Лига на Шампиони 2011/12 групна фаза

Овој статија ја објаснува во детали Лига на Шампиони 2010/11 групна фаза.

Групната фаза се состои од 32 тима: 22 автоматски квалификувани и 10 победници о плеј-оф рундата. (пет од Шампионскиот и пет од Нешампионскиот дел).[1]

Тимовите ќе бидат поделени во осум групи од по четири тима, кои ќе играат меѓусебе дома и на гости. Колата ќе бидат изиграни на 13-14 септември 27-28 септември 18-19 октомври 1-2 ноември 22-23 ноември и 6-7 декември 2011.[2]

Тимовите се поделени во осум групи од по четири тима. Двата први клуба од секоја група одат во првата нокаут фаза, додека третопласираниот тим оди во рундата од 32 во Европа Лигата.

Носители

уреди

Жрепката за групната фаза се одржа во Монако на 25 август 2011 во 17:45 часот (UTC+2).[3]

Тимовите се подлени во четири шешири засновани на нивните 2011 УЕФА коефициент.[4] Освојувачот на титулата, Барселона, се автоматски во првиот шешир. Шеширот 1 се тимовите рангирани од 1-9, во шеширот 2 10-24, во шеширот 3, 31-83 и во шеширот 4 84-200 и нерангираните тимови.

Шешир 1
Тим Коеф.
  Барселона ОТ 141.465
  Манчестер Јунајтед 151.157
  Челзи 129.157
  Баерн Минхен ЛП 118.887
  Арсенал ЛП 108.157
  Реал Мадрид 103.408
  Порто 100.319
  Интер 100.110
Шешир 2
Тим Коеф.
  Милан 94.110
  Лион ЛП 92.735
  Шахтјор Донецк 87.776
  Валенсија 85.408
  Бенфика ЛП 81.319
  Вилјареал ЛП 75.465
  ЦСКА Москва 73.941
  Марсеј 68.735
Шешир 3
Тим Коеф.
  Зенит Сент Петерсбург 60.441
  Ајакс 56.025
  Баер Леверкузен 54.887
  Олимпијакос 50.833
  Манчестер Сити 47.157
  Лил 40.735
  Базел 39.980
  БАТЕ Борисов ШП 23.216
Шешир 3
Тим Коеф.
  Борусија Дортмунд 22.887
  Наполи 21.110
  Динамо Загреб ШП< 20.224
  АПОЕЛ ШП< 13.124
  Трабзонспор 12.010
  Генк ШП< 8.400
  Викторија П’лзењ ШП< 5.170
  Отелул Галати 5.164

ОТ Освојувач на титулата. Освојувачот на титулата автоматски го добива првата позиција во Шеширот 1.

ЛП Квалификуван преку Лигашките Квалификации

ШП Квалификуван преку Квалификациите за Шампиони.

За жрепката од групната фаза, тимови од иста асоцијација неможат да играат меѓу себе. Покрај тоа, жрепката е контролирана така да тимовите од иста асоцијација да играат во различни сетови од групи (А-Д, Е-Х) за максимална телевизиска покриеност.

Натпреварите беа одлучени после жрепката. Во секое коло, четири групи играат во вторник, додека другите четири во среда, така што двата сетови од групи (А-Д, Е-Х) се менуваат секое коло. Исто така има и други забрани, тимовите од ист град (на пр. Милан и Интер, кои го делат истиот стадион) не играат во исто коло на домашен терен (УЕФА се обидува да избегне тимови од истиот град да играат дома на ист ден или во последователни денови), и Руските тимови да не играат на домашен терен во последното коло поради ладното време.

Тај брејк критериум

уреди

Ако два или повеќе имаат еднаков број на бодови после завршувањето на сите натпревари во групата,следниов критериум ќе се употреби за да се одреди рангирањето:[5]

 1. поголем број на бодови освоени во меѓусебните двобои со тимовите кои се во прашање;
 2. поголема гол разлика во групните натпревари меѓу тимовите кои се во прашање;
 3. поголем број постигнати голови постигнати на гостински терен во натпреварите помеѓу тимовите кои се во прашање;
 4. поголема гол разлика восите натпревари во групата;
 5. поголем број на постигнати голови;
 6. поголем коефициент од клубовите, кои се во прашање, исто така и коефициент од асоцијацијата за претходните пет сезони.

