Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Нестрам

црква во Нестрам, Костурско

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Нестрам, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
40°24′38.9″N 21°3′49.9″E / 40.410806° СГШ; 21.063861° ИГД / 40.410806; 21.063861Координати: 40°24′38.9″N 21°3′49.9″E / 40.410806° СГШ; 21.063861° ИГД / 40.410806; 21.063861
МестоНестрам, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1816
Управа
Архијерејско намесништвоНестрамско
ЕпархијаКостурска

Црквата е изградена во 1816 г. на плоштадот во маалото Долнени, денес наречен „Александрос Папатерпос“.[2] Претставува голема трикорабна базилика со импресивна шестаголна четирикатна камбанарија, висока 15 м.[3] Часовникот на камбанаријата е подарок од Танас Станоев, иселеник во Канада.[1]

Храмот е живописан е од истакнатиот месен зограф Аргир Михајлов (1790 - 1850).[1][4] Внатре се чуваат вредни црковни книги од XVIII - XIX век, кои ја проследуваат историјата на селото.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Εκκλησίες του χωριού μας“. Πολιτιστικός Σύλλογος Νεστορίου «Νέστωρ». Посетено на 1 февруари 2021.
  2. „ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ: ΝΕΣΤΟΡΙΟ“. Посетено на 10 јануари 2015. Занемарен непознатиот параметар |дата= (help) Архивирано на 11 јануари 2015 г.
  3. „Το χωριό μας“. Πολιτιστικός Σύλλογος Νεστορίου «Νέστωρ». Посетено на 31 јануари 2021.
  4. Αλεξίου, Γεώργιος Τ. „Ο ναός του προφήτη Ηλία (1836) στο Ασπρονέρι Άργους Ορεστικού. Ο άριστος αγιογράφος Αργύρης Μιχάλη από το χωριό Τσούκα Νεστορίου. περίπου (1790-1850)“. Посетено на 10 јануари 2015.