Вилмар Паредес

колумбиски велосипедист

Вилмар Андрес Паредес Сапата (шпански: Wilmar Andrés Paredes Zapata; р. 27 април 1996) — колумбиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим Манзана Постобон.[1] Го освоил златниот медал на Панамериканското велодромско првенство во дисциплината екипна потера во 2016 година.[2]

Вилмар Паредес
Паредес на Гран при де Денен 2017
Лични податоци
Цело имеВилмар Андрес Паредес Сапата
Роден27 април 1996 (1996-04-27) (26 г.)
Висина1,79 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Манзана Постобон
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2016– Тим Манзана Постобон
Последна промена
22 март 2018

Настапил како јуниор на Светското друмско првенство на јуниорската друмска трка и како возач до 23 години на Светското друмско првенство.

ДостигнувањаУреди

ВелодромскиУреди

2014
2.   Екипна потера Светско јуниорско првенство
2016
1.   Екипна потера Панамериканско првенство

друмскиУреди

2014
1. Друмска трка Панамериканско јуниорско првенство
2015
5. Друмска трка под 23 години Панамериканско првенство
2017
1.   Пласман за млад возач Сиркут де ла Сарт
1.   Планински пласман Трка на Фјордовите
1. Етапа 2 Вуелта а Колумбија
2. Класика Примавера

НаводиУреди

  1. „Manzana Postobon confirms 2018 squad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 ноември 2017. Посетено на 29 јануари 2018.
  2. „Dia 1 Panamericano Elite 2016 Aguascalientes“ (PDF) (шпански). FMC. 5 октомври 2016. Посетено на 6 октомври 2016.

Надворешни врскиУреди