Групи

уреди
Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во осмина-финалето
Третопласираниот тим влегува во рундата од 32 во Европа Лигата

Времињата до крајот на октомври се во СЕЛВ (UTC+2), потоа времињата се во СЕВ (UTC+1)

Група А

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Баерн Минхен 3 2 1 0 5 1 +4 7
  Наполи 3 1 2 0 4 2 +2 5
  Манчестер Сити 3 1 1 1 3 4 -1 4
  Вилјареал 3 0 0 3 1 6 −5 0

Во следното коло (2 ноември):

 • Баерн Минхен
  • ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, ако не изгубат од Наполи или Манчестер Сити го победи Вилјаареал.
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако го победат Наполи и Манчестер Сити не го победи Вилјареал.
 • Наполи ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, алп го пбоедат Баерн Минхен и Виљареал не го победи Манчестер Сити.
 • Манчестер Сити ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа ако го победат Виљареал.
 • Виљареал
  • ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако
   • изгубат од Манчестер Сити, или
   • изиграат нерешено и Наполи го победи Баерн Минхен.
  • ќе биде елиминиран од Европски натпреварувања, ако изгубат од Манчестер Сити и Наполи го победи Баерн Минхен.
14 септември 2011
20:45
Манчестер Сити   1 – 1   Наполи Етихад Стадион, Манчестер
Гледачи: 44,026[6]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Коларов   74' Извештај Кавани   69'
14 септември 2011
20:45
Виљареал   0 – 2   Баерн Минхен Стадион Мадригал, Виљареал
Гледачи: 19,168[7]
Судија: Чунејт Чакир (Турција)
Извештај Крос   7'
Рафиња   76'

27 септември 2011
20:45
Баерн Минхен   2 – 0   Манчестер Сити Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 66,000[8]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Гомес   38'45+1' Извештај
27 септември 2011
20:45
Наполи   2 – 0   Виљареал Стадион Сан Паоло, Неапол
Гледачи: 46,747[9]
Судија: Франк Де Блекере (Белгија)
Хамшик   15'
Кавани   17' (пен..)
Извештај

18 октомври 2011
20:45
Наполи   1 – 1   Баерн Минхен Стадион Сан Паоло, Неапол
Гледачи: 60,074[10]
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Бадштубер   39' (а.г.) Извештај Крос   2'
18 октомври 2011
20:45
Манчестер Сити   2 – 1   Виљареал Етихад Стадион, Манчестер
Гледачи: 43,326[11]
Судија: Павел Краловец (Чешка)
Марчена   43' (а.г.)
Агуеро   90+3'
Извештај Кани   4'

2 ноември 2011
20:45
Баерн Минхен     Наполи Алијанц Арена, Минхен
Извештај
2 ноември 2011
20:45
Виљареал     Манчестер Сити Стадион Мадригал, Виљареал
Извештај

22 ноември 2011
20:45
Наполи     Манчестер Сити Стадион Сан Паоло, Неапол
Извештај
22 ноември 2011
20:45
Баерн Минхен     Виљареал Алијанц Арена, Минхен
Извештај

7 декември 2011
20:45
Манчестер Сити     Баерн Минхен Етихад Стадион, Манчестер
Извештај
7 декември 2011
20:45
Виљареал     Наполи Стадион Мадригал, Виљареал
Извештај

Група Б

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Интер 3 2 0 1 4 3 +1 6
  ЦСКА Москва 3 1 1 1 7 5 +2 4
  Трабзонспор 3 1 1 1 2 4 -3 4
  Лил 3 0 2 1 3 4 -1 2

Во следното коло (2 ноември):

