Константин Зирјанов

Константин Зирјанов (руски: Константин Георгиевич Зырянов, роден на 5 октомври 1987 во Перм) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Зенит Санкт Петербург.

Константин Зирјанов
Zyrya.jpg
Лични податоци
Полно име Константин Георгиевич Зирјанов
Роден на 5 октомври 1977 (1977-10-05) (45 г.)
Роден во Перм, СССР
Висина 1,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Зенит Санкт Петербург
Број 18
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–2000 Амкар Перм 173 (49)
2000–2007 Торпедо Москва 164 (9)
2007– Зенит Санкт Петербург 156 (23)
Репрезентација
2006– Русија 52 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од =22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од =22 јули 2012

Зирјанов својата професионална кариера ја започнал во 1994 година како играч на ФК Амкар Перм. Во текот на својата кариера има настапувано уште и за ФК Торпедо Москва.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2006 година и постигнал 7 гола.