиот венец на Грамошта.

ДемографијаУреди

Во градот и околината денес живее помал дел на македонско население кое до Граѓанската војна во Грција (1945 - 1949) било доминантно мнозинство во градот и околината.[2][3]

Костур во народната песнаУреди

  • „Мори чупи Костурчанки“ - македонска народна песна.[4]
  • „Ќе помине, Тано“ - македонска народна песна.[5]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. (PDF 39 Мб) Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г.. Државен завод за статистика на Грција. 2003. http://dlib.statistics.gr/Book/GRESYE_02_0101_00095.pdf. 
  2. Државни архив Секретаријаа за иностраних послова (ДАСИП), Београд, фасц. 98
  3. В. „Ризоспастис“ - орган на КП на Грција, 13. 01. 1946
  4. Ѓорѓи Доневски, Сокол ми лета високо. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 76.
  5. Ѓорѓи Доневски, Сокол ми лета високо. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 87.