 • Интер ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако го победат Лил.
 • ЦСКА Москва ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако го победат Трабзонспор и Интер го победи Лил.
 • Транбзонспор ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако ја победат ЦСКА Москва со повеќе од 3 гола и Интер го победи Лил
14 септември 2011
20:45
Лил   2 – 2   ЦСКА Москва Стадион Северен Лил, Виљануеве-Д’Аск
Гледачи: 15,274[12]
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Соу   44'
Педрети   57'
Извештај Думбиа   72'90'
14 септември 2011
20:45
Интер   0 – 1   Трабзонспор Сан Сиро, Милано
Гледачи: 24,444[13]
Судија: Стефан Јоханесон (Шведска )
Извештај Челуштка   76'

27 септември 2011
18:00
ЦСКА Москва   2 – 3   Интер Стадион Лужники, Москва
Гледачи: 35,000[14]
Судија: Крег Томпсон (Шкотска)
Џагоев   45+3'
Вагнер Лов   77'
Извештај Лусио   6'
Пацини   23'
Зарате   79'
27 септември 2011
20:45
Трабзонспор   1 – 1   Лил Стадион Хусеин Авни Акер, Трабзон
Гледачи: 17,349[15]
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Колман   75' (пен..) Извештај Соу   30'

18 октомври 2011
18:00
ЦСКА Москва   3 – 0   Трабзонспор Стадион Лужники, Москва
Гледачи: 18,000[16]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Думбија   29'86'
Кауна   76'
Извештај
18 октомври 2011
20:45
Лил   0 – 1   Интер Стадион Северен Лил, Виљануеве-Д’Аск
Гледачи: 16,996[17]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Извештај Пацини   21'

2 ноември 2011
20:45
Трабзонспор     ЦСКА Москва Стадион Хуесин Авни Акер, Трабзон
Извештај
2 ноември 2011
20:45
Интер     Лил Сан Сиро, Милано
Извештај

22 ноември 2011
18:00
ЦСКА Москва     Лил Стадион Лужники, Москва
Извештај
22 ноември 2011
20:45
Трабзонспор     Интер Стадион Хуесин Авни Акер, Трабзон
Извештај

7 декември 2011
20:45
Лил     Трабзонспор Стадион Северен Лил, Виљануеве-Д’Аск
Извештај
7 декември 2011
20:45
Интер     ЦСКА Москва Сан Сиро, Милано
Извештај

Група Ц

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Бенфика 3 2 1 0 4 1 +3 7
  Манчестер Јунајтед 3 1 2 0 6 4 +2 5
  Базел 3 1 1 1 5 6 -1 4
  Отелул Галати 3 0 0 3 1 5 −4 0

Во следното коло (2 ноември):

 • Бенфика
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако го победат Базел.
  • ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, ако Манчестер Јунајтед ги победи Отелул Галати или двата натпревари завршат нерешено.
 • Манчестер Јунајтед ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, ако го победат Отелул Галати.
 • Базел ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, ако ја победат Бенфика и Манчестер Јунајтед го победи Отелул Галати.
 • Отелул Галати
  • ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако
   • изгубат од Манчестер Јунајтед, или
   • изиграат нерешено и Бенфика и Базел изиграат нерешено.
  • ќе биде елиминиран од Европски натпреварувања, ако изгубат од Манчестер Јунајтед и Базел ја победи Бенфика.
14 септември 2011
20:45
Базел   2 – 1   Отелул Галати Сент Јакоб-Парк, Базел
Гледачи: 30,126[18]
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Ф. Фреи   39'
А. Фреи   84' (пен..)
Извештај Пена   58'
14 септември 2011
20:45
Бенфика   1 – 1   Манчестер Јунајтед Стадион да Луз, Лисабон
Гледачи: 63,822[19]
Судија: Дами Скомина (Словенија)
Кардозо   24' Извештај Гигс   42'

