Даниел Нил Таки "Дани" Велбек (роден на 26 ноември 1990 година) — англиски фудбалер кој игра за Арсенал и Англиската репрезентација. Тој е напаѓач по позиција, кој исто така може да игра како десно крило.

Англија Дани Велбек
Danny Welbeck 20120611.jpg
Лични податоци
Роден на 26 ноември 1990 (1990-11-26) (30 г.)
Роден во Манчестер, Англија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Вотфорд Вотфорд
Број 10
Младинска кариера
2001–2008 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2014 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 90 (20)
2010Престон Престон (заем) 8 (2)
2010–2011Сандерленд Сандерленд (заем) 26 (6)
2014-2019 Арсенал Арсенал 88 (18)
2019- Вотфорд Вотфорд 9 (0)
Репрезентација
2011- Англија Англија 36 (15)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 јуни 2014.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 септември 2014

Велбек го направи својот пат до првиот тим преку младинските тимови на Манчестер Јунајтед пред да го направи своето сениорско деби во 2008 година и тогаш го постигна својот прв гол во процесот. Тој оттогаш помина низ освојување на Лига купот во сезоната 2008-09 и ФИФА клупско Светско првенство во 2008 пред да биде испратен на заем во Престон Норт Енд, а потоа и во Сандерленд.

Тој го направи своето сениорско деби за Англија во март 2011 во пријателски натпревар кој заврши нерешено 1-1 против Гана, земјата на двата негови родители. Тој го постигна својот прв сениорски репрезентативен гол на 2 јуни 2012 година, постигнувајќи гол во 1-0 победа во пријателски натпревар над Белгија.

ТитулиУреди

  Манчестер ЈунајтедУреди

Надворешни врскиУреди