Трка околу Баскија 2013

велосипедска трка во Шпанија

Трката околу Баскија 2013 било 53. издание на велосипедската етапна трка Трка околу Баскија. Започнала на 1 април и завршила на 6 април, составена од шест етапи, вклучувајќи го и поединечниот хронометар. Била деветта трка во сезоната на Светска турнеја на UCI 2013.

Трка околу Баскија 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 9 од 28
Детали за трката
Датум(и) 1–6 април 2013
Етапи 6
Растојание 833,1 км
Време 21ч 39' 35" (23,9 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Наиро Кинтана (Колумбија) (Мовистар Тим)
Втор  Ричи Порт (Австралија) (Тим Скај)
Трет  Серхио Енао (Колумбија) (Тим Скај)

Бодовен  Серхио Енао (Колумбија) (Тим Скај)
Планински  Аметс Чурука (Шпанија) (Каха Рурал-Сегурос РГА)
Спринтерски  Аметс Чурука (Шпанија) (Каха Рурал-Сегурос РГА)
Екипен Мовистар Тим
2012
2014

Трката била освоена од Колумбиецот Наиро Кинтана од екипата Мовистар Тим, откако стекнал доволно време на последната хронометарска етапа да се помести пред предводникот на трката Серхио Енао од Тим Скај. Кинтана, победник на кралската етапа на трката, четвртата етапа до Еибар-Арате, доцнел шест секунди по етапата, но ја свртел оваа разлика во своја корист и победил на трката со 23 секунди предност пред колегата на Енао Ричи Порт. Исто така, Кинтана го освоил бодовниот пласман на последната етапа, надминувајќи го Енао и во тој пласман. Порт, победник на петтата етапа, ја започнал етапата на третото место, но и тој го поминал Енао, кој на крајот завршил како трет. Победникот на третата етапа ја завршил трката 11 секунди зад Порт и 34 секунди зад неговиот сонародник Кинтана.

Другите маички на трката завршиле кај возачот на Каха Рурал-Сегурос РГА Аметс Чурука; со нив се здобил на бегството на воведната етапа и оттогаш Чурука водел во планинскиот и спринтерскиот пласман, со што и на крајот ги освоил точкастата и портокаловата маичка соодветно. Екипниот пласман го освоила екипата Мовистар Тим, откако Бењат Инчаусти влегол во првите десет во генералниот пласман, како и Кинтана.

Екипи

уреди

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја на UCI, сите UCI World Tour екипи се поканети автоматски и се обврзани да испратат своја екипа. Првично, осумнаесет UCI World Tour требало да учествуваат на трката и две други екипи - Каха Рурал-Сегурос РГА и Кофидис - со специјални покани и со тоа да се создаде главната група од 20 екипи. Подоцна, Катјуша го повратила својот UCI World Tour статус по жалбата до Арбитражниот суд за спорт.[1][2] Бидејќи Катјуша не била првично поканета на трката, организаторите го објавиле нивното додавање на трката, со што вкупниот број на екипи кои настапиле на трката се искачил на дваесет и една.

Екипи кои настапиле на трката се:[3]

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
1 април 2013 - Елгоибар до Елгоибар, 156,5 км[4]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 4ч 06' 33"
2   Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3   Анхел Висиосо (ШПА) Катјуша и.в.
4   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
5   Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана и.в.
6   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај и.в.
7   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф и.в.
8   Ричи Порт (АВС) Тим Скај и.в.
9   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим и.в.
10   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ и.в.
Генерален пласман по етапата 1
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС)     Орика-ГринЕЏ 4ч 06' 33"
2   Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 0"
3   Анхел Висиосо (ШПА) Катјуша + 0"
4   Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 0"
5   Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 0"
6   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 0"
7   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 0"
8   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 0"
9   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 0"
10   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 0"

Етапа 2

уреди
2 април 2013 - Елгоибар до Виторија, 170,2 км[5]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ 4ч 23' 31"
2   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
3   Анхел Висиосо (ШПА) Катјуша и.в.
4   Даниеле Рато (ИТА) Канондејл и.в.
5   Денис Ванендерт (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
6   Михел Кредер (ХОЛ) Гармин-Шарп и.в.
7   Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
8   Егоиц Гарсија (ШПА) Кофидис и.в.
9   Маќеј Патерски (ПОЛ) Канондејл и.в.
10   Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ и.в.
Генерален пласман по етапата 2
Возач Екипа Време
1   Франческо Гаваци (ИТА)     Астана 8ч 30' 04"
2   Анхел Висиосо (ШПА) Катјуша + 0"
3   Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 0"
4   Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 0"
5   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 0"
6   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 0"
7   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 0"
8   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 0"
9   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 0"
10   Тиџеј ван Гардерен (САД) Аксент Џобс-Ванти + 0"