27 септември 2011
20:45
Манчестер Јунајтед   3 – 3   Базел Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 73,115[20]
Судија: Паоло Таљавенто (Италија)
Велбек   16'17'
Јанг   90'
Извештај Ф. Фреи   58'
А. Фреи   61'76' (пен..)
27 септември 2011
20:45
Отелул Галати   0 – 1   Бенфика Национален Стадон, , Букурешт1
Гледачи: 6,824[21]
Судија: Давцид Фернандес Борбалан (Шпанија)
Извештај Бруно Цезар   40'

18 октомври 2011
20:45
Отелул Галати   0 – 2   Манчестер Јунајтед Национален Стадон, , Букурешт1
Гледачи: 28,047[22]
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај Руни   64' (пен..)90+2' (пен..)
18 октомври 2011
20:45
Базел   0 – 2   Бенфика Сент Јакоб-Парк, Базел
Гледачи: 35,831[23]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Извештај Бруно Цезар   20'
Кардозо   75'

2 ноември 2011
20:45
Манчестер Јунајтед     Отелул Галати Олд Трафорд, Манчестер
Извештај
2 ноември 2011
20:45
Бенфика     Базел Стадион да Луз, Лисабон
Извештај

22 ноември 2011
20:45
Отелул Галати     Базел Национален Стадон, , Букурешт1
Извештај
22 ноември 2011
20:45
Манчестер Јунајтед     Бенфика Олд Трафорд, Манчестер
Извештај

7 декември 2011
20:45
Базел     Манчестер Јунајтед Сент Јакоб-Парк, Базел
Извештај
7 декември 2011
20:45
Бенфика     Отелул Галати Стадион да Луз, Лисабон
Извештај
Забелешки

Група Д

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Реал Мадрид 3 3 0 0 8 0 +8 9
  Ајакс 3 1 1 1 2 3 -1 4
  Лион 3 1 1 1 2 4 -2 4
  Динамо Загреб 3 0 0 3 0 5 −5 0

Во следното коло (2 ноември):

 • Реал Мадрид
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако
   • го победат Лион, или
   • изиграат нерешено со Лион и Ајакс не го победи Динамо Загреб.
  • ќе победи во групата ако го победат Лион и Ајакс не го победи Динамо Загреб.
 • Ајакс ќе обезбеди место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако го победат Динамо Загреб
 • Лион ќе обезбеди место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако го победат Рела Мадрид и Ајакс го победи Динамо Загреб.
 • Динамо Загреб
  • ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако
   • изгубат од Ајакс, или
   • изиграат нерешено со Ајакс и Лион го победи Реал Мадрид.
  • ќе биде елиминиран од сите Европски натпреварувања ако изгубат од Ајакс и Лион го победи Реал Мадрид.
14 септември 2011
20:45
Динамо Загреб   0 – 1   Реал Мадрид Стадион Максимир, Загреб
Гледачи: 27,055[24]
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Извештај Ди Марија   53'
14 септември 2011
20:45
Ајакс   0 – 0   Лион Амстердам Арена, Амстердам
Гледачи: 49,504[25]
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај

27 септември 2011
20:45
Лион   2 – 0   Динамо Загреб Стад де Жерлан, Лион
Гледачи: 34,432[26]
Судија: Павел Краловец (Чешка)
Гомис   23'
Б. Коне   42'
Извештај
27 септември 2011
20:45
Реал Мадрид   3 – 0   Ајакс Стадион Сантјаго Бернабе, Мадрид
Гледачи: 70,320[27]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Роналдо   25'
Кака   41'
Бензема   49'
Извештај

18 октомври 2011
20:45
Реал Мадрид   4 – 0   Лион Стадион Сантјаго Бернабе, Мадрид
Гледачи: 70,028[28]
Судија: Чунејт Чакир (Турција)
Бензема   19'
Кедира   47'
Љорис   55' (а.г.)
Рамос   81'
Извештај
18 октомври 2011
20:45
Динамо Загреб   0 – 2   Ајакс Стадион Максимир, Загреб
Гледачи: 25,714[29]
Судија: Мануел Грефе (Германија)
Извештај Боригтер   49'
Ериксен   90'

