Црква „Св. Атанасиј“ - Нестрам

црква во Нестрам, Костурско

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Нестрам, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Маалото Долнени со црквата „Св. Атанасиј“
Карта
40°24′35″N 21°4′7″E / 40.40972° СГШ; 21.06861° ИГД / 40.40972; 21.06861
МестоНестрам, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1857
Управа
Архијерејско намесништвоНестрамско
ЕпархијаКостурска

Црквата е изградена во 1857 г. на влезот во маалото Долнени. Претставува импресивна камена базилика — најголемата од трите цркви во селото. Храмот има величествена четирикатна камбанарија.[1]

Во црквата има една третина од римско време мермерна плоча (0,57 × 0,41 м), вѕидана близу до вратата со следниов натпис: „ΜΗΜΟΡΙΟΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΝ ΡΩΜΥΛΩΝ ΤΡΙΒΟΥΝΟΝ“.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Το χωριό μας“. Πολιτιστικός Σύλλογος Νεστορίου «Νέστωρ». Посетено на 31 јануари 2021.
  2. 2,0 2,1 „Εκκλησίες του χωριού μας“. Πολιτιστικός Σύλλογος Νεστορίου «Νέστωρ». Посетено на 1 февруари 2021.