Фудбалска лига Чемпионшип

Чемпионшип лига е второто ниво во англискиот фудбал. Оваа лига се состои од 24 тимови. Првите два тима на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во Премиерлигата, а останатите 4 од 3. до 6. место играат плеј-оф во кој победникот во финалето исто така изборува место во Премиерлигата. Последните три тима пак во лигата испаѓаат во Лига Еден.

Чемпионшип лига
Sky Bet Championship.png
ЗемјаАнглија Англија
Останати клуб(ови) одВелс Велс (еден клуб)
КонфедерацијаУЕФА
Основана2004
1892-1992 (како Втора Дивизија)
1992-2004(како Прва Дивизија)
Број на клубови24
Нивоа на пирамида2
Промоција воПремиер лига (прва лига)
Испаѓање воЛига Еден (трета лига)
Домашен купФА Куп
Актуелен шампионНорич Сити Норич Сити
(2018–19)
Најмногу титулиСандерленд Сандерленд и
Рединг Рединг
(2 титули)
ТВ партнериСкај Спортс
Би-Би-Си
ВебсајтМрежно место
Чемпионшип лига на Англија 2018-2019

Тимови во сезона 2018-2019Уреди

Локации на екипете од Лондон

Надворешни врскиУреди