2 ноември 2011
20:45
Лион     Реал Мадрид Стад де Жерлан, Лион
Извештај
2 ноември 2011
20:45
Ајакс     Динамо Загреб Амстердам Арена, Амстердам
Извештај

22 ноември 2011
20:45
Реал Мадрид     Динамо Загреб Стадион Сантјаго Бернабе, Мадрид
Извештај
22 ноември 2011
20:45
Лион     Ајакс Стад де Жерлан, Лион
Извештај

7 декември 2011
20:45
Динамо Загреб     Лион Стадион Максимир, Загреб
Извештај
7 декември 2011
20:45
Ајакс     Реал Мадрид Амстердам Арена, Амстердам
Извештај

Група Е

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Челзи 3 2 1 0 8 1 +7 7
  Баер Леверкузен 3 2 0 1 4 3 +1 6
  Валенсија 3 0 2 1 2 3 -1 2
  Генк 3 0 1 2 0 7 -7 1

Во следното коло (1 ноември):

 • Челзи
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако го победат Генк и Валенсија не го победи Баер Леверкузен.
  • ќе обезбеди место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако
   • го победат Генк или
   • изиграат нерешено и Валенсија не го победи Баер Леверкузен или
   • изгубат со помалку од 6 гола (освен 5-0) и Баер Леверкузен победи
 • Баер Леверкузен
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако ја победат Валенсија и Генк не го победи Челзи
  • ќе обезбеди место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако
   • ја победат Валенсија или
   • изиграат нерешено и Генк не го победи Челзи
 • Валенсија ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако изгубат од Баер Леверкузен и Челзи го победи Генк.
 • Генк ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако не го победат Челзи и Баер Леверкузен ја победи Валенсија.
13 септември 2011
20:45
Челзи   2 – 0   Баер Леверкузен Стемфорд Бриџ, Лондон
Гледачи: 33,820[30]
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Давид Луиз   67'
Мата   90+2'
Извештај
13 септември 2011
20:45
Генк   0 – 0   Валенсија Кристал Арена, Генк
Гледачи: 20,248[31]
Судија: Томас Ајнвалер (Австрија)
Извештај

28 септември 2011
20:45
Валенсија   1 – 1   Челзи Стадион Местаља, Валенсија
Гледачи: 33,791[32]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Солдадо   87' (pen.) Извештај Лампард   56'
28 септември 2011
20:45
Баер Леверкузен   2 – 0   Генк БајАрена, Леверкузен
Гледачи: 25,138[33]
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Бендер   30'
Балак   90+1'
Извештај

19 октомври 2011
20:45
Баер Леверкузен   2 – 1   Валенсија БајАрена, Леверкузен
Гледачи: 26,384[34]
Судија: Крег Томпсон (Шкотска)
Шурле   52'
Сам   54'
Извештај Јонас   24'
19 октомври 2011
20:45
Челзи   5 – 0   Генк Стемфорд Бриџ, Лондон
Гледачи: 38,518[35]
Судија: Алексеи Николаев (Русија)
Меирелеш   8'
Торес   11'27'
Ивановиќ   42'
Кали   72'
Извештај

1 ноември 2011
20:45
Валенсија     Баер Леверкузен Стадион Местаља, Валенсија
Извештај
1 ноември 2011
20:45
Генк     Челзи Кристал Арена, Генк
Извештај

23 ноември 2011
20:45
Баер Леверкузен     Челзи БајАрена, Леверкузен
Извештај
23 ноември 2011
20:45
Валенсија     Генк Стадион Местаља, Валенсија
Извештај

6 декември 2011
20:45
Челзи     Валенсија Стемфорд Бриџ, Лондон
Извештај
6 декември 2011
20:45
Генк     Баер Леверкузен Кристал Арена, Генк
Извештај

