Леверкузен (германски: Leverkusen) — град во покраината Северна Рајна-Вестфалија, Германија, на источниот брег на реката Рајна. На југ се граничи со Келн, а на север со главниот град на покраината - Диселдорф. Со над 163.000 жители, Леверкузен е еден од помалите градови во Германија. Познат е по фармацевтскиот гигант „Бајер“ (Bayer) и ФК Бајер Леверкузен.

Леверкузен
Музеј Мосбројх
Музеј Мосбројх
Знаме на Леверкузен
Грб на Леверкузен
Леверкузен is located in Германија
Леверкузен
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Келн
Округ Урбан округ
Градоначалник Уве Рихрат (СДП)
Владејачки партии ДХССДП / Bürgerliste
Основни податоци
Површина 78,85 км2
Надм. височина 60 м
Население 163.729 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 2.076 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LEV and OP
Повик. бр. 0214, 02171 & 02173
Портал leverkusen.de
Местоположба во Северна Рајна-Вестфалија
Карта
Координати 51°02′0″N 6°59′0″E / 51.03333° N; 6.98333° E / 51.03333; 6.98333Координати: 51°02′0″N 6°59′0″E / 51.03333° N; 6.98333° E / 51.03333; 6.98333

ИсторијаУреди

Денешниот град на Леверкузен всушност е селото Виздорф кое датира од XII век. Подрачјето се смета за рурално сè до 19 век, кога индустриски се развива создавајќи се една од најголемите фармацевтски гиганти во светот.

Во 1975 година, Опладен, Хитдорф и Бершки Нојкирхен беа припоени кон Леверкузен. Денешниот град се состои од седум села, претходно наречени Виздорф, Опладен, Шлебуш, Бириг, Манфорт, Хитдорф, Кетинген, Литценкирхен, Штајнбухел, Рајндорф и Бершки Нојкирхен.

НаселениеУреди

Населението на градот надминува 163.000.

Најбројни групи на странски државјани
Националност Број (2018)
  Турција 3.776
  Италија 2.382
  Полска 2.159
  Македонија 1.956
  Грција 1.254
  Хрватска 1.015
останати: 12,096

ГеографијаУреди

Околија Население
(2013)
Површина
(км2)
Виздорф 18.174 9,86
Рајндорф 15.900 6,25
Хитдорф 7.654
Бершки Нојкирхен 6.721 7,96
Бириг 6.492
Киперштег 9.184
Кетинген 12.914
Луценкирхен 10.915 4,17
Шлебуш 26.149 10,31

НаводиУреди

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 17 јуни 2019. (германски)