Етапа 3

уреди
3 април 2013 - Виторија до Трапагаран, 164,7 км[6]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај 3ч 54' 22"
2   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
3   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 5"
4   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 8"
5   Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 10"
6   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 10"
7   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 10"
8   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 10"
9   Игор Антон (ШПА) Еускалтел-Еускади + 16"
10   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 21"
Генерален пласман по етапата 3
Возач Екипа Време
1   Серхио Енао (КОЛ)     Тим Скај 12ч 24' 26"
2   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 8"
3   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 10"
4   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 10"
5   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 10"
6   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 10"
7   Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 21"
8   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 21"
9   Хосе Ерада (ШПА) Мовистар Тим + 21"
10   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 21"

Етапа 4

уреди
4 април 2013 - Трапагаран до Еибар–Арате, 151,6 км[7]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 3ч 58' 52"
2   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај + 2"
3   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 2"
4   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 2"
5   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 2"
6   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 2"
7   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2"
8   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 16"
9   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 23"
10   Алберто Лосада (ШПА) Катјуша + 24"
Генерален пласман по етапата 4
Возач Екипа Време
1   Серхио Енао (КОЛ)     Тим Скај 16ч 23' 20"
2   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 6"
3   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 10"
4   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 10"
5   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 10"
6   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 21"
7   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 26"
8   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 35"
9   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 35"
10   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 47"

Етапа 5

уреди
5 април 2013 - Еибар до Беасен, 166,1 км[8]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Ричи Порт (АВС) Тим Скај 4ч 40' 43"
2   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 4"
3   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај + 4"
4   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 4"
5   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 4"
6   Џон Гадре (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 4"
7   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 4"
8   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 4"
9   Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 20"
10   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 20"
Генерален пласман по етапата 5
Возач Екипа Време
1   Серхио Енао (КОЛ)     Тим Скај 21ч 04' 07"
2   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 6"
3   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 6"
4   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 10"
5   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 10"
6   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 35"
7   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 37"
8   Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 47"
9   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 51"
10   Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 1' 03"

Етапа 6

уреди
6 април 2013 - Беасен, 24 км поединечен хронометар (ITT)[9]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ 35' 05"
2   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 17"
3   Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 32"
4   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 40"
5   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 48"
6   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 51"
7   Серхио Енао (КОЛ)   Тим Скај + 57"
8   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 05"
9   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 1' 06"
10   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 1' 07"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Наиро Кинтана (КОЛ)   Мовистар Тим 21ч 39' 35"
2   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 23"
3   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 34"
4   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 35"
5   Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо-Тинкоф + 54"
6   Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 1' 18"
7   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 19"
8   Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 1' 57"
9   Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 2' 47"
10   Џон Гадре (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 56"

Поредок

уреди
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Екипен пласман
1 Сајмон Геранс Сајмон Геранс Сајмон Геранс Аметс Чурука Аметс Чурука Астана
2 Дарил Импи Франческо Гаваци Франческо Гаваци
3 Серхио Енао Серхио Енао Серхио Енао Мовистар Тим
4 Наиро Кинтана Катјуша
5 Ричи Порт Мовистар Тим
6 Тони Мартин Наиро Кинтана Наиро Кинтана
На крај
Наиро Кинтана Наиро Кинтана Аметс Чурука Аметс Чурука Мовистар Тим

Наводи

уреди
  1. „CAS нареди доделување лиценца за Светската турнеја за Катјуша“. Cycling News. Future Publishing Limited. 15 февруари 2013. Посетено на 1 април 2013.
  2. „UCI потврди 19 екипи во Светската турнеја за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 февруари 2013. Посетено на 1 април 2013.
  3. „Почетна листа за Трката околу Баскија 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 31 март 2013. Посетено на 1 април 2013.
  4. „Classification of Stage 1: Elgoibar – Elgoibar (156.5 km)“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Архивирано од изворникот на 2013-04-04. Посетено на 1 април 2013.
  5. „Classification of Stage 2: Elgoibar – Vitoria (Gasteiz) (170.2 Km)“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Архивирано од изворникот на 2013-04-06. Посетено на 1 април 2013.
  6. „Classification of Stage 3: Vitoria (Gasteiz) – Trapagaran (164.7 Km)“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Архивирано од изворникот на 2013-04-06. Посетено на 1 април 2013.
  7. „Classification of Stage 4: Trapagaran – Eibar (Arrate) (151.6 Km)“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Архивирано од изворникот на 2013-04-06. Посетено на 1 април 2013.
  8. „Classification of Stage 5: Eibar – Beasain (166.1 Km)“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Архивирано од изворникот на 2013-04-07. Посетено на 1 април 2013.
  9. „Classification of Stage 6: Beasain – Beasain (24 Km)“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Архивирано од изворникот на 2013-04-07. Посетено на 1 април 2013.

Надворешни врски

уреди