Група Ф

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Арсенал 3 2 1 0 4 2 +2 7
  Марсеј 3 2 0 1 4 1 +3 6
  Олимпијакос 3 1 0 2 4 4 0 3
  Борусија Дортмунд 3 0 1 2 2 7 -5 1

Во следното коло (1 ноември):

 • Арсенал
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако го победат Марсеј.
  • ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако не изгубат од Марсеј и Олимпијакос ја победи Борусија Дортмунд.
 • Марсеј ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако тие го победат Арсенал.
 • Борусија Дортмунд ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако изгубат од Олимпијакос.
13 септември 2011
20:45
Олимпијакос   0 – 1   Марсеј Стадион Караискакис, Пиреа
Гледачи: 30,040[36]
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Извештај Лучо   51'
13 септември 2011
20:45
Борусија Дортмунд   1 – 1   Арсенал Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Гледачи: 65,590[37]
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Перишиќ   88' Извештај ван Перси   42'

28 септември 2011
20:45
Арсенал   2 – 1   Олимпијакос Стадион Емирати, Лондон
Гледачи: 59,676[38]
Судија: Карлос Вељаско Карбаљо (Шпанија)
Окслејд-Чембрлејн   8'
Сантос   20'
Извештај Фустер   27'
28 септември 2011
20:45
Марсеј   3 – 0   Борусија Дортмунд Стадион Велодром, Марсеј
Гледачи: 26,142[39]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
А. Ајеб   20'69' (пен..)
Реми   62'
Извештај

19 октомври 2011
20:45
Марсеј   0 – 1   Арсенал Стадион Велодром, Марсеј
Гледачи: 33,258[40]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Извештај Ремзи   90+2'
19 октомври 2011
20:45
Олимпијакос   3 – 1   Борусија Дортмунд Стадион Караискакис, Пиреа
Гледачи: 29,638[41]
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Холебас   8'
Џебур   40'
Модесто   78'
Извештај Левандовски   26'

1 ноември 2011
20:45
Арсенал     Марсеј Стадион Емирати, Лондон
Извештај
1 ноември 2011
20:45
Борусија Дортмунд     Олимпијакос Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Извештај

23 ноември 2011
20:45
Марсеј     Олимпијакос Стадион Велодром, Марсеј
Извештај
23 ноември 2011
20:45
Арсенал     Борусија Дортмунд Стадион Емирати, Лондон
Извештај

6 декември 2011
20:45
Олимпијакос     Арсенал Стадион Караискакис, Пиреа
Извештај
6 декември 2011
20:45
Борусија Дортмунд     Марсеј Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Извештај

Група Г

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  АПОЕЛ 3 1 2 0 4 3 +1 5
  Зенит Санкт Петербург 3 1 1 1 6 5 +1 4
  Порто 3 1 1 1 4 5 -1 4
  Шахтјор Донецк 3 0 2 1 4 5 −1 2

Во следното коло (1 ноември):

 • АПОЕЛ ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата, ако тие го победат Порто и Шахтјор го победи Зенит Санкт Петербург.
13 септември 2011
20:45
Порто   2 – 1   Шахтјор Донецк Стадион Драгао, Порто
Гледачи: 36,612[42]
Судија: Феликс Брих (Германија)
Хулк   28'
Клебер   51'
Извештај Луиз Адријано   12'
13 септември 2011
20:45
АПОЕЛ   2 – 1   Зенит Санкт Петербург Стадио ГСП, Никозија
Гледачи: 21,269[43]
Судија: Едуардо Итуралде Гонсалес (Шпанија)
Мандука   73'
Аилтон   75'
Извештај Зирјанов   63'

28 септември 2011
18:00
Зенит Санкт Петербург   3 – 1   Порто Стадион Петровски, Санкт Петербург
Гледачи: 21,405[44]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Широков   20'63'
Дани   72'
Извештај Џ. Родригес   10'
28 септември 2011
20:45
Шахтјор Донецк   1 – 1   АПОЕЛ Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 47,014[45]
Судија: Роберт Шугенхофер (Австрија)
Жадсон   64' Извештај Тричковски   61'

19 октомври 2011
20:45
Шахтјор Донецк   2 – 2   Зенит Санкт Петербург Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 50,578[46]
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Вилијан   15'
Луиз Адријано   45+1'
Извештај Широков   33'
Фајзулин   60'
19 октомври 2011
20:45
Порто   1 – 1   АПОЕЛ Стадион Драгао, Порто
Гледачи: 32,512[47]
Судија: Антони Гутиер (Франција)
Хулк   13' Извештај Аилтон   19'

1 ноември 2011
18:00
Зенит Санкт Петербург     Шахтјор Донецк Стадион Петровски, Санкт Петербург
Извештај
1 ноември 2011
20:45
АПОЕЛ     Порто Стадио ГСП, Никозија
Извештај

23 ноември 2011
18:00
Зенит Санкт Петербург     АПОЕЛ Стадион Петровски, Санкт Петербург
Извештај
23 ноември 2011
20:45
Шахтјор Донецк     Порто Донбас Арена, Донецк
Извештај

6 декември 2011
20:45
Порто     Зенит Санкт Петербург Стадион Драгао, Порто
Извештај
6 декември 2011
20:45
АПОЕЛ     Шахтјор Донецк Стадио ГСП, Никозија
Извештај

Група Х

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Милан 3 2 1 0 6 2 +4 7
  Барселона 3 2 1 0 9 2 +7 7
  БАТЕ Борисов 3 0 1 2 1 8 -7 1
  Викторија П’лзењ 3 0 1 2 1 5 -4 1

Во следното коло (1 ноември):

 • Милан
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако
   • го победат БАТЕ Борисов и Викторија П’лзењ не ја победи Барселона или
   • изиграат нерешено и Барселона победи
  • ќе обезбедат најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако
   • не изгубат од БАТЕ Борисов или
   • изгубат со помалку од 3 гола (освен 2-0) и Викторија П’лзењ не ја победи Барселона или
   • Барселона победи
 • Барселона
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако
   • ја победат Викторија П’лзењ и БАТЕ Борисов не го победи Милан или
   • изиграат нерешено и Милан победи
  • ќе обезбедат најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако
   • не изгубат од Викторија П’лзењ или
   • изгубат со помалку од 3 гола (освен 2-0) и БАТЕ Борисов не го победи Милан или
   • Милан победи
 • Викторија П’лзењ и БАТЕ БОрисов ќе неможат да се квалификуваат во осмина-финалето ако
  • Барселона ја победи Викторија П’лзењ и БАТЕ Борисов не го победи Милан или
  • Милан го победи БАТЕ Борисов и Викторија П’лзењ не ја победи Барселона.
13 септември 2011
20:45
Барселона   2 – 2   Милан Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 89,861[48]
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Педро   36'
Виља   50'
Извештај Пато   1'
Тиаго Силва   90+2'
13 септември 2011
20:45
Викторија П’лзењ   1 – 1   БАТЕ Борисов Синот Тип Арена, Прага2
Гледачи: 19,541[49]
Судија: Лоран Диамел (Франција)
Бакош   45+1' Извештај Бресан   69'

28 септември 2011
20:45
БАТЕ Борисов   0 – 5   Барселона Стадион Динама, Минск3
Гледачи: 29,555[50]
Судија: Мануел Графе (Германија)
Извештај А. Валаџко   19' (а.г.)
Педро   22'
Меси   38'56'
Виља   90'
28 септември 2011
20:45
Милан   0 – 2   Викторија П’лзењ Сан Сиро, Милано
Гледачи: 66,859[51]
Судија: Флоријан Мејер (Германија)
Ибрахимовиќ   53' (пен..)
Касано   66'
Извештај

19 октомври 2011
20:45
Милан   2 – 0   БАТЕ Борисов Сан Сиро, Милано
Гледачи: 66,040[52]
Судија: Том Харалд Хаген (Норвешка)
Ибрахимовиќ   33'
Боатенг   70'
Извештај
19 октомври 2011
20:45
Барселона   2 – 0   Викторија П’лзењ Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 74,376[53]
Судија: Александар Ставрев (Македонија)
Инјеста   10'
Виља   82'
Извештај

1 ноември 2011
20:45
БАТЕ Борисов     Милан Стадион Динама, Минск3
Извештај
1 ноември 2011
20:45
Викторија П’лзењ     Барселона Синот Тип Арена, Прага2
Извештај

23 ноември 2011
20:45
Милан     Барселона Сан Сиро, Милано
Извештај
23 ноември 2011
20:45
БАТЕ Борисов     Викторија П’лзењ Стадион Динама, Минск3
Извештај

6 декември 2011
20:45
Барселона     БАТЕ Борисов Камп Ноу, Барселона
Извештај
6 декември 2011
20:45
Викторија П’лзењ     Милан Синот Тип Арена, Прага2
Извештај
Забелешки

Наводи

уреди
 1. „2011/12 список на учесници“. UEFA.com.
 2. „2011/12 Лига на Шампиони кола“. UEFA.com.
 3. „Единаесет поранешни победници во групаната фаза“. UEFA.com. 24 August 2011.
 4. „Клупски коефициент 2010/11“. UEFA.com. 31 мај 2011. Посетено на 1 јуни 2011.
 5. „Регулации на Лига на Шампиони 2011/12“ (PDF). Нион: UEFA. 2011. Посетено на 1 јуни 2011.
 6. „Манчестер Сити против Наполи - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 7. „Виљареал против Bayern München - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 8. „Баерн Минхен против Манчестер Сити“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 9. „Наполи против Виљареал“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 10. „Наполи против Баерн Минхен - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 11. „Манчестер Сити против Виљареал - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 12. „Лил против ЦСКА Москва - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 13. „Интер против Трабзонспор - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 14. „ЦСКА Москва против Интер“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 15. „Трабзонспор против Лил“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 16. „ЦСКА Москва против Трабзонспор - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 17. „Лил против Интер - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 18. „Базел против Отелул Галати - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 19. „Бенфика против Манчестер Јунајтед - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 20. „Манчестер Јунајтед против Базел“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 21. „Отелул Галати против Бенфика“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 22. „Отелул Галати против Манчестер Јунајтед - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 23. „Базел против Бенфика - 18 октовмри 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 24. „Динамо Загреб против Реал Мадрид - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 25. „Ајакс против Олимпик Лион - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 26. „Лион против Динамо Загреб“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 27. „Реал Мадрид против Ајакс“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 28. „Реал Мадрид против Олимпик Лион - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 29. „Динамо Загреб против Ајакс - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 30. „Челзи против Баер Леверкузен - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 31. „Генк против Валенсија - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 32. „Валенсија против Челзи“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 33. „Баер Леверкузен против Генк“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 34. „Баер Леверкузен против Валенсија - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 35. „Челзи против Генк - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 36. „Олимпијако Пиреа против Олимпик Марсеј - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 37. „Борусија Дортмунд против Арсенал - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 38. „Арсенал против Олимпијакос“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 39. „Марсеј против Борусија Дортмунд“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 40. „Олимпик Марсеј против Арсенал - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 41. „Олимпијакос против Борусија Дортмунд - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 42. „Порто против Шахтјор Донецк - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 43. „АПОЕЛ против Зенит - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 44. „Зенит Санкт Петербург против Порто“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 45. „Шахтјор Донецк против АПОЕЛ“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 46. „Шахтјор Донецк против Зенит - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 47. „Порто против АПОЕЛ - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 48. „Барселона против. Милан - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 49. „Викторија П'лзењ против БАТЕ - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 50. „БАТЕ Борисов - Барселона“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 51. „Милан против Викторија П'лзењ“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 52. „Милан против БАТЕ - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 53. „Барселона против Викторија П'лзењ - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.

Надворешни врски

уреди